Ce tastatură folosiți?

(Teodor Tite) #30

Salutare,

Eu am următoarea tastatură mecanică, de care sunt foarte mulțumit:

Cherry MX Board 3.0 - Brown Soft (în link trebuie selectat varianta Brown, că e implicit pus pe Red Switches)

Este tastatura mecanică cu cel mai bun preț pe care am găsit-o, iar firma germană Cherry, este furnizorul lider de switch-uri mecanice pentru Logitech si toți celelalți producători de tastaturi (de aceea e mai putin cunoscută pentru end-useri).

Personal simt o diferență considerabilă dpdv tactil, față de tastaturile rubber-dome obișnuite, mai ales ca nu agață nici dacă apeși pe muchie tasta și, de asemenea, nu-și schimbă deloc comportamentul o dată cu uzura și trecerea timpului.

Un detaliu Important este tipul de switch mecanic, dintre care tipul “Brown Soft” ar fi cel mai potrivit pentru scris la tastatură (după review-uri și după părerea mea subiectivă).

Despre celelalte tipuri se zice că sunt mai mult pentru gaming, deși depinde mult de la persoană la persoană (unii zic că tipul “Blue Click” e mai plăcut la scris)… Trebuie probat.

(Eugen) #31

(Catalin Ionut Titov) #32

Salut,

Aici este singurul topic unde am reusit sa incadrez intrebarea mea.
Am gasit o tastatura mecanica pe gustul meu (65% fara function key si cu sageti) si am gasit un pret bun pe amazon.co.uk dar din moment ce nu mai sunt in EU o sa trebuiasca sa platesc ceva in plus la vama? Mentionez ca nu am mai cumparat de pe acest site pana acum dar chiar vreau aceasta tastatura deci daca a mai cumparat cineva recent de pe acest site va rog sa ma indrumati si pe mine.

Tastatura in cauza: https://www.amazon.co.uk/Qisan-Keyboard-Mechanical-Backlight-Cable-White/dp/B018NJ4FIC?th=1

Multumesc.

(rmd) #33

Marea Britanie mai este în UE. Mai durează ani până vor ieși, dacă vor ieși.

Poți să comanzi liniștit, că nu vei plăti taxe suplimentare.

(Stefan Marogel) #34

Folosesc o tastatura mecanica Tesoro - cu switch-uri “red” si mai am una “brown”.
Nu am incercat “blue” ca oricum si celelalte mi se pareau zgomotoase :slight_smile:

Corsair K65 LUX. Recomand pentru cei ce pot si vor.

(cosmos) #36

Dacă tot ați reînviat subiectul, anul acesta mi-am luat acestă tastatură

Este destul de confortabilă la scris, tastele se pot scoate individual și are led-uri :smiley:
Nu este mecanică

(Adrian Stanculescu) #37

http://m.azerty.ro/tastaturi/tastatura-a4tech-km_720-ps2-white-pNyExNTU-l/
Am gasit-o in dulapul de vechituri de la serviciu.
E perfecta!

(tudor) #38

Ceva logitech mai batran pana acu cateva zile. K70 lux cu brown acum. Foarte faina pentru scris.

(Stanciu Bogdan Mircea) #39

Eu am doar tastaturi generice cu membrană dar mi-ar plăcea așa ceva https://www.ebay.com/p/Dell-AT101W-Mechanical-Ps-2-Computer-Keyboard/1500244577

(Serban) #40

Pana la urma mi-am luat anul trecut https://www.pcgarage.ro/tastaturi-gaming/cooler-master/masterkeys-pro-l-brown-switch/

La birou o tastatura microsoft, care costa o gramada de bani si mi se pare mediocra in cel mai bun caz, acasa am o “petarda” de tastatura myria care e de 73 de ori mai confortabila, o am de vreo 3 ani si inca mi se pare geniala.

(Andrei Telteu) #42

Mi-am cumparat saptamana trecuta tastatura asta:

Sunt foarte multumit. Mecanica, cu 12 taste programabile, rotita de volum si taste media, modurile de iluminare sunt distractive, dar se aude cam tare. Se simte foarte bine, e confortabila, tastez mai repede la ea decat pe una clasica cu membrana.

(Remus) #43

Folosesc de 1 an tastatura aceasta:

Imi place pentru ca este mai silentioasa decat cele clasice, tastele au cursa scurta si senzatia este aceeasi cu cea oferita de o tastatura de laptop.

(eduard) #44

Desi Cherry MX Red au fost recomandate in 90% din cazuri, ma descurc surprinzator de bine cu un Logitech G610 cu MX Brown luat la ocazie (in marea majoritate a cazurilor apas tastele complet si nu simt bump-ul specific).

(Jakob) #45

eu am schimbat un SteelSeries 6Gv2 (cherry black) pentru ca am inceput sa am probleme cu cateva litere si ca m-am saturat de linear switches cu un Logitech G613 pentru ca imi doream bluethooth si sunt multumit cu Romer-G switches

Q-Pad MK-80 Cherry Brown Switches

Q-Pad MK-80

O am de 4 ani si nu am nici un regret, comfortabila si ergonomica si nici foarte zgomotoasa.

(Eduard-Dan Stanescu) #47

Logitech K120
Scrie cod premium :troll:

(nastasiu) #48

Anul trecut am prins la ofertă pe eMag Logitech G410 (no referral) și sunt foarte mulțumit de ea.
Recent am avut un peak de 489 cpm pe typing speed test cu ea :smile:.

(Claudiu Constantin) #49

Mă tentează și pe mine o tastatură Code, dar aș vrea să pun mâna fizic pe câteva modele înainte. Oare e vreun reseller în România…? :sweat_smile:
O variantă e să comand mai întâi un sample kit și să mă joc cu el.