Ce mai e prin lumea php: august si septembrie 2014

Pentru cine inca nu stie ce promite ca face zfs:

(eu nu l-am incercat)

2 Likes

Zend Server pare foarte interesant, dar mie mi se pare un pic prea scump (pentru cât l-aș folosi eu adică).

Nu sunt foarte sigur cum se procedează: dezvolți local pe ZS și faci deploy pe Apache/Nginx? Pentru că altfel devine totul foarte scump pentru o firmă mică/medie…

@iamntz Pentru dev, Zend Server e moca din cate stiu. Eu il luasem in calcul prin 2005 cand voiam sa il combin cu Zend Guard (care imi facea binar codul).

Acum exista alte tooluri open source care ofera cat de cat ce ofereau ei: cozi, real time & debug errors, debug pe performanta,etc.

Zend Server pare util doar daca folosesti tot stack-ul, adica sa il folosesti pentru development, pentru testare/qa intr-un mediu de staging si pentru productie. Dar in cazul asta nota de plata e maricica. Cum zicea si @iamntz, e prohibitiv pentru o companie mica/mijlocie.
Eu dezovolt in mare parte cu Symfony2, iar framework-ul aduce niste chestii pe partea de logging si debugging care completeaza la fix-ul stack-ul default: nginx + php5-fpm (+ xdebug pe dev), fara sa am prea multe batai de cap cu setup-uri si configurari sau sa dau bani. Din punctul meu de vedere framework-urile moderne pentru PHP 5.3+ au canibalizat masiv masa developerilor care ar fi putut interesati de Zend Server, care acum mi se pare un produs depasit.

1 Like

@Catalin_Banu: http://www.zend.com/en/products/server $195 :slight_smile:

@redecs: am avut și eu tangențe cu symfony 2 acum mai bine de un an iar debug info mi se păreau o chestie foarte tare (probabil au mai evoluat de atunci)

1 Like