Ce ne place si ce nu in Romania

Ca student am lucrat ca lucrător comercial. Din ce mi-a povestit patronul, până acum ceva ani românii mergeau mai des prin piețe, magazinele mici erau rentabile și stresul din comerț era scăzut. Apoi au început să se răspândească hiper-market-urile ce au atras mare parte din clienți. Plus, magazinele din afară sunt scutite de anumite taxe/impozite tocmai pentru a încuraja invetitori străini. În final cei cu afaceri locale plătest taxe, sunt foarte strict controlați și pedepsiți de autorități și au pierdut și mare parte din clientelă. Am văzut imagini dintr-un hiper-market cu cuiburi de șobolani în depozitul de legume dar la știri nu apar asemenea cazuri; în schimb sunt închise magazine mici pentru un surplus de 1RON în casă.

Mă mir cu stau unii la coadă pentru o sticlă de apă în supermarket când doamna vânzătoare Rodica așteapă zâmbit în magazinul de lângă, care mai este și pustiu.

1 Like

În cartierele rezidențiale „nu e” magazinul de lângă. Doar camioane, betoniere, alte blocuri în construcție și multe mașini parcate în câmp.

Așa că mă duc la Mall.

Te referi la chioscurile alea care nu dadeau bonuri, aveau un singur angajat cu carte de munca pe tura si care luau marfa la negru?

Si sa stii ca nici depozitele din care iau ei marfa nu arata mai bine.
Oamenii ii evita tocmai din cauza conditiilor.

1 Like

Ce-mi place la România e că găsești nectarine și la 4 lei, dar și la 9 lei. Iar dacă vrei neapărat poți comanda nectarine de pe amazon.de sau .co.uk.

La o adică mie îmi place să stau în cocina de porci România și să mă plimb 5000 de kilometri în două săptămâni pe an prin Europa decât să stau fix la ei și să-mi tremure fundul la fiecare frână că ăla din spate poate e atent la telefonul mobil sau n-are asigurare la mașină.

Iar apoi în România dacă ți se bagă unul în față, îl înjuri în românește. În Europa e mai greu, trebuie să te uiți dacă e asiatic, dacă e african, să stai o clipă până dibui ce limbă știe.

Acuma, dacă mă plătesc careva cu 15.000 de euro net pe lună sau mai mult, s-ar putea să mai cobor pretențiile. Adică nu mă va interesa dacă trebuie să-mi iau 4 mașini noi pe an că pe la ei sunt toate popoarele care n-au condus în viața lor.

P.S. Îmi place să conduc, dar n-ai cu cine. Peste tot înafară de A3 Turda - Gilău autostrăzile sunt pline ochi de mașini. Nu poți pune un cruise-control pe 130 km/h și să te bucuri de drum.

Sunt de acord cu unele din lucrurile pe care le zici, dar nu cu sentimentul general. Departe de mine sa apar ce fac unele dintre lanturile astea, dar per total nu le consider ca niste chestii maligne. E un trend de ceva vreme sa se ia lumea de firme straine care ne transforma in colonie economica etc. si prezinta situatia foarte unilateral.

Povesti de genul asta stiu si eu de la tovarasi care lucrau in hipermarketuri mari, cu inspectori de la ANAF/OPC care ieseau cu 2-3 carucioare de marfa dupa o inspectie, sau dadeau amenzi inventate etc. Nu scapi de astfel de abuzuri doar ca esti mare, ci doar le suporti ca un cost of doing business. In acelasi fel in care Google rezista la un DDoS fara probleme, dar un start-up mic poate fi scos din joc.

In rest lumea a migrat de bunavoie spre magazine mari, atat in Romania cat si in lume, din cauza ca e mai facil si mai ieftin. Lucruri pentru care populatia in sine iarta multor entitati economice multe lucruri. E mare lucru sa te poti duce intr-un loc pentru 2 ore si sa poti sa iei tot ce-ti trebuie pentru saptamana viitoare, in loc sa stai sa te plimbi de 3-4 ori pe la cateva magazine pentru diverse articole.

