Ce scule folosiți pentru crearea de content video?

Mă bate gândul să încerc, când o să am ceva timp liber, să creez ceva mini content video for fun.
Sunt interesat de ce jucării ar trebui să folosesc, pentru a crea un personaj animat, de exemplu.
E suficient Photoshop și After Effects?
Știți alte tool-uri, metode mai facile?
Primesc și link-uri către tutoriale care v-au inspirat în acest sens.
Aș prefera ceva non-SaaS.
Mersi

Am un amic care este bine înfipt în editare video și este foarte mulțumit de Resolve.

3 Likes

Eu stiu ca pentru animatii se foloseste alt ceva de exemple blender, s-au vrei sa folosesti pentru efecte ?

La prima vedere îmi trebuie doctorat să-l folosesc, mai ales pentru chestii noob level :)) O să dau un ochi mai atent :beer:

@Dumi_Mars nu prea am înțeles foarte bine ce vrei să spui, dar nu atât efecte, cât transformarea unor chestii din statice în dinamice.

Suita Adobe pare cea mai la indemana optiune. Ai Premiere ptr. editare video, Animator ptr. animatie 2d, After effects ptr. efecte speciale. Tutoriale la greu si comunitate masiva. Mai usor de invatat daca esti familiar cu alte produse din suita Adobe + integrare buna intre ele.

O carte buna sa inveti editare video se pare ca este “In the Blink of an eye” de Coppola.

Asta-i un tutorial editare video masiv Premiere:

Ti-as recomanda sa arunci sa cauti si pe google “youtube video setup”. Iti arata ce chestii de baza iti trebuie ptr. un setup minim (lumini, trepied, etc) si cum sa le integrezi.

Asta-i un articol care-ti arata cum sa-ti faci singur un kit de lumini (cheap):

Nu uita de microfon - foarte important sa ai unul decent spre bun.

Finally, un setup interesant si relativ ieftin cu produse din Ro:
at2020 - raport extrem de bun calitate pret
Sau un yeti in aceiasi gama de pret(sugerat de @iamntz)
Sau un behringer care-i mult mai ieftin (~140Ron) si se pare ca-i decent (sugerat de @iamntz)

trepied de “masa”
trepied de “camp”, in functie de buget
kit lumini softbox (nu stiu cat de bun e)
webcam 720p (daca vrei mai bun cauta un a4tech de 1080)
un dslr entry level, nikon d3500 (dar iti recomand sa mai faci research in functie de nevoile tale)

5 Likes

@anon47016284

1 Like

Din pacate nu stiu care ar fi cel mai rentabil produs din oferta

After Effect si Premiere Pro.

Acum vad ca e gratuit daca nu vrei cine stie ce de la el.

Din ce m-am documentat, o să rămân probabil la suita Adobe - Character Animator, Animate + Final Cut Pro X.

Mulțumesc tuturor pentru ajutor. An nou miștox!

LE: Am comandat microfon.