Ce ii cereti graficianului?

De multe ori lucrati/lucram cu graficieni noi. Ce specificatii le cereti sau ati fi dorit sa le cereti ?

Eu

• format psd
  • layout 1024 sau 1280
  • reguli explicite de responsive daca e cazut
  • fonturi: “web safe” ( cele clasice sau cele care se gasesc in google fonts)+ sa suporte diacritice
  • sa precizeze elementele nefixe
2 Likes

Layer Comps!

Este interesant când primesc între 30 și 50 PSD-uri cu diverse states ale UI-ului. Dacă e primul proiect împreună cu designerul respectiv, îl iert, dar dacă se încăpățânează să nu folosească, insist ca fiecare update - oricât de mic - să se reflecte în toate PSD-urile.

Un pic mai bine decât cele 50 PSD-uri sunt foldere colorate (în PS) pe care doar le ascund/afișez în funcție de stare.

3 Likes

Eu am renuntat sa mai lucrez cu PSD-uri, m-am orientat spre Illustrator / Sketch (vectorial).

Am un designer care l-am invatat sa faca wireframes detaliate si curate, ca exemplu - nu este facut de el, dar spre aia ne indreptam [work in progress].

Am avut success in ultima perioada cu urmatorul workflow in Google Drive:

• creez un document in care incep sa scriu documentatia app / site - structura, features, etc.
  • creez wireframes pt. structura pe care le lucrez live cu clientul in Google Drawing [exemplu], daca nu le putem discuta live, se ocupa designerul sau eu, si le realizam in Sketch
  • dupa designerul face 2-3 modele daca e necesar intre timp eu implementez structura din wireframe, ca apoi sa adaug culori, imagini, etc. Cam tot ce este subiectiv ca si design si uneori clientii vor sa le tot schimbi.
2 Likes