IDK daca e asa sau nu in cazul marilor retaileri, dar o iau de buna deoarece sunt alte firme care primesc astfel de scutiri sau chiar investitii de la stat. Dar ideea nu e ca banii astia sunt gratis si compania poate sa-i cheltuiasca numai pe cocaina si masini de lux pentru directori. Sunt folositi pentru dezvoltare intr-un sens in care se considera ca o sa fie adus un beneficiu societatii. Locuri de munca, dezvoltarea afacerilor adiacente (supplieri de tot felul, mici firme pentru diverse servicii etc.). Asa ca daca se cheltuie 10M USD, pe termen lung e o investitie si o sa aiba un efect benefic asupra intregii economii. Ditto cu banii de la UE pe care nu reusim sa-i absobim in niciun fel.

Cat despre taxe, am incredere mai mare ca un Carrefour sau Metro isi plateste taxele OK[1], decat 1000 de magazine conduse de buticari pusi pe evaziune fiscala, munca la negru, contracte part-time etc.

Firme mari au si nevoi de firme mari. Cele 1000 de magazine au un patron si 2-3 vanzatori, blue collar workers. Un hipermarket poate are nevoie de 500 de lucratori blue collar, dar mai adauga manageri peste ei, contabili, informaticieni, oameni de marketing etc. Slujbe white collar platite mai bine si care altfel structureaza o economie. Ditto, firmele mici nu au nevoie de servicii adiacente de marketing, de vre-un site de prezentare, de analytics etc.

De asemenea, sa nu uitam ca nu toate lanturile astea sunt firme straine. Dedeman, altex, flanco, media galaxy, emag, mobexpert, casa rusu etc tot acelasi lucru fac producatorilor mici, doar ca sunt locali. Daca nu venea Metro, se facea La Metrou si tot pe acolo ajungeam.


[1]Cu optimizarea fiscala de rigoare. Dar un TVA, contributii sociale & pensii tot se platesc, chiar daca nu taxele pe profit.

2 Likes

Nu uita de și de :
https://www.tesla.com/findus#/bounds/48.265274,29.7570806,43.6232977,20.2617593,d?search=supercharger&name=Romania

Pentru un german 30000 de euro pentru o mașină electrică care mai mult ca sigur va rezista 10 ani și se va autoconduce nu e deloc mult, pentru un român 30 de mii de euro e foarte mult. (Chiar dacă îți poți recupera 10 mii de euro din taxe)

Eu mă gândesc și la un scenariu puțin apocaliptic: dacă în 2018-2019 ar apărea câteva mii de mașini electrice ar fi un adevărat război civil cu Electrica fiindcă pur și simplu nu au infrastructura ca să permită străzi întregi să își încarce mașinile cu 10-20kW/oră și va trebui schimbată întreaga infastructură din orașe întregi de niște oameni care s-au angajat la Electrica doar ca să poată freca menta în birou. Iar cei care ar monta încărcătoare de 70-100kW n-au cum, cel mai mare abonament pe persoană fizică e de 36kW.

Eu n-aș zice că supermarket-urile au supremația, doar că cele mai multe magazine de la colț nu sunt în stare nici măcar să își pună aer condiționat și să își ia ceva rafturi din secolul 21. În Cluj indiferent în care profi intrii de la ora 8 dimineața până la ora 23 toate sunt pline de oameni și sunt magazine de colț. Unde e putere de cumpărare sunt și clienți, prețurile nu poți să zici că sunt mici.

3 Likes

Tinand cont de istoria recenta, a tarii, nu cred ca ar merge, metodele nefiind suficient de aspre. (S-ar ataca simptomele, nu sursa problemei.)

In opinia mea, abordarea cu cele mai mari sanse de succes ar fi o influentare sistematica la scara larga. Cu alte cuvinte, firme mari, multinationale, care sa intervina in politica romaneasca si, folosindu-se de deja-existentele spagi, sa schimbe, lege cu lege, modul de functionare al tarii, astfel incat sa existe transparenta mai mare si sa fie exponential mai greu sa se incalce legile.

Singurul dezavantaj critic acestei metode ar fi ca trebuie un honey empire care sa lupte un fel de attrition war impotriva persioanelor influentiale daunatoare din tara (nu impotriva tarii !!!). Iar asta ar necesita forta de munca si profituri enorme, de ordinul milioanelor miliardelor de dolari.

