Ce password manager folositi?

pentru deployments recomand Blackbox

1 Like

Keepass 2 pentru chestii personale, free, destul de bun, aplicații pentru Win și Android

Azi am trecut de la Dashlane la Google Password Manager.

A fost cea mai buna decizie. UX-ul e cu 10 clase peste browser extension-ul mizerabil de la Dashlane.

E free, cross platform si foarte placut de utilizat.

Iar marea supriza, cand zic cross-platform e ca asta inseamna inclusiv iOs, nu doar Android.
Deci functioneaza inclusiv in interiorul aplicatiilor native, nu doar in cadrul browserului.

2 Likes

Si pe mine ma cam enerveaza UX-ul de la Dashlane, am sa-l incerc.

Eu folosesc de vreo 4 ani BitWarden. Mi se pare o varianta foarte buna. E free si ai si posibilitatea de self-host, sa iti pastrezi parolele la tine pe server. Dpdv UI/UX nu am avut nicio problema, are integrat generator de parole robust, merge pe toate tipurile de device-uri (chiar integrarea cu iOS e buna)

1 Like

Eu folosesc KeePassXC si am fisierul de parole pe toate device-urile printr-un Nextcloud. Insa ma tot bate gandul sa incerc passbolt, desi are unele downside-uri.

eu am trecut de la nordpass la 1password de 1 an de zile, mult mai ok ca ui/ux si integrarea cu fastmail un mare +

Folosesc BitWarden în varianta selfhost (mai exact vaultwarden).

O pereche de instanțe dedicate, fără acces public din internet, o folosesc pentru gestionarea tuturor parolelor și cheilor de securitate necesare pentru toate serviciile “interne”: baze de date, utilizatori containere, servicii aplicații, dns, fw, servicii backup, acces repozite, etc incluzând aici și credețiale master pentru alte instanțe BW publice pe care le administrez - peste 500 de credențiale înregistrate.

O mențiune pe care doresc să o fac este legată de utilitarul CLI rbw - un client în linia de comandă pentru BitWarden - pe care îl folosesc în partea de automatizare (CI/CD). rbw îmi este extraordinar de util.

1 Like

Same here, dar e destul de slab la matchuit taburile cu parolele, chiar daca ai URL-ul scris acolo identic.

La fel + selfhosted vaultwarden
Compatibil pe toate platformele cu clientul BitWarden + sync + auto TOTP, etc