Ce scrie pe diploma ASE - Facultatea de Informatica Economica?

Nu e foarte clar din site-ul lor cat de “programator” iesi de la ei. Stie cineva?

Depinde doar de cît efort depui tu. Ce scrie pe diplomă nu știu. Atît timp cît ai una în domeniu nici nu cred că contează.

Facultatea e buna sa intalnesti oameni cu aceeasi orientare cu tine. Poate va adunati mai multi, faceti proiecte, faceti o firma, gasiti clienti, profitati.

Programarea se invata in cateva saptamani daca ai o constructia mentala solida (adica o problema complexa nu te opreste), nu aia e piedica.

Salut!
Sora mea a terminat ase-ul. Parca pe diploma scrie licentiat in stiinte economice.

Nu cred ca iesi mai programator fata de acs sau Facultatea de Matematica si Informatica, dai ai ceba habarn de ceva economie si cum s-ar putea folosi programarea in stii tele economice.

Sper sa te ajute raspunsul. Daca ai nevoie de ceva mai exact pot sa interb mai exact.

Nu e vorba de meserie aici ci exact de a alege ASE - Informatica Bucuresti vs Informatica Poli Brasov (sau alt oras fara renume in Politehnica).

Ca daca scrie “economist” dupa de ai absolvit informatica… nasol.

PS. Nu confundati intrebarea cu cea cu “experienta vs diploma la angajare”. Vreau sa stiu exact ce scrie pe diploma, daca stiti sau aveti pe cineva care stie.

1 Like

La ASE iesi economist, la Poli iesi inginer.

2 Likes

Probabil vrei sa spui cativa ani. Adica sa treci de nivelul de Hello World si sa ajungi sa faci programe serioase, utilizabile in productie.

2 Likes

Cu oricine am lucrat, chit ca era cel mai batut in cap indian care stia poate 3 cuvinte in engleza, codul era ok.

Logica, lipsa intelegerii domeniului, durutul in fund, astea erau problemele cu care ma confruntam. Problema nu a fost niciodata ca nu stiau limbajul sau sa scrie clase ori alte chestiuni tehnice, problema era ca ei trasau un tetraedru intre doua puncte in loc de o linie simpla.

De fapt problema augmentarii complexitatii unei solutii se petrece la ambele niveluri. La nivel de junior pentru ca juniorii nu inteleg domeniul problemei iar la nivel de senior pentru ca vor sa implementeze solutii care rezolva n fațete ale problemei iar uneori nu e necesar.

Toti avem opinii despre ce inseamna sa devii programator, dar aici e o intrebare practica si tine de hartogarii: ce scrie pe afurisita aia de diploma?

2 Likes

Pai stai putin ca pot fi chestii diferite, de aceea sunt oameni care fac arhitectura si analiza si altii care implementeaza ce li se da mura in gura. Nu toti pot face asta combinat. La aia cu durutul in fund nu ma pronunt ca e offtopic :slightly_smiling_face:

Scrie economist, dar o poți folosi pentru deducerea de impozit, daca asta te interesează.

2 Likes