Ce soft de tasking/suport folositi?

Youtrack la birou. Wunderlist pentru chestii personale.
Trello e in teste, ca prea il lauda toata lumea.

2 Likes

Trello e bun pentru ca ai parca mai rapid o viziune de ansamblu.

Daca ii adaugi si ceva Chrome add-ons il faci si mai util.

1 Like

Doar ce-am dat de https://www.producteev.com … e un fel de asana ++ …aparent, cel putin… sau asa a fost reviewed pe un grup de facebook… si pare calumea…
Folosesc Producteev + Trello, in functie de dificultatea si marimea proiectului…

Edit: scuze pentru topic ressurection, dar sunt de parere ca raspunsul trebuie sa fie parte din acest thread…

1 Like

Asana + Bitbucket issue tracking

1 Like

Revin cu un update: lucrez pe un proiect agile cu Trello. E mai greu sa faci si time tracking tot cu el (am incercat ceva add-on-uri Chrome), dar ca Scrum board e genial, imi place la nebunie.

2 Likes

Noi folosim mai mult tool-uri in functie de proiecte:

Zendesk - Pentru tichete de suport (avem o serie de plugin-uri pentru WordPress).
Trello - Super-util pentru to-do lists si agile.
Asana - Experimentam cu Asana, parca e mai bun decat Trello daca vrei sa ai un general overview / dashboard.
JIRA - Pentru un workflow mult mai organizat la proiecte mai mari.

1 Like

Ma uit acum peste o solutie de task management ptr. un proiect software (destul de complex).

Redmine
-pare invechit.
-am testat versiunea demo. saraca in features.
-proces complex de instalare

Jira
+interfata foarte curata si intuitiva
-nu are foarte multe features de crm universal

Bitrix
+multe features atat ptr. management proiect cat si ptr. crm universal (managment contacte, chat, mail integration, etc)
-crearea de task-uri e un pic mai inceata

Todoist
+interfata curata si intuitiva
-parca-i lipseste ceva, pare prea generic.

Paymo
+interfata prietenoasa
-e facut in special ptr. freelanceri (si taxare clienti) si nu pare a se adapta bine la altceva

Cred ca o sa aleg intre Bitrix si Jira pana la urma.
Bitrix-ul imi place ca e scalable AF - poti sa incepi cu o lista de cumparat paine si sa-l upgradezi la proiect cu zeci/sute de colaboratori . :grin:
Jira imi place ca-i simpla si poti sa creezi task-uri foarte rapid.

Voi ce mai folositi zilelea astea ptr. proiecte software (nu freelancing)?

Openproject instalat pe server propriu. E fain ca are editare in-place, foarte intuitiv.

Eu folosesc Microsoft Planner.
Imi place ca nu este complicat la interfata.

1 Like

Am folosit mult Jira si Confluence, e destul de enervant, editorul are foarte multe bug-uri. Partea buna e ca exista un plugin pentru orice, are un API, poti genera tichete din Jenkins de exemplu pentru un release changelog. Poti pune hook-uri dupa Jira Id in github/bitbucket/gitlab ca sa iti scrie cand s-a facut un PR cu id-ul din Jira si automat ti-l asocieaza cu tichetul. Are multe optiuni pentru calendare, poti tagui usor lumea in task-uri si in confluence. Are magic words, care pot fi utile in rapoarte avansate. Are un limbaj avansat de search, ceea ce e si bine si rau. In Jira de exemplu trebuie sa iti scrii un query ca sa faci un raport cu task-urile din sprint-urile trecute. Partea buna e ca e si foarte puternic din acelasi motiv. Ai burndown chart si tot felul de tool-uri pentru estimari pe care le folosesc managerii.
Poti face integrare cu slack/teams/orice solutie de chat ca sa iti scrie in canal cand se schimba statusul la un tichet pe board.
La fel poti face bug tracking cu jira, poti scrie test case-uri si sa faci test suites (e ceva plugin pentru asta). Are inclusiv o extensie de Google Sheets.

