Ce monitor sa imi iau

Evident că cel de 23.8 :smiley:

Deși dacă o să ai doar unul aș recomanda mai degrabă ceva de genul ăsta: http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/29um55-p-29-inch-black/ E mult mai mișto cu ecran lat.

În numele monitorului, e.g. U2414H

1 Like

E l-as alege pe primul, e mai mare, are margini mai subtiri si se regleaza in orice pozitie, inclusiv vertical, iar diferenta de pret e foarte mica. Pe primul l-as lua nou. Pe al doilea nu.
Si tot cautand , am mai gasit unu interesant, tot nou, tot dell, tot ips, tot de 23 inch , dar la numai 700 lei, S2340L
Nu-l cunosc, nu l-am vazut, dar pare extrem de interesant, mai mult ca sigur o sa ma duc sa-l vad pe undeva, ca la pretul asta nu e rau deloc. Ca idee uite o comparatie intre ips si tn.

Alta chestie importanta, toate cele de mai sus au rezolutia de 1920 x 1080 . Daca poti mergi catre un ips cu 1200 pe verticala, e altceva. Este diferenta destul de mare intre 1920 x 1200 si 1920 x 1080

Acuma seria nu e musai sa fie U sau marca nu e musai sa fie dell. Dar inainte de a lua altceva, fa o plimbare sa vezi unul bun si dupa aia uite-te si la alte modele. Unele or sa fie la fel de bune, iar altele o sa dezamageasca, chiar daca au carateristici similare. Si inca ceva, cand te duci sa-l vezi, pune mana pe el, ridica-l , schimba unghiul, roteste ecranul, vezi si cum se simte plasticul si articulatiile. Un monitor bun trebuie sa fie stabil, nu sa oscileze ca si cand ar fi pe arc sau sa scrataie din balamale.

4 Likes

Am mai daugat unul: varianta 1 are port VGA NU si HDMI,destule parari pro
varianta 2 are si VGA si HDMI ,deocamdata nu sunt pararei
varianta 3 sunt parari pro

Prezența/absența VGA (sau a oricărui tip de conector) nu cred că ar trebui să fie un criteriu de alegere. Dacă are DVI, HDMI sau Display Port ești asigurat pentru următorii ani. Adaptoarele sunt destul ieftine (în jur de 50 lei).

Un criteriu de alegere (pentru mine, cel puțin) este numărul conectorilor (aș zice că minimum două intrări ar fi ok)

VGA este util dacă ai și placa video VGA, altfel mi se pare un pic peste mână (plus, dacă îmi aduc aminte bine, VGA are probleme la rezoluții înalte).

1 Like

De aproape o luna folosesc 2 x varianta 3, nimic de reprosat.

2 Likes

pe acela l-am comandat chiar acum …

1 Like

@redecs MBP este de 15" late 2013 nu? conform Apple MPB de 13" din same generation nu suporta MST :frowning:

Apple zice ca doar MBP de 15’, probabil din motive de placa video.

In alta ordine de idei, sa zic parerea mea despre Dell UP2414Q dupa 3 luni:

  • 1080p HiDPI e super! :smiley: Merge extraordinar cu Macbook-ul meu.
  • monitorul e calibrat decent din fabrica, eu il tin pe sRGB, dar nu prea se alinaza cu display-ul de la Macbook pe acelasi spatiu de culoare. Programatorul din mine nu se supara, fotograful din mine sper sa isi ia un colorimetru si sa le calibreze pe amundoua cat mai bine.
  • la luminozitate mai scazuta se aude incet un bazait (nu stiu daca matrice sau sursa de curent; nu stiu daca problema este punctuala cu modelul meu sau nu). Pe mine nu ma deranjaza (si am si garantie in caz ca e o problema specifica).

In concluzie, recomand monitorul si as vrea sa imi iau unul si pt acasa dar am niste constrangeri de oridin financiar (pe langa pretul monitorului nou, trebuie sa fac upgrade si la desktop).

Am instalat monitorul,e placut :smile:
incerc sa ma acomodez cu el,prima problema a fost ca nu-mi afisa fullscreen era cam pe 90% din ecran,am urmat pasii de aici (Catalyst Control Center. Then select “Scaling Options”, then set “Overscan” to 0%) si s-a rezolvat
Mai am o problema: site-urile se vad putin ciudat,cel putin pt mine ca am trecut de la 17’ la un monitor wide mult mai mare,in browser web exemplu1 sau exemplu2 apare mult spatiu in stanga si in dreapta,trebui sa mai fac setari din driver-ul video sau sa umblu la zoom browser?

folosesc windows 8.1,placa video ATI si conectare este pe HDMI ,rezolutie cea default 1920x1080

multumesc

Eu cred că fac zoom la 90% din site-urile ce le citesc frecvent.

Să vezi cum e când dai de site-uri la care nu poți face zoom pentru că au avut un programator idiot :smiley:

1 Like

Credeam ca sunt singurul chior care face zoom in browser. :smile:

ma mai joc putin prin setari poate gasesc ceva care sa ma avantajeze la partea cu zoom
ms

am stat aseara cel putin 3 ore la el (dupa cele 8 de la munca) si in mod normal trebuia sa simt ceva dureri de cap/ochi cum era cu cel vechi …aseara nimic …

Ctrl+scroll! :smiley:

Altă setare ce ai putea să o faci este să schimbi DPI-ul la nivel de OS.

te referi la asta
ms

Exact aia. Nu știam exact cum se ajunge acolo, dar știam că la Windows 7 sigur era așa ceva.

Dar ai grijă, setarea aia îți va afecta experiența în majoritatea aplicațiilor, iar unele site-uri s-ar putea să arate ciudat (i.e. site-urile ce au folosit pt pentru fonturi)

da,aceea este o solutie dar asa cum ai spus si tu schimba altele,de exemplu eu programez in .NET desktop iar la griduri imi schimba dimensiunea coloanelor (le face pe unele mai mici) iar gridul ramane cam acelasi,este afisat intreg dar coloanele ocupa 3/4 din el,foarte ciudat,ma asteptam modificarea sa fie proportionala

eu inca nu programez serios web dar ma intreb cum programati web pe monitoare de acest gen,probabil folositi emulatorul din browser

o alta solutie ar fi sa trec monitorul pe 4:3 :slight_smile:

ms

Îmi recomandă și mie cineva un monitor 4K cu densitate mică (lațime mare)? Ceva gen http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/pq321qe-315-inch-8ms-gtg-black/ dar mai ieftin :dizzy_face:

Daca nu faci editoare video si nevoie de 4K (4096px), Dell-ul UP2414Q de care am vb mai sus e foarte bun (24’, rezolutie UHD).

rezolutia aia pe monitor de 24 nu-i cam mult prea mare? s-ar putea sa-ti trebuiasca magnifier-ul.