Ce proiecte au membrii DevForum?

(Sapioit) #64

Ar mai fi si optiunea sa incerci microfonul de la castile telefonului (daca ai), fiindca, in unele cazuri, se aude mai bine decat celelalte la acelasi pret.

(Alin Popescu) #65

Da, mulțumesc pentru sugestie. Lucrăm deja și la niște lecții de informatică.
Am încercat fel de fel de microfoane, fiecare cu avantaje și dezavantaje. În practică am ales un compromis care e o medie între calitatea sunetului, prețul microfonului și ergonomie.

(Alin Popescu) #66

Ai zis bine. Folosim tablete Wacom. Iese dacă persiști. E adevărat că la început e greu. :slight_smile:
Mulțumesc pentru sugestie. Mă voi uita la microfonul sugerat de tine.

(Gabi Nagy) #67

De câtiva ani lucrez la https://nemutam.com/, motor de căutare pentru piața imobiliară din Cluj. E cel mai simplu si confortabil mod de a te lupta cu anunțurile pentru că adună anunțuri de pe 20+ site-uri, identifică corect persoană fizică / agenție imobiliară și detectează duplicatele :blush:

Buna! Eu sunt la inceput. Am inceput sa invat php in februarie, apoi am inceput sa invat Laravel si JavaScript. In comparatie cu proiectele voastre, al meu este mult mai micut, dar eu ma mandresc cu el. http://booking-site-eucristinas.c9users.io:8080

(Alexandru Vladutu) #69

In afara de micile librarii open source (JS / Node) de pe github am 2 proiecte personale mai mari:

1. self hosted git server, facut de la 0 cu Node si plain JS pe frontend momentan. Multe din librariile folosite la proiect sunt open source pe contul meu de github (search cu ‘git-’). Momentan proiectul e in stare foarte buna, am mai toate feature-urile de github/gitlab ce nu tin de colaborarea intre useri, si anume: file tree structure + readme la start, last commit pentru repo / fiecare path din tree, commit history (pentru proiect sau path individuale), syntax highlighting, blame, permalink, raw file, search code, commit diff. Btw, il folosesc in scop personal de ceva timp (pot sa fac si push catre server, cu user && pass; stiu cum sa fac si prin .ssh ca si gitlab/github, insa nu ma complic momentan). Urmatorul pas ar fi sa implementez si partea de user login && colaborare.
  1. browser session recording app, serviciu similar cu hotjar, inspectlet si altele. Am deja un MVP cu browser recording si playback, momentan lucrez la fixarea unor mici buguri insa arata foarte ok. Am observat ca am cateva feature-uri pe care altii nu le au, ceea ce ma bucura :smiley:

O sa revin cand pot cu video-uri / screenshots pe masura ce avansez cu proiectele (asta doar ca sa arat functionalitatea, design-urile inca nu sunt la inaltime).

Daca aveti intrebari va raspund cu drag.

(Stanciu Bogdan Mircea) #70

Mișto treaba! Ai avut vreo reclamație de la site-urile de unde aduni date?

(Gabi Nagy) #71

Mersi :slight_smile: Dimpotrivă, ne-au mai scris proprietari de agenții imobiliare că vor să apară la noi pe site. Trimitem tot timpul utilizatorii la anunțul original, deci n-ar avea de ce să se supere pe noi.

(George Calianu) #72

Un proiect interesant la care lucrez acum este un software SCADA folosit pentru monitorizarea parametrilor intr-o fabrica (temperaturi,umiditati,cat si a consumurilor de curent). Backend-ul care discuta cu controlerele e scris in limbajul Go, frontend-ul in HTML+JS+Angular iar ca baza de date MySql. Momentan nu e foarte complex dar isi face treaba.
Ca si proiect personal intretin un set de scule de instalare si deployment pentru limbajul Go (de care am scris pe aici la un moment dat). Toolbox-ul e conceptie proprie si e de asemenea folosit in productie de cativa ani.

(Alex Popescu) #73

De ce doar pe Cluj?
Pentru că necesită reguli specifice de scraping pentru fiecare site regional?

(Gabi Nagy) #74

Mai degrabă pentru că ne costă hosting-ul. Dar ne extindem noi ușor-ușor :wink:

(Alina Barsan) #75

Buna tuturor! Eu lucrez la un curs de marketing online in limba romana, si am lansat un blog ca sa testez putin piata.

Sper sa reusesc sa il termin cat de repede, si sa fie cat mai bine conceput! E greu sa te ocupi de proiecte personale, cand ai si job!
Mult succes va doresc tuturor! Aveti toti proiecte super interesante! :smiley:

(Remus) #76

Salutare.
Eu am lansat in 2013 un site de promovare pentru restaurantele din Brasov: https://www.restaurantebrasov.ro . Daca vreti sa petreceti revelionul la Brasov, sectiunea cu oferte este in curs de actualizare.

(cosmos) #77

Nu le-as putea numi proiecte, dar din cand in cand mai postez pe contul meu de github diferite “proiectele” facute in timpul liber.

Proiectele pt ca sunt micute :slight_smile:

Un mic update:

Mesteresc in weekend-uri la o mica aplicatie de descarcat videoclipuri de pe youtube.

Folosesc o biblioteca pt descrcarcare, iar pt conversie in mp3 este folosit ffmpeg.

Folosind aplicatia facuta de mine mi-am descarcat cateva zeci de videoclipuri. Nu am intampinat probleme nici la partea de descarcare(a nu se abuza ca probabil youtube va bloca ceva).
Aplicatia este in dezvoltare. Daca aveti idei, nu va sfiiti :blush:

Va trebui configurat in

YoutubeDownloader-GUI.exe.config 

calea catre executabilul ffmpeg.

Daca intampinati dificultati sau bug-uri(ceea ce este perfect normal :)) ) scrieti un replay la raspunsul meu sau un issue pe Github.

(Eduard-Dan Stanescu) #78

http://solvemymath.com
Un site foarte vechi de matematica, am apucat sa fac redesign la cateva pagini, insa cele mai multe au designul vechi din 2006. Sper sa am timp de el pentru ca monetizeaza extrem de bine. Ma gandesc totusi sa ii fac un API pentru partea cu calcule, ca sa nu mai ma chinui prea mult in caz ca vreau sa schimb ceva.

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #79

Un proiect care vine sa optimizeze MemoryCache din .NET Framework

(Victor) #80

GiftSear.ch, un “motor de cautare” pentru cadouri cu linkuri affiliate de pe amazon. Il am/avem de cativa ani, dar este o nisa prea mica pentru a face un profit constant in afara perioadei sarbatorilor. Proiectul insa ne-a ajutat mult in a aduce primii clienti pentru firma acum 5 ani (arata altfel pe atunci).

Acum un an si ceva i-am adaugat si price tracker + price drop notification pe e-mail pentru cei care se inregistreaza, a fost o idee oarecum de succes. La sfarsitul zilei, e un proiect de suflet care merge singur si nu toaca bani :slight_smile:

(cosmos) #81

Este un proiect foarte dragut :slight_smile:

(Pîrvan Marian) #82

ceva gen : https://www.jingle.ro/ ?

(Victor) #83

Multumesc, @Cosmin_Popescu :slight_smile:

@LevelCoding nu, nici pe departe - produsele au fost “curated” si descrise individual, incat sa fie potrivite pentru conceptul siteului cat si pentru SEO. Am urmarit foarte atenti reviewurile, adaugand doar produse de calitate, si ne-am axat pe chestii care ar putea fi cadouri, nu orice fel de produse.