Ce ne place si ce nu in Romania

A post was split to a new topic: În România, în urmă cu 30 de ani, se construiau calculatoare personale

Probabil sistemul de valori din Romania e gresit, pe toti pe care ii aud vor sa castige mai multi banii, eu cred ca banii ar trebui sa fie o reflexie a responsabilitati pe care o ai in societate, doctori isi asuma responsabilitatea pentru vietile oamenilor, profesori isi asuma responsabilitatea pentru viitorul elevilor, legat de politicieni ei trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru oamenii dintr-o tara, multi vor sa fie pe astfel de pozitii fara sa inteleaga de fapt care e scopul lor, probabil asta face diferenta dintre tara noastra si tarile dezvoltate.

5 Likes

Ca om bun toți se vor kk pe tine. Așa că fie pleci unde ești apreciat, chiar dacă nu e în Germania, Franța, Irlanda (și poate fi Grecia),

Fie banii sunt tot ce contează.

Pentru mine? Viața e scurtă, alții la 22 de ani au casă și mașină. Am spus tot.

nu stiu/cred daca acelea sunt criterii OK pentru “the good life” ci mai mult un fel de remanente post-comuniste a unei tranzitii rapide inspre capitalism, sufocata de coruptie si mentalitati obtuze.

1 Like

You know what’s totally communist? Not paying rent or bank installments. And I love it.

Same here - I have a fobia regarding those.

1 Like

Cons: Oamenii.

De multe ori o atitudine medievala in privinta femeilor, minoritatilor de orice tip (religie, etnie, sexuala). Ideea de a eticheta si judeca. De multe ori suntem un popor extrem de severi in ceea ce priveste munca altora, insa foarte permisivi si plini de explicatii in propria prestatie.

Am trait in alta tară și simt ca oamenii din Romania nu pot fi niciodată deschiși fata de cei din jur asa cum am avut ocazia sa trăiesc.

Pro. Oamenii.

Nu am putut pleca din tara de tot datorita prietenilor si familiei cu care am crescut. Cu ei alaturi ma simt in viata.

In rest, ANAF, spitale, etc… chestie de organizare.

1 Like

Acum serios: prea des oameni care muncesc din greu sunt priviți ca având exclusiv potențial de a fi exploatați (și dacă se poate să compenseze și pentru lipsurile altora), iar prea rar sunt promovați/motivați/susținuți.

Problema și mai mare: mulți dintre cei ce “pun osu”, după ce văd că “nu se merită” să fie harnici, preiau și ei abordări alternative… iar așa se împuținează și mai mult…

(evident se întâmplă și în alte țări, dar cred că la noi în mod mai accentuat)

5 Likes

True, exista rasism sistemic in .ro la fel despre sexism si misoginism insa nu am auzit inca la stiri de lucruri precum “honour killings, stoning to death or defacing women with acid” - I would choose my words wisely, especially when there are parts of the world where this is indeed true.

2 Likes

Ce descrii tu e mai mult decat o atidutine, sunt chiar fapte. In contextul respectiv e posibil sa fie vazute doar ca “exagerari”.

Pentru lumea pe care o traim (cultura occidentala, sec 21) consider ca lucrurile descrise de mine sunt inacceptabile. Posibil sa exagerez, insa asa simt

1 Like

Niste exemple? sunt curios la ce te referi mai exact.

Rasism/Xenofobie: tigani, unguri, straini, evrei, etc (si nu sunt chestii rare, se duc inclusiv batalii politice pe acest subiect - deci exista fani). Misoginism: femeia trebuie sa stea la cratita, etc.

Nu duc la extrem “pollitically corect”, insa suntem intr-un stat in care inclusiv laicitatea statului este pusa la indoiala. Din pacate exista o masa critica din populatie care nu a trecut la secolul 21. Nu condam si nici nu spun ca nu exista motive pentru acest lucru, insa mai degraba e o constat.

