Ce soluții folosiți pentru code review?

Nu am prea cautat pe net, însă momentan încerc sa ma gândesc la cerințe si nu la soluții. Încep sa scriu cerințele la ce as avea nevoie:

Am un commit sau un fișier, ma uit pe codul respectiv si încep sa fac observații. Fie pe linii de cod separat, fie pe bucăți mai mari din cod. Când am terminat, am dat send si se duce la fiecare programator în parte (care a scris codul respectiv). (eventual se creează un task în aplicația de task management).

Acum nu știu ce soluții sunt dar as vrea sa știu ce experiențe aveți voi.

Până acum comentariile din Gitlab, Bitbucket sau Github și-au făcut treaba destul de bine.

4 Likes

Viu grai - fata in fata cu programatorul - nothing beats that :slight_smile:

Realist insa - ordonate descrescator:

  • Skype call
  • long email
  • GitHub in-line comments
  • Twitter/FB/Email link cu RTFM
  • from here on you have a better chance in communicating with ghosts
2 Likes

Din pacate nu mai stau bine cu nervii asa ca o discutie face to face nu o vad bine :slight_smile:

Eu am gitserver instalat pe server propriu

1 Like

Mi-am adus aminte și de ungit :slight_smile:

1 Like

Nu as vrea sa deschid un alt topic asa ca deasta il reinviu pe acesta…

Sunt curios ce solutii folositi pentru ceea ce se numeste “code review automat” ce tool ?
Eu am gasit : https://reviewable.io , voi a-ti mai incercat si altceva, ceva pareri, ceva recomandari sau credeti ca codereview ul ar trebuii sa fie manual?

Multumesc.

Salut,
Daca tot ai reinviat topic-ul , nu stiu daca este exact ce va trebuie voua, dar eu am folosit la un moment dat Gerrit si mi-a placut.

1 Like

aza d reinvierea si eu voiam sa mentionez gerrit (de la google citire) pt chestii avansate

pt chestiile obisnuite noi suntem in gitlab

1 Like