Ce monitor sa imi iau

Vezi aici care este pe gustul tau https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/filtre/caracteristici-superioare-refresh-rate-144/

1 Like

Eu la serviciu 2 monitore Dell de 24. Unul mai nou si unul lasat mostenire de la un coleg.
Cel nou are culorile destul de reci, iar celalt culori lai calde. Culorile mai calde sunt mai bune pt ochi. Daca nu esti fotograf, nu cred ca conteaza de mult faptul ca este led sau ips.
Pt mine, ca programatir ma intereseaza ca monitorul sa fie reglabil pe inaltime, sa aiba porturi si eventual sa ai posibilitatea sa il intorci in mod portret.

Nu vad rostul a da o gramada de bani pe un monitor.

Am deasenea un coleg care are un monitor Dell cu 4 miliarde de culori
:slight_smile:

Pentru gaming se pare ca sunt necesare alte caracteristici decât pentru fotografi :slight_smile: Ghosting-ul cât mai redus e una din condiţiile necesare, iar adineaori am aflat că posesorii de nVidia ar fi bine să aleaga un monitor cu G-Sync.

1 Like

Da
pt gaming iti trebuie timp de raspuns mic
g sync este de la nvidia ?
ca daca da ai nevoie de o placa care sa suporte
eu am un benq de 24 acasa. l-am folosit pt gaming si mai ales cs go

1 Like

Da, am GTX 1060.

1 Like

Probabil depinde si ce vrei sa te joci. Pentru FPS cred ca Asus are cel mai “performant” monitor.

https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/gaming-rog-pg258q-245-inch-1-ms-gray-copper-g-sync-240hz/

@serghei vezi daca te ajuta sa te hotarasti lista asta:

eu unul, nu m-as duce la cele scumpe. cu pretul lor faci un sistem de gaming solid

PS: placa video are 3 sau 6 gb vram ?

2 Likes

Mă joc de vreo 8 ani pe monitoare IPS (acum am un Dell U2414H, care are un timp de răspuns de 8ms G2G) și nu pot să zic că monitorul este veriga slabă în performanțele mele la gaming (indiciu: problema este între scaun și tastatură).
Da, în termeni de performanță absolută o matrice TN are un timp de răspuns mai mic și nu e susceptibil la ghosting, dar în realitate, ca gamer ocazional, nu prea vei simți diferența.
Monitoarele care au G-Sync au prețuri mai mari decât monitoarele echivalente fără G-Sync. Și cum tu nu ai decât un GTX 1060, nu prea merită efortul.
În concluzie, recomandarea mea este să îți un monitor Full HD din seria celor care sunt decente la toate capitolele (dar nu excelează în mod special al nici unul, cum e Dell-ul meu), dar are un preț rezonabil.

PS: Eu, ca gamer ocazional, cred că experiența oferită de joc este mai importantă decât timpul de răspuns sau rata de refresh a monitorului și pentru asta am preferat să cheltui mai mulți bani pe o placă video (GTX 1070), care să îmi permită să mă joc cât mai multe titluri cu setari high/ultra și să îmi încânte privirea decât pe un montior mai fancy.

6 Likes
  1. Pentru programare -> monitor rezolutie 4k. Te uiti toata ziua la text. Cine a folosit ecrane retina pe mac-uri stie ca diferenta e mare cand treci pe rezolutie mai mica.
  2. Pentru jocuri -> refresh rate mare, n-are rost sa dai bani in plus pentru IPS. In ziua de azi multe panouri TN scot culori ok si din unghiuri de vedere bune.
  3. Pentru design/fotografie -> IPS, culori de 8 biti, rata de acoperire sRGB cat mai mare. De preferat si 4k, dar deja e nevoie de buget f.mare.
6 Likes

6GB. Ideea e ca vreau un monitor de gaming “future-proof”, să nu-mi pară rău în 2 ani că m-am zgârcit la 500 RON :slight_smile:

Exclus monitoare sub 1000 ron pt gaming !
Te-a ajutat link-ul postat de mine ?
:slight_smile:

Hehe, de fapt sunt din ce în ce mai nedumerit :slight_smile: Între timp am aflat şi de color banding, că G-Sync este înca o tehnologie imatură etc.

1 Like

Cred ca raspunsurile colegilor Mihai Nica si Aysun cred ca ar putea sa te mai dumireasca un pic !

G-Sync, V-Syunc si altele nici nu m-au interesat. Ideea lor este sa sincronizele fps-urile de la placa video cu rata de refresh a monirorului.
Ex: daca ai un moitor care are rata de 60 hz, vsunc-ul va limita nr de cadre la 60. Daca il scoti, fps-ul va fi cat duce placa video.
1060 este o placa foarte buna. Duce lejer rezolutie 1080 la peste 60 fps cu setari high-ulra in multe jocuri

Mi se pare un foarte bun punct de vedere

De fapt am înţeles ca G-Sync e pe dos. Monitorul îşi adapteaza rata de refresh la fps-ul de care este capabilă placa respectivă. Fară G-Sync apare acel “screen tearing” supărător la schimbări bruşte ale imaginii. Dar până la urmă cred că o să iau un monitor relativ ieftin de vreo 27" şi în 2-3 ani vedem, după ce mai maturizează tehnologiile astea.

Mulţumesc tuturor pentru sugestii, eram neupdatat de foarte mulţi ani în privinţa tehnologiilor monitoarelor :slight_smile:

1 Like

In 2-3 ani cred ca o sa vrei ochelari de realitate virtuala.

Dacă o sa rezolve problemele cu motion-sickness, de ce nu? :slight_smile: