Ce pare aveti de lodash?

Poate fi folosit pe front end/back end, in TypeScript, are o gramada de functii utilitare, operatii pe array-uri, unii le considera mai incete decat functiile native pe array-uri, are module cu functii pe programare functionala.

Am folosit-o o data. Si asta cand am ajutat pe cineva pe forum.

Avand in vedere ca Js a evoluat si are suport pt programarea functionala plus tot felul de functii pt array-uri, as merge pe ce vine la pachet cu js. Cam aceeasi parere si pt Typescript.

Ideea este ca acum multe din functiile care s gasesc in Lodash sunt deja in Js.

Pentru mine, putine au fost cazurile cand am considerat ca imi e mai usor sa folosesc lodash decat sa scriu eu o mica functie cu chestii din ES6.

Am lucrat pe un proiect unde programatorul care incepuse proiectul adaugase lodash pentru functii de genul _.map, _.find, _.forEach - care de altfel exista si in ES6. Si am inceput sa fac refactor mai peste tot ca nu am vazut sensul sa adaugi cativa Kb in plus pentru niste functii care…exista deja by default in limbajul in care programezi.

Ce functii mi s-au parut interesante la lodash sunt alea in care incerci sa accesezi o proprietate a unui obiect si daca nu o gaseste sa returneze o valoare default pe care o dai tu. Astfel tratezi erorile de tipul “cannot read property X of undefined / null” mai frumos.

3 Likes