Ce experiente ati avut cu vanzarea de cod pe CodeCanyon sau marketplace-uri similare? E "fumata" treaba sau inca mai e o optiune viabila?

Titlul spune tot. Cam care este situatia cu vandutul de cod pe CodeCanyon? E rentabil efortul? Ceva tips-uri, sfaturi?
Intreb ptr. ca am niste mici librarii JS si ma gandeam sa le monetizez in felul asta.

Eu am pus o singură dată ceva pe code canyon și a durat mai mult până am făcut documentația vs scris cod efectiv.

Documentația nu am scris-o eu de nebun ci mi-au cerut-o ei…

Din punctul meu de vedere a fost mai mult o pierdere de timp :blush:

https://codecanyon.net/item/acf-tooltip-helper/17971571

1 Like

S-ar putea sa ai un ROI mai bun punând proiectele pe GitHub și să scrii 2-3 bloguri despre ele. Nu o să-ți dea nimeni bani pe ele, dar obții ceva notorietate.

3 Likes

Interesant - mersi. Astea-s exact chestiile de care eram curios.
Vad totusi ca n-ai “live preview”. E bataie mare de cap cu “live preview”? Din cate inteleg tre’ sa faci o pagina web special ptr. asta.

Deasemeni - nu stiu daca te-am intrebat pe blog - tu ce editor folosesti? Parca Sublime? Nu de alta dar am vazut recent ca VsCode stie sa genereze documentatie automat - habar n-am cum si cat de buna e ca nu folosesc VsCode.

Păi știe și sublime, dar nu despre documentație în cod e vorba ci de documentație a plugin-ului. I.e. ce face X, cum faci Y etc.

În condițiile în care are ca target programatorii și se vede tot ce face în videoul atașat.

Un live preview presupune o instanță de WP găzduită la mine dar… totuși, pentru un tooltip? Este overkill :smiley:

1 Like

Notorietatea e buna si ea dar nu prea poti sa cumperi nimic cu ea. :))

Bine, cel putin in cazul meu nu prea mi-ar folosi ca nu caut sa ma angajez sau sa merg in special pe freelancing.
Dar sunt de acord ca e bine sa ai chestii pe Github si nu se stie cum te ajuta in viitor asta. Si un plus mai ajuti si comunitatea. Am programate cateva chestii de pus pe github in viitorul apropiat deci o sa fiu acoperit pe partea asta.

Aha, inteleg. Ai dreptate, pare overkill ptr. un singur plugin.
Dar daca ai avea un streamlined workflow nu ar fi rentabil ptr. mai multe plugin-uri? Un fel de assembly line ptr. plugin publishing daca vrei. Cateva tool-uri si workflows facute special sa ajute cu publicarea/documentarea/etc.?
Din cate imi dau seama succesul monetar pe CodeCanyon depinde in mare masura de numarul de plugin-uri publicate.

In primul rand chiar daca faci putin cu un plugin mai multe plugin-uri (gen 20-50) o sa-ti aduca evident mai mult passive income.
In al doilea rand sansele sa fii norocos si sa prinzi notorietate cu un plugin cresc cu cat ai mai multe.

Singura chestie nashpa cu multe plugin-uri cred ca ar fi ca trebuie sa oferi suport ptr. ele.

Ce crezi?

Eh, pentru mine a fost mai mult un experiment; am avut cu 15 vânzări mai mult decât estimam inițial. :smiley:

Cel puțin în momentul de față nu pot justifica timpul necesar pentru a dezvolta ceva (orice, fie plugin, temă sau altceva) pentru Envato.

Dincolo de documentație mai e și problema reviewerilor care fac porcărioare de genul ăsta :facepalm: :

Efectiv nu am energia necesară pentru a mă certa și a încerca să-i conving că, de fapt, nu încalc reguli

Apoi mai e și problema comisioanelor.


Dacă s-o nimeri să scot un plugin reutilizabil dintr-un proiect, e o treabă. Dar să fac asta full time? Pentru mine nu sună a idee bună :slight_smile:

Full time? F**k no. Toate ouale intr-un cos e o idee rea de tot. Si dap, tocmai ce am vazut comisioanele luate de Envato - 55% comision ptr. autorii non-exclusiv. Huge.