Asta e util cand generezi un raport, fiindca poti scana tichetele din github, stii ca fiecare are un jira id si iei toate jira id-urile de la ultimul release si le pui intr-un tichet de release. Asa o sa ai frumos fiecare tichet intr-unul singur si le poti marca ca si Released to prod, se vede ce s-a livrat, in general e foarte util pentru management.
Dacă ai feature flag-uri poți asocia un flag cu un tichet și când se schimbă flag-ul pui un tag sau o mențiune. (cu launch darkly)

https://clubhouse.io e gratis pana la 10 utilizatori daca nu iti trebuie SSO.

Eu personal folosesc Notion.so, acum are si un API, inca nu stiu daca poti face ce se poate cu Jira Id-uri dar ar fi frumos. Nu e super personalizabil, dar e exact ce trebuie pentru un proiect personal.

Jira + restul de Atlassian products, Bitbucket, Confluence etc

1 Like

La munca vad ca pe un proiect se foloseste clickup. Am folisit mult jira. E misto asta ca ai multe templateuri.(coftware, crm, bugete, gantt charts, …)

A folosit cineva monday.com?

Eu folosesc Wekan instalat pe NAS-ul meu de acasa. In general sunt fan chestii self hosted.

4 Likes

Eu unul mi-am bagat nasul prin toate astea mai mari. Am facut research deoarece am zis sa gasesc acel soft care poate fi folosit si de persoanele non-tehnice usor dar este folosibil si pentru departamentul de IT si are si integrari bune (jenkins, slack, git, etc).

Ce am incercat:
Trello, Asana, Jira, Linear, Basecamp, Github Issues, Youtrack, Taiga

Concluzia mea a fost ca oricat de mult lumea uraste Jira, momentan nu exista soft sa-l bata la ce poate sa faca. Si eu il urasc. Daca a stat cineva pe bune sa-l configureze stie despre ce vorbesc. Dar, dupa ce il configurezi si lumea incepe sa-l foloseasca face ce trebuie sa faca: te ajuta sa faci ordine in haosul ideilor si problemelor reale.

Chestia pe care multe softuri de genul deobicei nu le pricep este ca nu exista numai taskuri care sunt planificate. In lumea reala, apar tot felul de lucruri: cereri de support, intrebari, incidente, etc. Toate astea trebuie contorizate undeva, daca te bazaie lumea pe slack sau iti vine la birou din minut in minut e clar ca iti trebuie un proces pentru asta.

Practic, daca trebuie sa intrebi ce soft sa folosesti: just use Jira. E ca java. Are de toate (service desk - pentru tichete de support care au sla, opsgenie - incident management, jira - task/project management) sub acelas acoperis. Si in mainile care trebuie e o unealta buna, doar ca are un learning curve pentru cine trebuie sa-l configureze. Toata configurabilitatea lui vine cu un cost :smiley:

2 Likes

N-are Due Date by default. A trebuit sa sap prin setari sa adaug field-ul asta. Tot nu stiu cum sa-l faca sa fie vizibil in Cards in Kanban view. :tired_face:

acu 3-4 ani cand inca era bo$$ pe plantatie (firma mea) am pus gitlab si foloseam ticketing systemul lor, f convenabil — or fi imbunatatit intre timp; parca puteai face tickete inclusiv la nivel de grup de repos (= proiect)

evident ca pe proiecte mari toata lumea foloseste jira, dar ca dev nu as folosi asta daca ar fi dupa mine

Ce ai recomanda in schimb?

cum ziceam mai sus, Issues | GitLab
si varianta community edition le are: Issues | GitLab

sunt si boarduri Issue Boards | GitLab iar interfata la nivel de ticket e f prietenoasa atat cu cei din management cat si cu devii Issue Data and Actions | GitLab

daca te tin buzunarele, https://basecamp.com/ dar integrarea cu partea de cod nu chiar e acolo, ca la gitlab

4 Likes

Avem GitLab instalat pe un cluster privat/propriu combinat cu Jira.

1 Like