Ce password manager folositi?

Am trecut de la la LastPass la Dashlane si sunt foarte multumit de alegere. Mult mai bun cel din urma.

1Password oferă 6 luni gratuit, apoi preturi decente, iar Mitro se inchide pe 6 Octombrie.

2 Likes

LastPass PRO pentru a-l avea si pe mobile devices.

Este super practic si sunt cu ei de cativa ani buni.

Niciodata nu am avut probleme (cel putin pana acum, never say never) :slight_smile:

Exact din acest motiv folosesc şi eu 1Password şi prefer licenţele lor standalone, peste noua lor subscripţie.
(1Password cred că a rămas printre puţinele excepţii care mai oferă aşa ceva, alături de un hype-cloud)

Parolele în general, cred că se schimbă/adaugă suficent de rar, încât un WiFi-sync să fie mai mult decât îndeajuns… nu prea văd necesitatea unei soluţii cloud aici (exceptând un foarte mic plus de confort).


Pentru mici excepţii unde totuşi ar putea fi nevoie de o soluţie cloud, folosesc varianta free de la SecureSafe
(nu e la fel de confortabil ca şi LastPass, dar în limita a 50 de parole şi 10MB, e gratis, incluzând mobile apps)

Despre acesta am citit mai multe review-uri care susţineau cât de sigur ar fi (au datacenters doar în ceva foste instalaţii militare din Elveţia, iar printre clienţii lor se numără şi grupuri financiar-bancare, gen Unicredit, Allianz)

1 Like

LastPass este acum disponibil gratuite pe toate device-urile (cu reclamele de rigoare).

Si am mai gasit si KeeWeb: https://keeweb.info ca arata bine e compatibil cu formatul KeePass, e cross platform si stie sa faca sync cu cloud sau webdav (pentru cei mai putin increzatori in cloud).

1 Like

Tocmai mă gândeam să întreb cum de nu folosește nimeni Master Password App și mi-am dat seama că numele e destul de prost… Dar aplicația e tare.
Îți generează parolele în funcție de câțiva parametri (name, master pass, site name, site counter) și are super beneficii:

  • nu stochează parolele în nicio bază de date
  • merge pe mai toate sistemele de operare (bonus: are cli)

Cu ce probleme m-am întâlnit:

  • dacă vrei să schimbi master password, trebuie să schimbi parolele la toate conturile folosite
  • dacă vrei să schimbi parola de la un cont schimbând site counterul, e mai greu să ții minte și site counter-ul ca parametru.

Și o mică notă: puteți folosi niște sare în site name și începeți cu un site counter diferit de 1, să vă protejați mai bine.

Pe lângă asta, mai folosesc și celebrul Google Spreadsheet (glumesc… sau, cine știe? :sweat_smile:).

Update: am văzut că @alessioalex a zis de Vault care face ceva similar și are și opțiunea de a salva parolele întrun fișier local.

1 Like

Un client avea un fișier parole.txt pe desktop cu usere, parole, răspunsuri la întrebări de securitate și numerele de la cărțile de credit. Un mac book air ce avea auto-login. Deci dacă îl găsea cineva îl aranja pe viață.

Când i-am explicat, s-a executat rapid: parolă lungă și complexă la OS, toate datele de autentificare în lastpass.

1 Like

Dupa doi ani or so - inca recomand fara probleme 1Password - hands down is the best, a bit pricey, yes but in the long run it’s worth it.

De atlfel how could anyone trust a password manager with ads? Este trivial sa apara printre ele malicious ones.

3 Likes

Dacă mai e cineva care folosește LastPass: pe humble bundle este o ofertă de abonament LastPass la doar 5€/an (în loc de ~20)

5 Likes

Eu folosesc peste tot aceeasi parola: 12345
Nu am nevoie de password manager.

Acum serios, nu am nevoie de password manager. Am niste parole lungi si complicate (facute stil xkcd), cateva le tin minte, cateva sunt in locuri criptate - accesibile doar in anumite locuri - folosind primele parole.

1 Like

@anon31094663 La un moment dat le uiti, le incurci, pana le resetezi pierzi timp si chiar bani. LastPass chiar iti ia grija parolelor de pe cap.

Stiam ca LastPass e gratuit, cel putin eu pe asta-l folosesc. Ce are in plus varianta Premium ?

1 Like

Sincronizare pe device-uri mobile :slight_smile:

1 Like

Dar pe de altă parte… cum ar putea avea cineva încredere să-şi dea parolele pe mâna unui străin? :slight_smile:

Eu zic ca datorita mecanismului PKI sau ce foloseste pt partea de criptare, nu ai de ce sa iti faci griji. Vad ca este folosit de ceva lume, deci prezinta destula incredere :slight_smile:

Am descarcat versiunea free sa vad cum este. Am setat ca browser-ul sa tina minte parolele

1 Like

E adevarat ca sunt destul de uituc, dar nu o sa uit niciodata 12345 :slight_smile:

1 Like

Criptarea poate ajută să nu te intercepteze cineva în timp ce comunici cu serverul lor, eventul te ajută dacă cineva le sparge serverul şi fură datele de pe el. Dar de cei care au creat sistemul nu ai cum să scapi, trebuie să ai încredere oarbă că absolut toţi angajaţii lor sunt absolut cinsitiţi, ceea ce eu n-am văzut în viaţa mea :slight_smile:

cel mai bun password manager (pentru mine) este “reset password” :slight_smile:

1 Like

Am migrat la pass în terminal, sync-ed prin github pe Android cu Password Store.

Acum cu GDPR-ul, cum share-uiți parolele cu alți colegi? Sau ce le-ați recomandat clienților să folosească?
Tot Excel? :grimacing:

1 Like