Ce parere aveti despre structura acestui job ad?

Salut. S-a mai tot discutat pe forum despre cum ar trebui sa arate o oferta de munca cat mai ok, si eu m-am apucat sa lucrez la subiectul asta, din ce am mai vazut pe internet gen.
Am incercat sa structurez cat mai eficient anuntul, si sa tai multe chestii superflue care sunt comune in anunturile corporate. De notat ca nu am reusit sa scot tot, primul si ultimul paragraf sunt obligatorii :slight_smile:

https://www.linkedin.com/jobs/view/2604555579/

Daca aveti sugestii sunt bine-venite :slight_smile:

faptul ca nu ai reusit “sa scoti” primul si ultimul paragraf spune multe despre cultura companiei :slight_smile:
strict legat de anunt lipseste partea cu viitoare posibilitati de avansare, sa poti deveni mai mult decat o rotita usor de inlocuit (career path)

In primul rand nu se leaga. Vreti un programator Java, cu facultate, minim 2 ani dar senioritate “associate”. Adica peste senior.

Ce vreau sa vad intr-un anunt:

  • Noi avem proiecte imense. Milioane de linii de cod, zeci de mii de fisiere. Tu vei lucra concret la ceva mic si usor de inteles. Pe masura ce trece timpul vei putea lucra pe lucruri mai vaste;
  • Noi credem in rezultate. Faptul ca tu iti termini treaba intr-o zi fata de o saptamana ne bucura pe toti. Vei putea sta 4 zile facand ceea ce iti place, noi nu te vom bate la cap;
  • De asemenea fiindca ne intereseaza rezultatele noi nu o sa te batem la cap: E gata? Mai dureaza? Dar n-avem nevoie de chestii complicate, fa acolo un IF si gata;
  • Zile de concediu sa poti zice ca traiesti. (Standardul e 20 de zile lucratoare pe an, o saptamana la fiecare 3 luni - mai mult, mai bine)
  • Noi iti oferim stabilitate. Poti sa-ti faci credit pentru o masina Tesla sau o casa de 200 000 de euro, nu o sa schimbam macazul in 2 ani ca nu ne-au iesit calculele si a venit criza;
  • Iti dam banii. Nu tot felul de “beneficii” sa ne reducem noi taxele. Fara abonamente la sala, asigurari la clinici private, fructe si “chill room”, tu lucrezi pentru noi, noi iti dam banii si tu alegi ce faci cu ei;
  • managerii si team lead-zii nostri stiu programare. Nu iti vom cere niciodata sa folosesti Javascript sau MustacheJS ca suna bine si am citit pe ceva blog ca asta e viitorul; XMLHttpRequest e suficient si ca sa modifici niste elemente din DOM nu avem nevoie de jQuery;
  • (si mai ales) Nu ne intereseaza ce limbaj de programare ai folosit in cariera ta. Toate sunt bazate pe C++ oricum, stii unul, le stii pe toate. Inafara de LISP, dar noi oricum uram orice cod are prea multe paranteze.
3 Likes

eu le scriu asemanator cu cele de la coolblue

exemplu
https://www.linkedin.com/jobs/view/2598512874

Multumesc pentru feedback. Cateva precizari:

  • associate nu inseamna peste senior, inseamna 2 - 3 ani experienta in total. O sa pun mai clar numarul de ani pe care il cautam pentru ca de fapt asta determina bugetul pozitiei.
  • din pacate nu vei lucra la ceva mic, vei lucra la un serviciu pe aws care e mai mic sau mai mare, dar oricum nu are milioane de linii, dar in general o sa faci chestii usoare la inceput, ca sa inveti businessul, asta e clar. O sa incerc cumva sa bag si asta in text e util.
  • Zilele de concediu sunt cele standard, de aceea nu le-am precizat. Am pus ca ai 3 zile de voluntariat platit, dar cam atat. Adevarul e ca anul trecut si anul asta am primit 6 zile in plus dar au fost de “covid” si deci nu stiu daca o sa ramana si nu puteam sa le pun.
  • stabilitate: e o corporatie cu 15000 de oameni si in curand cu 30000, prefer ca oamenii sa caute un pic pe google sa vada despre ce e vorba.
  • beneficiile alea nu prea mai sunt beneficii sunt obligatorii in bucuresti :slight_smile:
  • treaba cu noile tehnologii, din nou, daca esti interesat de job iti dai seama ca o corporatie mare nu prea face chestii din astea, dimpotriva.
  • la limbaj, stiu ce vrei sa zici si in mare sunt de acord, dar deja la noi ai nevoie de vreo 3 luni sa-ti dai seama ce se intampla, nu vreau sa mai trebuie sa inveti si java in perioada asta.

Imi place anuntul acesta de la coolblue e concis si la obiect. Cam pe liniile astea incerc sa merg si eu, sa tai cat pot de mult din corporate lingo bullshit.

1 Like

mie imi place cand job-urile au salari range, 2 ani de experienta si vb despre

  • Grid computation
  • Apache Ignite
  • Distributed applications
  • Multithreading and performance

Ce pot sa zic programatorii din ziua de azi sunt mult mai buni, eu dupa 2 ani de abia scriam ceva care sa functioneze cat de cat, bine nici nu prea avem cine stie ce tool-uri si debug-ure

rangeul salarial, pe care de altfel orice firma il are

beneficiile sincer nu stiu pe nimeni sa-i pese de ele

daca vreau ma duc eu la sala din aia 100 in plus la salar

partea cu high test coverage, quality si frequent deployments e red flag din prima

suna a proiect unde clientu e habarnist in ceea ce priveste scrisu de soft si se fac deployuri grabite cu chestii netestate la sange, fara predictibilitate la ce intra in prod

un alt red flag e faptu ca o echipa e din India. Fara suparare, suna a cost cutting

3 Likes

Merci Ionuț. Deci tu ai ajuns la concluzia din text ca ar fi un proiect de consultanta, interesant. Ce te-a făcut sa crezi asta? De fapt totul este intern și sunt sute de oameni în departament din toată lumea.
Rangeul din păcate nu am voie să-l pun, nimeni din păcate nu prea îl pune.

asta cu din toata lumea nu e un avantaj

deobicei se formeaza grupuri de “noi” vs “ei”

1 Like

Alea sunt nice to have, dar poate ar trebui sa le scot,ai dreptate.