2 Likes

Să nu uităm că 3 milioane de oameni au conlucrat pentru a interzice minorităților sexuale căsătoria si mai mult decât era interzisa. Pentru o tara caracterizată de apatie in de privește “viața cetății”, nu e chiar un semnal frumos.

you can always control the masses given the right circumstances if you really want to; just take a quick peek at history :slight_smile:

Doar mie mi se pare că avem o taxare de 55% din venit, iar ceea ce ni se oferă pe viitor e incredibil de puțin ? În locuri cu taxe mult mai mici primești mult mai mult.

Nu e rațional să trăiești în România. E scump și prost cu mici excepții.
Iar cei care își dau seama de acest lucru pleacă și se întorc doar pentru ce e bun.

4 Likes

Nu imi place ca in 2017 inca ai nevoie de sfantul dosar cu sina

Nu îmi place că hipermarketurile străine (Carrefour, Metro) sunt încurajate de către stat punând astfel în dificultate micii comercianți români.

1 Like

Mai grava mi se pare disolutia valorilor, nu mai gasesti oameni competenti, pe care sa te bazezi.
Inainte de 90 se intra foarte greu la facultate si se termina si mai greu, intr-adevar se muncea pentru diploma.

Acum numai cine nu vrea nu are diploma, desigur la facultati private dar nu prea mai conteaza pentru ca Abramburica a pus stampila ministerului educatiei pe diplomele facultatilor particulare. Cica umbla agenti de vanzari prin institutiile de stat si se roaga de angajati sa se inscrie la facultate, ca primesc apoi niste sporuri. Cunosc un caz cand cineva agasat de insistenta unuia i-a spus: bai ma inscriu, platesc taxa, dar nu vreau sa trec pe la scoala, se poate? Raspunsul a fost afirmativ.

1 Like

Problema valorilor era si înainte de 90. O grămada de non-valori ajungeau in poziții de conducere (la nivel mic sau mare).

Intr-adevăr la facultate se învață si era greu de luat pentru si pentru ca era singura speranță pentru o viata decenta (relativ la acele vremuri) , iar locurile erau foarte puține .

2 Likes

+1

Problema “generatiei de astazi” care nu mai e ca “cea de dinainte” este inca de pe vremea lui Socrate. Ne-am descurcat ca si specie.

Dar de cele mai multe ori ar trebui mai degraba o auto-critica a “generatiei de dinainte”. Ei au crescut generatia de astazi, ei i-au insuflat valorile si eu au organizat infrastructura in care se desfasoara aceasta - scoli, spitale, spatiul public, spatiul politic etc.

In vestul Europei este un intreg meme in legatura cu generatia millenial care este privita ca entitled/rasfatata, ne-muncitoare, dornica de progres rapid in cariera, dar neloiala fata de angajator, fara respect fata de valorile din urma si care are obiceiul prost de a distruge industrii si brand-uri. In realitate situatia este putin diferita (si aici). Generatia este la un punct de inflexiune istoric, cam in majoritatea lumii vestice si atasate si are “the short end of the stick” din multe puncte de vedere.

O situatie similara exista si in Romania oarecum, cu locul baby boomerilor si Gen X-ului luat de catre decretei, si cu o generatie millenial care a primit un boost imens din cauza caderii comunismului si aderarii la UE, asadar iese mai bine comparativ cu batranii lor fata de ce se intampla in tarile vestice. Dar chiar si asa, pensionarii care voteaza legi NIMBY in San Franciso sau de imbunatatire a fondurilor de pensii in Australia, au foarte multe in comun cu cei ce voteaza PSD pentru pensii marite la noi in tara. Ambele grupuri isi vad de interesele lor, chiar daca ajung sa dauneze copiilor si nepotilor.


Poti elabora putin punctul? Nu auzi prea des de pozitii pro-business ale statului roman. De cele mai multe ori sunt de tipul rent seeking/raketeering. Se roaga Renault de ei de 100 de ani sa le faca autostrada aia dinspre Pitesti, de exemplu.

1 Like