Ce monitor sa imi iau

Azi o sa vina Mos Craciun, asa ca revin in curand cu feedback

PS: Prima impresie pentru U2713H:

  • foarte mare (plecasem de la 24) si foarte luminos. Dupa o zi, m-am obisnuit si i-am setat luminozitatea mai jos.
  • am avut o zi horror, astfel incat am stat foarte mult concentrat pe computer si nu am avut vreo problema.
  • aspect: cool
  • sistemul de orientare al monitorului e foarte usor si imi place ca il poti face foarte inalt.
1 Like

Salut! Iti recomand cu mare caldura acest monitor de la emag, redus de la 1300 lei la 900 lei, diagonala 28 inch! Monitor LED Philips 28" MVA, Wide, Full HD, 2 x HDMI, MHL, Boxe, Negru, 284E5QHAD ai aici link, e la promotie http://www.emag.ro/monitor-led-philips-28-mva-wide-full-hd-2-x-hdmi-mhl-boxe-negru-284e5qhad-284e5qhad-00/pd/DX5F4BBBM/

@Eduard_Mihai presupun că link-ul afiliat a fost o greșeală? :wink:

Nu știu ce cred alții, dar doar full HD la 28" ? Nu crezi că are o rezoluție cam mică pentru asemenea diagonală?

5 Likes

Philipsul ala are punctul de pixel cu vreo 30% mai mare in comparatie cu Dellul de mai sus.O sa aiba imaginile alungite.
Cand alegeti monitorul tineti cont si de placa video. Nu orice placa video poate randa in conditii bune rezolutiile UHD / QHD.

Am realizat ca Apple nu va lansa un monitor UHD prea curand (niciodata?!) si ca 5K nu se se poate decat folosind DisplayPort 1.3 din motive de latime de banda (FYI, DP1.3 va veni odata cu Intel Skylake, deci realist vorbind le vom vedea pe piata in 2016) iar Dual HDMI e o carpeala.

Prin urmare intr-o repriza spontana de stress shopping am ajuns sa fiu proprietarul unui Dell UP2414Q.
OS X l-a recunoscut din prima, si in momentul de fata e configurat la 1080p HiDPI (3840x2160@60hz, via Display Port 1.2).
OS X nu ma lasa sa ma duc mai sus 3008x1692 ca rezolutie scalata (nu ca ar fi utilizabil la rezolutia aia pe o diagoanala de 23.8’), dar s-ar putea sa fie o chestie de setari (refresh rate, display port settings, ceva imi scapa).
Dupa cateva ore utilizare, numai cuvinte de lauda. Revin cu mai multe impresii zilele urmatoare.

2 Likes

@redecs exact la asta ma gandeam si eu cand au scos 5K (la naiba e full computer si chiar daca ar fi sa-l scoata separat probabil nu-l va suporta placa video) si chiar ma gandeam o varianta alternativa “Retina”-ish insa non-Apple.

Practic acel 1080 HiDPI este exact 1 la 4px din MBPs nu? adica fara scalare and stuff deci textul si all that stuff sunt clare as heck. If so cred o sa-l iau serios in considerare :smile:

EDIT:

small issue - pretul: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/dell/up2414q-238-inch-8-ms-gtg-black/

@dakull Da, 1080p HiDPI e fix @2x la rezolutie UHD (2160/2 = 1080, 3840/2 = 1920). Ultra sharp indeed! :smiley:

Legat pret si eu aveam o problema pana cand am dat astazi peste unul desigilat la PC Garage cu 60% reducere. La 1860 RON n-am mai stat pe ganduri. Dupa comanda m-a sunat cineva de la PC Garage sa-mi zica ce defect are: cateva zgarieturi abia vizibile pe rama - bila alba pt ei, fiindca pe site nu scria.

In alta ordine de idei, la Oktal (am mai luat de la ei si sunt ok) are un pret ceva mai omenesc 3300 RON: http://www.oktal.ro/monitoare-lcd-led/monitor-ips-24-dell-up2414q-ultra-hd-negru-l/

2 Likes

Știai că atunci când s-au lansat primele Apple Cinema Display de 30, Mac-urile aveau nevoie de două plăci video?

Da, stiam de monitoarele care au nevoie de Dual Link DVI pentru a afisa corect rezolutii peste 1920 x 1200. Dar totusi au trecut 5 ani de atunci, si putem adopta solutii mai elegante (DisplayPort 1.3 sau Thunderbolt 2).
Tehnic vorbind si eu folosesc un procedu similar ca sa conectez Mac-ul la monitor, doar ca tehnologia a mai avansat un pic si nu trebie sa folosesc 2 conectori. (Display Port 1.2 suporta Multi Stream, care te lasa sa legi in serie 2 monitoare sau in cazul meu sa am o rata de refresh de 60Hz la rezolutie UHD pe un monitor :smiley: - si asta e tot un soi de carpeala, putin mai eleganta).