Doar ca asa ceva necesita multe persoane cu experienta in multe domenii sa lucreze impreuna, spre acelasi gol comun. Si nu prea vad sa se intample asta prea curand…

Posibil sa nu am dreptate, dar, alte metode ar dura cate generatii, sa rezolve din problemele actuale?

Also take a quick peek at this forum…

2 Likes

Impartasesc parerea lui @iamntz. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca banii pe care ii dam statului sub forma de taxe nu sunt folositi pentru ce ar trebui (autostrazi, spitale etc). O alta chestie care ma deranjeaza e nesimtirea oamenilor. Exemple: caini fara botnita, rahat de caine pe jos, coji de seminte / tigari aruncate pe jos, fumat pe strada / statii de autobuz. Ca sa nu mai spun de copii care plimba caini de lupta pe strada fara botnita, sau dulai de dimensiunea unui ponei.

Pe de alta parte nu as zice ca-i dracul chiar atat de negru. Comparativ cu alte tari nu risc sa ma impuste in cap un tip care tocmai si-a pierdut job-ul, nu traim intr-un stat in care rapirile sunt la ordinea zilei si nici nu am internet cu lingurita :sunglasses:.

2 Likes

Oamenii au devenit foarte individualisti la oras.
Foarte comerciali.
Se cam consideră că dacă ne plătim taxele la stat suntem ok.
Adică noi suntem absolviti de alte răspunderi gospodărești ale comunității locale.
Avem bunuri pe care le folosim in comun (transport in comun, parcuri, etc) si asteptăm ca administratia publică să le întrețină. E normal asa, dar se întreabă cineva dacă există cineva care verifică toate problemele?

Intr-un parc e un izvor de apă potabilă. Robinetele sunt stupide si nu poti lua apă usor. Asa ca cineva, nu stiu cine, dar sigur nu de la primărie, a pus un furtun si toată lumea poate lua apă comod acum.
Ăsta e un exemplu de implicare in comunitate care din pacate e accidental, in loc sa fie regulă.

4 Likes

Problema e ca implicarea de genul asta e pedepsita in Romania si nu incurajata. :slight_smile:

2 Likes

Eu am avut mult deaface cu primăria din Cluj cât am fost președinte de bloc, strategia noastră de atac era scrisoare recomandată de 10 ori pe lună cu aceeași problemă și mă duceam în fiecare săptămână la direcția tehnică/drumuri/salubrizare. După un an s-au săturat și cumva l-au convins pe Boc să semneze chiar dacă era vorba de un cost ridicat.

În rest nu le pasă, iar dacă le pasă nu îi mai interesează fiindcă firmele care lucrează de obicei pentru stat fac mereu șmecherii ca ceva să nu fie bine.

Locatariilor din bloc le stă mintea doar să plătească cât mai puțin, în special bătrânii, majoritatea oamenilor sunt chiriași și așa ajung 5 oameni să decidă pentru 60 și după fiecare comentează că el are dreptate.

Oamenii nu prea citesc nici legile, degeaba le zici că legea nu e cum vor ei, te dau în judecată și după îți spun că ai cine știe ce relații sau că ești membru de partid după ce au de plătit 3000 de lei un avocat care ia banii lor degeaba.

1 Like

Pentru ca din supermarket iei mai nou/proaspat decat de la magazinul din colt. Magazinul din colt de multe ori tot de la hipermarket cumpara, deci tot din cuiburi de sobolani provin. Doar ca le iei cu cateva luni vechime, vs direct din hipermarket.

Si ca sa sustin mesajul tau: Da, uneori, unele lucruri, e bine sa le iei din magazinul de la colt. Nu am mancat niciodata rosii mai bune decat de la magazinul de la colt. La fel si ouale. Nu stiu de unde le cumparau, dar clar erau locale si destul de naturale.
Legumele din supermarket sunt sub orice critica.

Ontopic:

  • Imi place Romania pt ca e intr-o continua crestere, salariile sunt in crestere si poti face mai multe aici cu un salariu in IT decat in alte parti.
  • Nu-mi place Romania pentru ca stilul de viata aici e inferior altor tari mai dezvoltate (spitale, drumuri/infrastructura, scolarizare, gandirea si actiunile oamenilor)
3 Likes