Ce framework recomandați în Back-End Web Development

Lucrez cu PHP de ceva vreme și am tot auzit că un Framework iți face munca mai ușoară, aș dori părerea voastră și recomandări, experiențe personale etc.

Mă gândeam să invăț Laravel insă o cunoștință mi-a spus că nu prea poți folosi acest framework in găzduiri shared deoarece necesită mai multe resurse de memorie, poate imi explică și mie cineva dacă e adevarat. Vreau să invăț un Framework cu care să lucrez pe viitor la proiecte propii micuțe.

Pentru proiecte micute iti recomand https://www.slimframework.com .

2 Likes

Eu zic ca poti invata Laravel, daca ai nevoie de ceva mai “slim” atunci folosesti Lumen care are acelasi code base dar cu mai putine feature-uri.
Acum, daca trebuie sa faci deploy pe un shared hosting de 3 lei nu prea conteaza ce framework folosesti.

3 Likes

CodeIgniter - rapid, usor de invatat, suport suficient online … apoi poti trece pe Laravel care este foarte greu la inceput. Nu-ti pierde vremea cu frameworkuri care au sub 1% cota de piata!

3 Likes
3 Likes

Pentru ca esti la inceput ca si mine recomand ce folosesc: CodeIgniter Web Framework

Eu am să vin cu varianta nepopulară și ne-trendy: CakePHP
Prăjiturică tare bună mâncau-ar tata.

Vezi și PHP the right way

Și liga pachetelor belite de PHP

+1 pt Php the right way ! :slight_smile:

1 Like

So far va multumesc pentru comentarii si ma gandesc de inceput sa invat CakePH sau CodeIgniter.

1 Like

35 de postări au fost mutate într-un nou subiect: Framework public sau custom?

Eu as spune ca Golang e cea mai sigura optiune fara nici un framework prin simplul fapt ca e extrem de rapid si e usor de facut ceva paralel cu el.
Dupa ar veni node.js fiindca e imens ecosistemul si indiferent daca iti trebuie rest, graphql (apollo-server sau graphcool is fkin awesome) sau ceva api uitat de lume sigur ai ceva resurse cu documentatie excelenta. Ai tutoriale si gratuite si premium, video, audio, carti cat vezi cu ochii.

Iar pe locul 3 ar fi kotlin (java), Scala (java functional), Java sau .NET Core.

Pe php framework-urile go-to sunt Laravel si Symfony, amandoua sunt similare. Laravel e destul de incet, adica o aplicatie mai complexa scrisa cu Laravel nu va zbura din simplul fapt ca ai un ORM pe baza de date. Dar nu e nici incet, resurse pe internet sunt o gramada.

3 Likes

Oricare, invata 1 pentru care gasesti multe resurse, cum ar fi Laravel sau Symfony, oricum odata ce ajungi sa il intelegi bine vei vedea ca se bazeaza pe fix aceleasi concepte.

1 Like

Am inceput sa lucrez cu Laravel 5.5

As dori sa fie inchis acest topic sau ceva ? … Deja o dam in WW3.

3 Likes

Felicitari pentru alegere!

1 Like

true,true…

1 Like

Salut,

Recomand Nicotine Framework.
Are built-in suport pentru Admin, request-uri de tip API si scripturi CLI.
Este OpenSource si bine documentat. Compatibil cu PHP >= 8.2.0

Ar fi frumos sa spui ca esti autorul.

Salut Cosmin, da, scuze de publicitate.

Sa nu ma intelegi gresit, promovarea este ok, dar cu un mic disclaimer :grin: