Ce laptop sa aleg pentru facultate?

Sa nu incepem cu teorii ca 640 kbytes ar trebui sa ajunga pentru oricine :slight_smile:

@Zbranca_Iulisa, ce buget ai ?

Daca te referi la acesta ca fiind macbook de 12’’ nu ti l-as recomanda. Este scump in comparatie cu ce ofera.

Dupa cum am spus si mai sus, Apple a lansat editia 2017 a modelului Macbook Air. Laptopul face fata. Un coleg de la fostul loc de munca are editia din 2013. A instalat pe el masini virtuale, ide-uri (Visual Studio) si nu a avut probleme de performanta.

La facultate, poate cea mai solicitanta aplicatie va fi o masina virtuala / ide. Primul meu laptop a fost un Lenovo pe care am dat 2500 de lei. A facut fata la tot ce am aruncat in el. Si nu avea cine stie ce specificatii. Un i5, 4gb ram si un hdd de 5400.

Daca vrei sa vezi cum este MaOS - ul. poti sa faci o vizita la istyle, altex, flanco sau alt undeva unde sunt expuse produse apple. Te obisnuiesti repede cu sistemul de operare.

Bineinteles ca se poate si asa, dar totusi cand dezvolti software-ul respectiv, mai vrei sa si testezi, debug si asa mai departe. Am avut un proiect dezvoltat cu Objective C, C++ si C, a fost foarte comod cu XCode.

Apropo de Apple, chiar citeam zilele trecute articolul ăsta. Mi se pare extrem de supărător ca produsele premium să aibă genul ăsta de probleme, la care te-ai aştepta doar din partea celor mai ieftine chinezării.

Iar de problemele lor cu tastatura, am tot auzit…

1 Like

Sunt foarte amuzante citate de genul acesta. In special daca ai citit putina istorie si stii ca de departe cele mai comune arme erau… sulitele.

In mod normal nu m-as lua de alegerea ta, insa, in acest caz, trebuie sa spun ca mi se pare una dezavantajoasa din urmatoarele motive:

  1. La facultate vei invata software development. Avand in vedere subiectele foarte vaste atinse, vei vrea sa poti sa faci software development 1. cat mai rapid si 2. cat mai compatibil. E putin probabil sa ai multi colegi cu device-uri Apple si, daca nu cumva citesc eu anul gresit si scrie 2118 in loc de 2018, nici baza materiala de la facultati nu e foarte probabil sa fie Apple-driven. Asa ca vei avea nevoie de ceva care sa fie cat mai “comun” in mediul in care esti.

  2. La facultate vei invata hardware. Produsele Apple sunt facute pentru a oferi experiente out-of-the-box cat mai simple si standardizate. Dar asta vine cu costul ca nu prea te lasa sa faci multe. Sigur, vei putea conecta un Arduino sau un Raspberry Pi la el, insa nu stiu ce alte proiecte nastrusnice ar putea avea universitatea la care esti, in care s-ar putea ca MacBook-ul sa te lase cu ochii-n soare.

  3. La facultate vei invata topic-uri gen “sisteme de operare” sau “low-level programming”. Aici MacBook-ul va fi o frana brusca, in sensul ca majoritatea functiilor sistemului de operare sunt bine ascunse (din acelasi motiv expus la pct. 2) sau complet inaccesibile.

Recomandarea mea este sa faci astfel incat sa iti fie cat mai simplu. Gandeste-te ca va trebui sa faci proiecte la comun cu alti colegi, sa prezinti sau sa distribui ce ai facut, sa faci teme si proiecte, sa dai examene, etc. Gandeste-te ca un astfel de laptop trebuie sa iti foloseasca, mai degraba decat sa fie o frana. Si mediul de “invatare” din romania favorizeaza mult sistemele Windows-based (poate si cu un Linux bine configurat o sa poti scapa usor), si nu Mac-urile.


My advice: E facultate, pentru numele lui Buddha! Ia-ti un jeg de laptop ieftin pe care sa iti fie usor sa-l cari dupa tine si dupa care sa nu plangi prea mult cand colegii de camera/prietenii or sa scape in mod inevitabil o bere pe el. Si n-ai decat sa iti tii banii pentru MacBook Air pentru dupa masterat.

4 Likes

Acuma, lucrand in prezent si cu un picior in Automotive, asta imi aduce aminte de discutii de genul “ce avem nevoie de atatea electronice si sisteme si computere de bord, ce, prin anii 1920 masinile nu mergeau?”

It’s not the size that matters, not even how you use it. What truly matters is what you use it FOR! Pentru ca, serios, eu chiar as fi vrut ca Voyager 2-ul sa ne trimita un live feed HD 1080p in loc de niste fotografii grainy de cateva ori pe zi. Si sunt convins ca si astronautii de pe Challenger ar fi vrut ca sistemele de monitorizare sa fie ceva mai performante decat un CPU de 0.043 MHz.

3 Likes

Subscriu. Laptopul meu de facultate a căzut de multe ori de la înălțime mare și a fost botezat de multe ori cu bere, cola și o data chiar și cu tocăniță de cartofi (cu oală cu tot)

1 Like

De exemplu la computer vision pe frame-uri cu rezolutie mare la fps mare (si cand zic mare, e MARE). Sigur ca unii isi imagineaza ca pot face asa ceva pe telefon, pentru ca NASA in epoca de piatra…

Apropo, NASA de ce nu foloseste tehnologie de pe vremea aia, ci are chestii precum: https://www.nas.nasa.gov/hecc/resources/pleiades.html Da-o naibii de sabie (ce sabie, e racheta nucleara :slight_smile: ) si un cutitas scurt si bont ajunge :slight_smile:

no offence to anyone, dar topicul a cam luat-o pe aratura !

Pentru facultatea ta, alegerea cea mai buna este un laptop fiabil care sa-ti permita sa testezi ce inveti. Nu stiu daca alte modele au probleme cu driverele pe Linux, dar presupun ca daca alegi un Dell XPS Developer Edition va fi totul in regula.

In rest … mereu va fi la moda sa spui ca puteai face pe laptopuri mai ieftine ce faci si pe Mac sau ca ai fost fraier ca ai dat atatia banii pe el.

Personal, gasesc destul de misto faptul ca nu ma lovesc de situatii gen “merge macOS-ul greu” la 3 luni dupa ce am cumparat laptopul sau ca dupa 3 update-uri majore de macOS nu am probleme de performanta sau cu aplicatiile.

4 Likes

Am un laptop Asus despre care pot zice cam acelasi lucru, chit ca nu suna a Apple.

Eu zic că nu greșești cu un mac la o facultate tehnica. E un dispozitiv mișto și cam cel mai bun laptop Unix. Eu am stat 3+2 ani la electronică de la UPB cu un laptop Linux și a fost ok, de exemplu.

OTOH, partea de UX e oarecum irelevantă. 99% din timp e petrecut într-un browser, consola sau emacs. Care arata la fel indiferent de ce folosești :slight_smile: Ditto pentru performanta. Dacă nu lucrezi la ceva compute intensive [1], sau la vreun proiect uriaș, sistemele actuale o să mearga, de la celeroane la i7-uri …

Stiu că sună aiurea pentru un IT-ist, dar eu vreau mai degrabă un “development appliance” care sa just works și să arate bine, decât vreo chestie super configurabila, super dotata, dar care e mare sau arata urat.


[1] si aici, nu o sa te incadrezi in bugetul tau cu un desktop care chiar sa duca. Și poate e o idee mai buna in general sa iei niște mașini în cloud și să-ți faci pe acolo calculele când ai nevoie. Just nu 2c.

1 Like