Ce limbaj de programare sa aleg pentru Back-End Development

Ce trebuie sa inveti e ce iti place tie sa faci. Nu are rost sa inveti ceva daca o sa urasti sa folosesti tehnologia respectiva.

Pe pozitiile de junior e mare bataie de aceea am sugerat sa sa faci proiecte pe care le poate butona un potential angajator si pe care le poti discuta la interviu. Astfel poti sa treci complet peste juniorat.

Vezi ca am zis “juniorat” nu “internship”. Internshipul e pentru aia care nu stiu aproape nimic. Din prima ta postare reiese ca nu esti intern.

Nu cred ca ai aplicat la 70-80 firme. Poate 7-8 si chiar si alea firme mari.

Invata algoritmica si frontend daca vrei sa faci frontend. La orice interviu mai serios te intreaba algoritmica, dupa te intreaba chestii mai tehnice

Internship-urile sunt pentru studenti, studentii stiu Java. Deci o sa ai normal intrebari de baraj la care ar trebui sa stii sa raspunzi daca ai fost student.

Aplica pentru un post normal, tot gasesti pe undeva un post de junior, lasa internship-urile, oricum si ca junior tot aceeasi chestie faci doar ca nu prea ai voie sa freci menta. React/Angular/Vue nu conteaza, la baza toate sunt foarte similare. Pentru primul job bucura-te daca gasesti o aplicatie AngularJS de intretinut.

Fiind vorba de backend aici ar trebui mentionat si limbajul Go care are o crestere semnificativa in zona de cativa ani. Nu sustin ca in acest moment e neaparat o varianta buna pentru tine dar il poti considera pe viitor. Joburile sunt putine (acum) dar programatorii de Go extrem de cautati acolo unde sunt.

3 Likes

In ultima luna am aplicat la 7-8 companii. In ultimul an la 70 lejer. Si nu doar eu, am vorbit si cu alti colegi de la curs si mi-au spus aceeasi chestie :smiley:

Momentan sunt pasionat de Frontend si mai am foarte multe de invatat. Am lucrat la cateva proiecte, majoritatea le-am uploadat pe Github. Am observat ca e mult mai greu decat credeam si sa prinzi un internship, iar avand in vedere ca nu am primit nici un raspuns pozitiv atunci cand am aplicat pentru pozitii de Junior, ma tot intrebam daca trebuie neaparat sa stiu si Backend, deoarece aparent e cam necesar la toate firmele (unii mi-au spus ca astfel ai mai multe optiuni si nu esti limitat de proiecte, ceea ce e adevarat, insa si asa sunt multe de stapanit si pe partea de Frontend). Mersi pentru sfaturi si link, am sa ma uit peste template-uri si voi incerca sa modific unul din ele.

Stai puțin, tu vrei să spui că din 70 de aplicări într-un an pentru poziții de junior nu te-au angajat nicăieri?

Pe oDesk (acum Upwork) am aplicat 6 luni pana am obtinut primul contract. Aproximativ 100 de aplicatii am trimis.
Primul contract a fost de $5/ora. Dar dupa aceea cam din 15-20 de aplicatii sigur ma angaja unul, pe undeva la $15-$20/ora.
In perioada in care aplicam cu $10-$15/ora ajunsesem sa am si cate 8-9 invitatii primite.

Am aplicat acum 3-4 ani la cateva firme din Romania si dupa un proces de 2-3 etape de interviu am renuntat eu ca dura prea mult si gaseam mici proiecte.

Cred ca unii unii dintre noi nu suntem compatibili cu piata romaneasca. Sa nu uitam ca o mare parte din firmele IT din Romania sunt si ele intermediare, facand practic outsourcing.

2 Likes

Din 70 de aplicari, am primit raspuns la vreo 20-25 (si jumate din ele cu raspunsul ca nu sunt candidatul ideal)

Pai da, majoritatea din Cluj fac outsourcing si cu siguranta ca daca as fi acceptat la un internship sau rol de junior, rolul ar implica ceva mentenanta pe un proiect cu unul din framework-urile React, Angular, Vue. Cam toti cer astea, insa majoritatea vor sa vada cat de bine stie candidatul Vanilla Js.