Ce inseamna management de proiect software ?

In firmele mici se practica micromanagement-ul, sau mai rau management-ul de proiect(project management) prost, se intampla uneori sa se ajunga la bottlenecks, adica iti dai seama ca nu poti livra un produs stabil si la timp si atunci trebuie sa iei decizii care sa remedieze problema si pentru asta trebuie sa ai hard skills(technical) sa identifici bottlenecks de natura tehnica in software development life cycle(analiza, proiectare, implementare, testare) si soft skills ca sa comunici aceste bottlenecks, intreb fiindca ma confrunt cu un astfel de bottleneck si trebuie sa iau decizii pentru a livra un produs stabil si la timp, dar cum zice Uncle Bob e mai important sa livrezi un cod de calitate si stabil decat de a livra la timp, o parte din ele le-am luat si astept sa vad rezultatul.

Nu cred ca vei primi un raspuns destul de complex incat sa gasesti o solutie la problema… trebuie sa te documentezi singur in legatura cu lucrul asta. Daca nu cumva ai gasit deja materialul asta, am gasit un Research Paper (nu stiu termenul din romana, imi pare rau… cercetare?) despre ceea ce te intereseaza.

O sa studiez cand am timp ce mi-ai dat dar pana atunci o sa aplic viziunea care mi-am format-o pe acest forum si diverse cursuri si anume: ca a livra cod de calitate si stabil e mai important decat de a livra la timp.

1 Like

Uite ceva foarte interesant… modul in care aborda Steve Jobs ceea ce ai precizat acolo despre “calitate vs livrare la timp”. Daca ai timp sa te uiti la tot filmuletul ar fi de folos, poate gasesti niste idei interesante in el. Cu siguranta, calitate e ceea ce te tine in business, insa cred ca totul se rezuma in final la alege doua dintre astea: timp, costuri si calitate.

1 Like

Marketing bullshit mai mare nu ai găsit?

Poti reformula @Vilmos_Ioo, desi si eu sunt de aceias parere cu tine in legatura cu multe filme, cartii si alte materiale legate de viata lui Steve Jobs, si anume ca sunt marketing, cred ca poti folosi alt limbaj, suntem pe un forum si nu e cazul sa ofensam pe nimeni.

Singurul care mi-a placut a fost speech-ul de la Stanford:

2 Likes

Si mai e ceva:

cod-ul de calitate care respecta standardele este stabil
quality code which respects standard is stable

Cred ca sa fii profesionist trebuie sa lucrezi cu profesionisti care pastreaza standardele.
I think that to be professional you should work with professionals which keeps standards.

Concluzia este urmatoarea ca nu e bine sa te grabesti si sa incalci standardele.
The conclusion is that it isn’t good to go fast and to break standards .

1 Like