Dar ca si experiment/sursa alternativa de venit ar fi interesant. Ideea la mine (si cred ca la multi progamatori) e ca ajungi sa ai tot felul de module la care ai lucrat si pe care e pacat sa le lasi sa adune praf.
Daca setupul initial ar lua cateva zile si publicarea unui plugin nou afterwards ar lua doar cateva ore sau maxim o zi ptr. mine ar fi o situatie ideala. Mai ales daca publicarea unui plugin s-ar intampla o data la cateva saptamani/luni.

In fine - o sa experimentez cu treaba asta si poate revin cu feedback pe forum. :slight_smile:

1 Like

Salut,

Nu am experienta cu codecanyon sau themeforest.

Dar, ma folosesc de API-ul lor pentru o statistica asa, aproximativa. Pentru ca si eu sunt interesat.

Atasez doua imagini interesante.

Din 1070 de produse adaugate din May 2018, 726 au avut gross - calculat ca cost * sales - exclus discounturi, exclus comision envato - sub $100. Adica 68%.

Deci … greu de spus. Depinde ce faci si depinde ce strategie de promovare ai.
Daca te bazezi doar pe algoritmul lor sau speri sa fii promovat ca ‘Featured’ sau prin monthly email campaigns, iti recomand sa te mai gandesti la o strategie de promovare.

Marketplace-ul e foarte top-heavy … adica top 20% playeri fac in jur de 50% din revenues. Restul 80% playeri se bat pentru cealalta jumatate.

Sper ca nu te-am descurajat. :slight_smile:

Si BAFTA daca te decizi sa iti pui proiectele pe envato!


5 Likes

Foarte interesant, ai putea te rog sa pui niste statistici si de pe graphicriver? Mersi!

Nu am de la graphicriver, sorry.

Dap, cred ca esti optimist. :slight_smile: Probabil ratio-ul este 20/80 sau chiar 10/90 (10% din devs fac 90% din revenue).

Nu am multa experienta cu server side - folosesti un limbaj anume sau merge cu orice care poate sa faca un http request (gen nodejs)?

Mersi! Nu ma bazez eu pe noroc prea mult dar sa fie primit! :slight_smile:

Cred ca o sa folosesc urmatoarea strategie:
1)Creez un funnel care sa-mi permita sa public cat de repede posibil (cateva ore ptr. un plugin). In felul asta nu prea-mi pasa cat de bine fac sau nu plugin-urile de vreme ce nu am investit mult timp in ele.
2)Ma asigur sa am toate lucrurile care trebuie la locul lor. O sa ma uit peste plugin-urile de succes si vad ce reteta au folosit. Live preview, descrieri, tipuri de imagini, etc.
3)La promovare ma bazez exact cum ai zis si tu pe algoritmul lor de cautare.
Email campaigns nu vad cum ar functiona fara o colectie de email-uri de programatori - si nu vad de unde as putea sa fac rost de asta - decat daca decid sa investesc intr-un blog si sa am optiune de subscribe.
Alt tip de promovare ar fi sa fiu activ pe locuri gen SO sau alte forumuri specializate si sa “pandesc” cand cineva are nevoie de o functionalitate similara - dar ar fi prea multa munca deci nu. :smiley:

Btw - tu pe ce limbaje/framework-uri intentionezi sa te bagi?
Eu o sa merg heavily pe JS cu un touch de HTML/CSS/SVG. Chestii experimentale (si FUN) probabil sau cod vechi ce zace nefolosit.

Nu am multa experienta cu server side - folosesti un limbaj anume sau merge cu orice care poate sa faca un http request (gen nodejs)?

Mi-am facut un script in PHP.
Da, prin HTTP.

Eu o sa merg heavily pe JS cu un touch de HTML/CSS/SVG

Sounds good. JS e hot acum.

Btw - tu pe ce limbaje/framework-uri intentionezi sa te bagi?

In wordpress sunt cei mai multi bani.

In WP sunt banii cei mai multi si competitia este pe masura. Problema este ca in ultimii ani au inceput sa aprobe sute de teme cu design de kkt si piata a ajuns la o oarecare saturatie + preturi la liber de ajungi sa gasesti teme la $19.

In momentul asta conteaza sa ai un design bun, sa prinda la oameni si abia apoi conteaza ce ai sub capota.

A, si Envato Elements care canibalizeaza piata enorm. Templateurile HTML s`au dus practic in cap aproape de tot.