Ce monitor sa imi iau

Cred că ar fi de preferat să se facă recomandările în funcție de experiența avută cu respectivul monitor, nu în funcție de ce ne-ar place să încercăm :smile:

Am dat exemplul Dell de mai sus doar din prisma prețului, nu pentru calitățile monitorului.

Nu imi setasem un buget pentru ca nu voiam sa aduc constrangeri discutiei. Trebuie sa recunosc ca am fost surprins ca lumea e dispusa sa dea cu usurinta peste 500 euro pe un monitor.

2 Likes

Nu știu alții cum gândesc, dar eu zic că atunci când iei ceva la care te vei holba în următorii 4-5 ani pentru minimum opt ore zilnic ar trebui să iei ceva de calitate, ce nu-ți provoacă dureri de cap (chiar, doar eu căpătam migrene de la CRT-uri?) sau senzația aia ciudată de nisip în ochi (când aveam monitorul TN de care am pomenit aici cumpăram cam la două luni picături de ochi; cu nici unul din monitoarele noi nu am mai avut problema asta).

N-aș spune chiar „cu ușurință”, dar un 500 euro pe un monitor cu rezoluție OK nu mi se pare un capăt de țară. Vorba lui @iamntz, e o chestie în care te holbezi cam mult și face diferența. La fel ca toate perifericele, de fapt…

Eu mi-am stricat ochii din cauza unor CRT-uri de proasta calitate, in sensul ca din anul I de facultate a trebuit sa incep sa port ochelari (-2,5 / -2,75 ca dioptrii), iar de atunci chiar nu mai vreau sa ma zgarcesc cand vine vorba de achizitia unui monitor.

Am oscilat destul de mult intre Dell si HP dar pana la urma am dat in jur de 500 de euro pe un monitor ASUS PA248 cu panel AH-IPS, rezolutie 1920x1200 - in urma cu aproape 2 ani. In afara de un usor bleeding (deranjant doar daca ma gandesc la cati bani am dat pe el) nu am nimic de reprosat.

N-am mai gasit modelul respectiv ca sa dau un link, dar banuiesc ca PA249Q ar fi modelul nou (arata identic).

I moved 2 posts to a new topic: Ce dioptrii aveți la ochelari?

I moved a post to an existing topic: Ce dioptrii aveți la ochelari?

Sincer, un Dell cu IPS. Eu mi-am luat ca monitor extern pentru laptop un Dell de 24’’ cu panel IPS si mi se pare absolut genial. Inainte nu puteam sta cu background negru in editor pentru ca ma dureau ochii ingrozitor. Nu ma pricep extrem de bine la monitoare, dar pot spune ca ma dor mult mai putin ochii decat ma dureau inainte sa iau dell-ul asta.

Cred ca asta e modelul.

Practic, daca folosesti doar unul, ia ceva mai mare ca rezolutie din gama asta, poate asta. Ideea e sa fie din gama cu U. Mai stiu prieteni pasionati de fotografii are aleg Dell-urile astea Ultrasharp pentru fidelitatea culorilor.

In opinia mea o investitie intr-un monitor si un scaun/birou bun sunt esentiale pentru cineva care petrece mult timp in fata computerului (programatorii fac asta nu?!). Investesti in tine si ar trebui sa iti multmesti peste vreo 10 - 15 ani cand poti sa alergi si nu ai 2 funduri de sticla pe fata. Exagerez un pic, dar daca medicina nu avanseaza semnificativ in urmatoare decada si tu nu ai grija de tine sigur nu o sa iti fie bine.

Cel mai ieftin monitor care pot sa il recomand Dell U2414H (recomandat si de @neamtua). Este urmasul imbunatatit al Dell-ului U2410 care m-a servit foarte bine pana acum 6 luni cand am fost rasfatat cu Retina Display.
Daca bugetul iti permite recomandarea merge la Dell U2713. That’a whole lot of screen real estate. :smile: Sau 2 x U2414H (fiindca tot are ramana aia subtire). Aici e mai multe o chestiune de preferinte personale.

In alta ordine idei odata ce am dat cu nasul de HiDPI, e greu sa mai lucrez cu altceva. Dell-ul U2410 pare ultimul jaf pe langa Retina Display-ul de pe Macbook. Deci urmatorul meu monitor va fi ori un Dell UP2414Q (sau 2?!) ori un Apple Cinema Display UHD (daca vor lansa asa ceva pana gand ma hotaresc eu ca nu imi ajung cei 15’ de pe Macbook).

PS: Apple Cinema Display este scump, dar daca aduni la costul unui Dell de 27’ costul unui docking station (USB 3.0 sau Thunderbolt) cu cel al unui incarcator pentru Macbook, diferenta de pret nu mai este de mare. Dar asta nu te ajuta cu nimic daca ai PC, in schimb este un motiv bun pentru mine sa iau in considerare un monitor Apple.

2 Likes

Recomand IPS (calitatea imaginii e incomparabil mai bună). Personal consider că mi-am stricat ochii cu un panel TN folosit la lucru în ultimii doi ani.

Brightness cât mai mare dacă ai cameră luminoasă. Luminozitatea display-ului trebuie să fie aproape la fel de mare cu cea ce vezi în jurul lui. Apple Thunderbold are 375 cd/m2. Poți Alege orice peste 300 cd/m2. Ce e sub această valoare consider a fi de proastă calitate.

