Ce întrebări ar trebui să pun reprezentantului HR la un interviu de angajare?

Salut! Am am primit un feedback pozitiv in urma unui interviu tehnic la o firma, acum urmeaza interviul cu un reprezentant HR. Care sunt cateva din intrebarile pertinente pe care as putea sa i le adresez reprezentantului HR? Am cateva idei dar nu as vrea sa-mi scape ceva important, voi ce anume intrebati/ va intereseaza?

1 Like

toti se lauda cu cat e de bine la ei si ce chestii faine fac. mie imi place sa ii intreb ce chestii nu merg bine si ce fac ca sa le imbunatateasca

2 Likes

Nu uita sa ii intrebi de salariu (ziua in care se da salariul), bonuri, beneficii, zile de vacanta, asigurare privata, specificatii laptop/pc, mai multe monitoare (poate 4K), tastatura mecanica (cel putin daca e permis sau nu), vouchere, snacks-uri, cafea, calatorii in interes de serviciu/detasare, munca de acasa, masa de ping-pong, playstation/xbox, cine controleaza aerul conditionat si nu in ultimul rand daca exista locuri de parcare libere. Daca n-au masa de ping-pong, masa de fotbal sau xbox zi-le ca nu te mai intereseaza fiindca tu cauti o firma de IT reala, nu una fantoma, vezi ce-ti cresc oferta.

Bine, nu trebuie sa fii arogant, ii iei usor peste picior daca se poate, daca nu sunt genul cu care poti sa mai glumesti si vrei postul taci cand nu esti intrebat (grija si mai mare cu blondele cu tocuri mai lungi ca telefonul, ca ele vor sa te angajeze cu orice pret, dar isi taie singure creanga), eventual le ceri sa iti prezinte putin echipa fiindca inca nu esti sigur dar ca ti-ar placea sa lucrezi la ei, asa ii furi din timp si nu poate sa iti puna intrebari stupide si nici tu ei, dupa ce dai mana cu cativa asa de forma o sa le fie cam greu sa te dea afara de la interviu fara contractul semnat sau fara o intelegere.

3 Likes

Eu as zice sa ii intrebi pe ce proiecte vei lucra. Din pacate, multi zic ca vei lucra pe ceva grozav, senzational, dar ajungi sa faci tot felul de activitati care nu prea au legatura cu pozitia. Am trecut prin asta.

In al doi-lea rand intreaba de posibilitati de dezvoltare a skill-urilor, cursuri, participari la conferinte/evenimente. Intreaba si de partea de soft skill. Se neglijeaza aceste lucruri, dar ele sunt destul de importante.

Pe parte administrativa, zile de vacanta, daca ai posibilitatea sa lucrezi de acasa, bonusuri, beneficii, imprejurimile etc.

Daca esti la facultate, intereseaza-te si de program, cat de flexibil este

Last but no least, felicitari si suuces mai departe


Nu te interesa de tastaturi mecanice, monitoare 4k, xbox, locuri de parcare. Este timp si de alea. Cel mult vei aveam un monitor maxim 2. Poate pe al doilea il vei mosteni.


Nu ar fi rau ca cineva care mai tine interviuri, sa scrie un articol pe blogul forumului despre acest topic si in general intrebari de pus pe la interviu. Si din perspectiva unui dev, dar si a unei persoane de la HR.

2 Likes

Nu toata lumea are cultura companiilor multinationale unde se bat in beneficii. Nu contest rolul destinderii sau al beneficiilor numai ca daca incepi cu mese de biliard, palystation, masaj, icre negre, secretara personala si altele e foarte probabil sa iti cam arate usa. Fii natural, cu cei de la HR poti discuta doar chestii nontehnice. Arata ca esti un tip normal, ok, si de echipa (in cazul in care chiar esti), nimanui nu-i plac arogantii. Daca chiar mai ai pretentii fii rezonabil, dupa ce mai prinzi coaja pe acolo mai poti ridica pretentiile in limita posibilului si al acceptabilului. Daca ai luat interviul tehnic probabil stii ce vei face, asa ca arata ca esti colegul pe care il cauta si ca intelegi cultura companiei in care doresti sa intri. Totusi cam invers interviul asta, de regula mai intai discuti cu HR-ul…

[LE] Daca beneficiile sunt by default ignora acest mesaj :hugs:

Categoric, merci, cred ca ai atins cam toate criteriile importante. Ai uitat sa specifici si de manichiurista la birou. Adica sa fim seriosi, ce randament as mai da daca nu as avea unghiile facute cu oja?!

Bine punctat. Cam care crezi ca ar fi niste intrebari adecvate pe care as putea sa i le adresez pentru a ma ajuta sa inteleg mai bine cultura companiei?

Merci de raspuns. Voi lua in considerare ce mi-ai zis (mai ales la primul punct), sper totusi sa nu fie cazul :slight_smile:

@isti37: nu neg că toate acele beneficii ar fi nice to have, dar eu unul consider că setezi așteptări greșite, mai ales pentru cineva care este la început de drum (nu spun că ar fi cazul lui @ap1903, dar discuția va fi citită și de alții). Hai să începem recomandările astea absolute cu „dacă aduci suficientă valoare firmei, poți cere și…”.

Așa au apărut milenialii (sau ce naiba sunt) cu „nu am nici un fel de experiență, dar pentru mai puțin de o mie de euro nici nu mă ridic din pat”.

Cum adică dacă e permis? Trebuie să-ți spună HR dacă e ok sau nu să folosești ceva care face zgomot constant? Dacă tot suntem aici, putem întreba HR dacă e permis să vii cu pixuri și să le click-clack toată ziua?


Cum funcționează treaba cu playstation/ping-pong/biliard la muncă? Așa?


Sunt mai mult întrebări retorice, nu vreau un răspuns.

2 Likes

Omul a intrebat ce intrebari sa puna, daca e la inceput si vrea job-ul mai bine sa nu puna intrebari, in special celor de la HR. Daca vrea sa puna intrebari, are din ce alege. Nici eu n-as intreba daca pot sa aduc tastatura mecanica, probabil l-as aduce dupa ce conving inca 5 colegi sa isi cumpere unul pe langa mine.

1 Like

Nu exista un set de intrebari standard, nu as putea sa-ti sugerez unele. Oricum cred ca mai important decat ce intrebi tu este ce vei raspunde la ce vei fi intrebat. Printre altele poate ti se va cere sa vorbesti despre tine eventual poti fi intreabat ce vrei sa stii despe compania lor (intrebari foarte grele daca stau sa ma gandesc mai bine, la care cred ca intotdeauna gasesti un raspuns mai bun dupa interviu :slight_smile:). De asemenea in discutie evita cliseele.
Pentru o pregatire prealabila iti recomand seria Cracking the Coding Interview (de Gayle Laakmann).

1 Like

Poate te ajuta sa vezi si perspectiva intervievatorului. De ce vrea sa auda intrebari de la tine? Probabil ii pasa mai putin ca tu sa afli raspunsuri, ci vrea sa vada ce intrebi.
Nu stiu daca-i cel mai bun exemplu, dar unul scurt cu care poti incepe:

1 Like

Mie unul mi se pare ciudat ca ai interviul cu HR dupa interviul tehnic si nu invers.

2 Likes

Nu pare a fi ciudata sustinerea interviului cu HR dupa interviul tehnic. Poate omul are un tovaras ce lucreaza acolo, dar problema poate fi la HR-ista. :laughing:

As vrea sa te contrazic, locul de parcare (daca cumva vii cu masina) e beneficiu de negociat, te salveaza de mult timp pierdut si stres.

3 Likes