Și mie îmi plăcea de Oktal, dar aveți grijă că sunt în procedură de faliment:

2 Likes

Ouch. Mi-a scapat asta. Vad ca siteul Oktal e administrat de firma care are Cel.ro (de la care eu personal nu as cumpara vreodata, dar asta e alta poveste). Multumesc de atentionare!
Idea ramane: Dell UP2414Q poate fi cumparat la un pret pana in 3500 RON de la un magazin respectabil (Mediadot, AVStore sunt doar 2 exemple). O diferenta sanatasoa fara de PC Garage (de aia 1000 RON pot sa imi iau si un dock pe thunderbolt cu care sa conectez toate perifericele de prin birou :smile:).

2 Likes

@redecs btw. via ce-l rulezi? (ce configuratie adica) ma intreb daca face fata in sensul ca 3K cam este peste “Retina”

De ce n-ar face față pentru development? Nu vorbim de jocuri aici :smiley:

UI-ul din OSX nu este tocmai ceva light - iar primele versiuni de “Retina” erau un pic sluggish din cauza asta, plus in Yosemite UI-ul iarasi a primit un bump pe partea de – performance.

@dakull Macbook Pro Late 2013, configuratia standard de top. Mai multe detalii despre suport pentru 4K direct la Apple. Atat placa video integrata cat si cea dedicata sunt capabile de output 4K/UHD @ 60Hz (in teoreie as putea chiar sa folosesc 2 display-uri 4K).

Odata cu HiDPI displays (sau Retina, cum ii zice Apple), avem cum sa folosim monstruletii de placi video si la altceva decat jocuri. :smiley: Eu mi-am luat configuratia de top tocmai pentru ca nu poate fi upgradat si pentru ca voiam sa scot 4K din el la un moment dat. Jocurile le joc pe deskop (can’t beat Windows at that).

1 Like

Dupa 8 ore la munca de stat la calculator +ore acasa m-am trezit cu dese senzatii de ameteala,
dureri de cap si vedere cu umbre,am schimbat si ochelarii dar problemele sunt cam tot aceleasi
Si la munca si acasa monitoarele sunt LCD clasice,vechi de cel putin 5 ani
Din ce am citit pe aici,unii ati scapat de probele de acest gen schimband vechile monitoare
in prima etata vreau sa-l schimb pe cel de acasa,bugetul este de 1000 RON,vreau sa-l iau de la emag,
va cer ajutor in criteriile de alegere,din ce am inteles de la voi cel mai important sa fie panel IPS
mai sunt si altele?
multumesc

Nu vreau să fiu tipul ăla, dar la 1000 lei nu cred că vei găsi un panel grozav, indiferent de diagonală (pe care ai cam uitat să o specifici).

Ca regulă, eu m-aș orienta la monitoarele recomandate pentru prelucrare foto. Acestea au (de obicei) paneluri bune, ce arată culorile foarte bine și au puține variații de culoare.

Dacă bugetul poate ajunge la 1100 lei, eu aș alege un Dell.

1 Like

Multumesc pentru raspuns,pot mari bugetul la nevoie,vechile monitoare sunt de 17’,zic eu ca 21’ este suficient
edit: este asta este varianta de 21’ la linkul de mai sus?

Hai sa vb din experienta. Eu am 3 dell-uri de 20 inch cu panel ips, 4:3, 1600x1200. Unu e de rezerva. Folosesc doua simultan si sunt multumit. Acum depinde si ce faci, eu tin editor pe un monitor iar browser pe celalat. La video nu stiu cum o fi, chiar daca ai avea 3200x1200, e cam impartit in doua, nu stiu cat de deranjant este. Eu le am de vreo 7-8-10 ani, am si pierdut sirul. Plus ca intr-un setup dual monitor, daca se buleste unu… inca poti sa mai lucrezi. Depinde si cat si ce te joci. Strict pentru lucru eu as lua intotdeauna doua dell-uri second cu ips din seria 200xfp si cu putin noroc m-as incadra in 500 lei pentru amandoua, poate chiar mai putin. Cu 1000 lei ai putea sa iei ceva din seria U cam doua second sau unul nou.
Nu conteaza fix modelul (atata timp cat e IPS din seria FP sau U) sau ca e de 20, 23 sau 24 daca treci la el de la un tn de 17. Ia unul de 20 second de proba, vezi cum ti se pare panelul si daca nu mai apare oboseala ia unul nou mai mare.

3 Likes

Multumesc pt raspuns,il voi folosi pt programare si navigare internet.Ai spus ca trebuie sa fie IPS din seria FP sau U,unde gasesc asta?
osciles intre acesta doua
cel indicat de iamntz si acesta
cred ca il voi alege pe al doilea,la primul lipseste intrarea VGA sa mai pot pune pe el si calculatoare mai
vechi