Săptămânile trecute mi-am luat Apple Thunderbolt Display, după ce inițial pusesem ochii pe un HP care ar fi avut același panel dar cu $220 mai ieftin. Am renunțat la HP după ce m-am apucat să citesc review-uri și mulți se plângeau că le-au trimis la garanție după câteva luni. Nu vreau să-mi bat capul cu așa ceva, așa că te sfătuiesc să citești review-uri pentru exact același model pe care vrei tu să-l iei (nu e de ajuns să fie același brand, sunt diferențe mari între modele).

Concluzie: dacă ai bani și-ți permiți cumpără un Apple Thunderbolt (ideal în cazul în care folosești Macbook) dacă nu, alege orice cu ecran panel IPS și brightness mai mare de 300cd/m2. Rezoluția și diagonala cât mai mari, după buget.

IPS e la moda, personal ma cam deranjeaza luminozitatea puternica, dar cu reglaje se rezolva. Calitatea e foarte buna la imagine. Acum am 2 setup-uri : laptop 15,4 TN + 27" TN si desktop 27"TN +24"IPS ( cel de 27 e shared) , iar imagine foarte buna pe IPS. Cel mai ok setup mi se pare cu monitoare mari, 27" si birou adanc (80 cm sau mai mult), sa te tina la distanta mai mare, sa nu stai lipit cu ochii de ecran. Am utilizat cativa ani exclusiv ecranul de la laptop si acum port ochelari. :expressionless:

Momentan m-am oprit la urmatoarele versiuni:
http://www.evomag.ro/MONITOARE-Monitoare-LED/Dell-Monitor-LED-Dell-27-U2713H-100430.html
http://www.evomag.ro/MONITOARE-Monitoare-LED/Dell-Monitor-LED-27-U2713HM-DVI-D-HDMI-DisplayPort-89750.html

Ce site-uri de review-uri folositi? Sau aveti voi pareri?

Intru pe Prad.de, care este primul site de referinta pe care ma uit cand vine vorba de monitoare, si primul articol din lista este fix review la Dell U2713H (rating: good)

LE: Si au si pentru Dell 2713HM (rating: very good).

2 Likes

Ce site-uri de review-uri folositi? Sau aveti voi pareri?

Pentru reviews la orice produs caut ori pe amazon ori pe newegg.com. Dacă are patru sau cinci stele, atunci e vorba de un produs bun spre excelent. Dacă nu are foarte multe voturi, îl consider un produs îndoielnic (chiar dacă are cinci stele; patru stele dintr-o sută de voturi cântăresc mai mult decât cinci stele din trei voturi)

1 Like

Azi o sa vina Mos Craciun, asa ca revin in curand cu feedback

PS: Prima impresie pentru U2713H:

  • foarte mare (plecasem de la 24) si foarte luminos. Dupa o zi, m-am obisnuit si i-am setat luminozitatea mai jos.
  • am avut o zi horror, astfel incat am stat foarte mult concentrat pe computer si nu am avut vreo problema.
  • aspect: cool
  • sistemul de orientare al monitorului e foarte usor si imi place ca il poti face foarte inalt.
1 Like

Salut! Iti recomand cu mare caldura acest monitor de la emag, redus de la 1300 lei la 900 lei, diagonala 28 inch! Monitor LED Philips 28" MVA, Wide, Full HD, 2 x HDMI, MHL, Boxe, Negru, 284E5QHAD ai aici link, e la promotie http://www.emag.ro/monitor-led-philips-28-mva-wide-full-hd-2-x-hdmi-mhl-boxe-negru-284e5qhad-284e5qhad-00/pd/DX5F4BBBM/

@Eduard_Mihai presupun că link-ul afiliat a fost o greșeală? :wink:

Nu știu ce cred alții, dar doar full HD la 28" ? Nu crezi că are o rezoluție cam mică pentru asemenea diagonală?

5 Likes

Philipsul ala are punctul de pixel cu vreo 30% mai mare in comparatie cu Dellul de mai sus.O sa aiba imaginile alungite.
Cand alegeti monitorul tineti cont si de placa video. Nu orice placa video poate randa in conditii bune rezolutiile UHD / QHD.

Am realizat ca Apple nu va lansa un monitor UHD prea curand (niciodata?!) si ca 5K nu se se poate decat folosind DisplayPort 1.3 din motive de latime de banda (FYI, DP1.3 va veni odata cu Intel Skylake, deci realist vorbind le vom vedea pe piata in 2016) iar Dual HDMI e o carpeala.

Prin urmare intr-o repriza spontana de stress shopping am ajuns sa fiu proprietarul unui Dell UP2414Q.
OS X l-a recunoscut din prima, si in momentul de fata e configurat la 1080p HiDPI (3840x2160@60hz, via Display Port 1.2).
OS X nu ma lasa sa ma duc mai sus 3008x1692 ca rezolutie scalata (nu ca ar fi utilizabil la rezolutia aia pe o diagoanala de 23.8’), dar s-ar putea sa fie o chestie de setari (refresh rate, display port settings, ceva imi scapa).
Dupa cateva ore utilizare, numai cuvinte de lauda. Revin cu mai multe impresii zilele urmatoare.

2 Likes

@redecs exact la asta ma gandeam si eu cand au scos 5K (la naiba e full computer si chiar daca ar fi sa-l scoata separat probabil nu-l va suporta placa video) si chiar ma gandeam o varianta alternativa “Retina”-ish insa non-Apple.

Practic acel 1080 HiDPI este exact 1 la 4px din MBPs nu? adica fara scalare and stuff deci textul si all that stuff sunt clare as heck. If so cred o sa-l iau serios in considerare :smile:

EDIT:

small issue - pretul: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/up2414q-238-inch-8-ms-gtg-black/