Ce fel de expertiza nu ati gasit in RO si a trebuit sa apelati la free-lance

Interesant, in ce domeniu nu gasiti experti prin RO ?

1 Like

Nu prea vreau sa fac off-topic pe thread-ul lui Catalin, asa ca o sa dau un raspuns mai scurt. Daca vrei sa discutam mai multe pe privat, I’m down with that.

Domeniul e programare. Compania e nisata pe programare si cand cautam freelanceri, cautam in general oameni care sa fie experti / upper middle in tehnologii care poate nu au prins asa bine in Romania inca sau sunt la inceput (e.g. acum cautam un om cu react native si n-am gasit inca).

1 Like

De fapt, este putin mai complicat decat faptul ca nu gasiti “oameni care sa fie experti”.
Presupun ca @IrinaU se refera la topicul acesta: Colaborare React Native developer
Din topic reies mai multe conditii esentiale (eu am observat 3)

  1. forma de colaborare (PFA, SRL… nu va fi angajat);
  2. disponibilitatea imediata;
  3. sa detina cunostintele necesare (react + nodejs), aici chiar formularea “aplicatii in React Native si ni le poti arata” presupune ca nu ai semnat un NDA; “ai portofoliu” iar presupune ca ai munca publica ceea ce nu se aplica daca ai clienti care platesc drepturile asupra codului scris de tine;
    Din punctul meu de vedere, abia a treia cerinta se refera strict la “oameni care sa fie experti”, dar toate trei sunt eliminatorii. Oricum bafta la cautare.
5 Likes

as vrea sa stiu si eu pe cineva care are aplicatii react native in productie, sa demonstrezeca e chiar end-to-end

nu de alta, dar si eu pot produce niste demo-uri intr-o saptamana, dar cum demostreaza asta ca sunt profi pe tehnologia aceea? react native e prea nou ca sa existe experti pe el; piate cei de afara ambaleaza mai bine aceasta lipsa de skill la concret

asta, evident, fara sa ne uitam la nda cum bine s-a punctat de @emanuel

1 Like