Ce telefon folosiți si de ce? La cât timp îl schimbați?

Stai ce? Google se împacă foarte bine cu iOS din ce știu eu. Ba chiar unele aplicații sunt mai optimizate acolo decât pe Android și primesc funcții noi mai repede datorită echipelor separate de dezvoltare.
Ba chiar CEO-ul Google spunea că mai folosește și un iPhone pe lângă un Pixel tocmai datorită multiplelor servicii pe care compania le are și pentru iOS. Mi se pare normal. Nu m-ar mira dacă executivi Apple folosec și câte un Android pentru a vedea cum se descurcă concurența. La fel, nu mi se pare greșit dacă se inspiră unii de la alții atâta vreme cât utilizatorul are de câștigat. Asta așa, ca fapt divers, puțin pe lângă.

1 Like

Astea sunt doar exemple, am plecat de mult timp din lumea iPhone, nu știu ce este și ce nu posibil.

Există grade diferite de integrare. De exemplu, cât de ușor sincronizezi contactele Google cu agenda pe iPhone? Cât de ușor faci pozele să fie urcate automat pe G.Drive (în loc/nu doar pe iCloud). Etc.

1 Like

xiaomi ieftin folosesc, consider ca aplicațiile care le fac trebuie sa meargă bine pe tel ieftine sa le poată folosi oricine și sa aibă o experienta bună în utilizare.

1 Like

Trebuie menționat că eu n-am folosit un iPhone mai mult de câteva ore, timp în care n-am testat nici unul din lucrurile astea. Înțeleg ideea, dar doar în cazul pozelor, cred că se rezolvă ușor cu Google Photos și auto-backup on.
Și la contacte pare relativ ușor: Sync Google Contacts with your mobile device or computer - iPhone & iPad - Contacts Help
Dar nu neg că există aplicații, servicii Google care se împacă mai bine cu Android decât cu iOS. Dar n-am mai auzit pe nimeni să spună că nu folosește iPhone pentru că “depinde de Google și e o problemă dacă trebuie să facă iPhone-ul să meargă cu Google.” Modul în care a spus-o(a scris-o, mă rog :slight_smile: ) mă duce cu gândul la relația Google cu Huawei. Poate e vorba de un “use case” specific, dar altfel…

Eu am trecut recent de pe un fost Samsung flagship pe iPhone, primul, de altfel, dupa vreo 10 ani de Android.

Motivul fiind, Samsung se incapataneaza sa scoata doar telefoane cu o mizerie de baterie la categoria de flagship (nu iau in considerare modelele Plus/Ultra/Note, prefer telefoane micute in general), nu ma ating de Xiaomi/Huawei, din restul ofertelor n-am gasit ceva mic si bun cu o baterie rezistenta.

In fine, am iphone 13 de cateva zile, nu pot zice ca nu regret putin, dar nu suficient incat sa-i fac retur.

Aplicatii care nu au echivalent in iOS (sau au, dar daca aveai date in ele, nu le poti muta usor), unele buguri mici sau inconveniente - deh, erau destule si pe Android, dar acum ma familiarizez cu astea -, dar mostly, brainf…ul care e transferul datelor de whatsapp. Cica au scos Meta acum o luna un update care se ocupa de asta, dar doar daca iti resetezi iphone-ul la factory settings (mersi, Zucks). Asta fiindca foloseste move to iOS app. In fine, am incercat si asta, tot nu s-au transferat conversatiile, m-am lasat pagubas. Mai sunt si alte aplicatii 3rd party, n-am vrut sa risc datele cu ele.

Speaking de move to ios app, cred ca a transferat vreo 20% din aplicatiile de pe Android. Inclusiv aplicatii “nisate”, gen Google Calendar sau Facebook Messenger, le-am reinstalat manual. Fun times.

Cu exceptia tranzitiei initiale si a lipsei de back button stanga jos (preferabil imo, cand tii telefonul intr-o mana), mostly lucruri bune, dar opiniile alea care ridica in slavi ios-ul, idk… daca as fi iar acum 2 sapt stiind ce stiu acum, cred ca m-as uita mai in detaliu la ce mai e pe Android.

3 Likes

Sunt la al 2-lea Motorola, primul l-am schimbat dupa 3.5 ani (am spart ecranul)

2 Likes

Nu dacă ai probleme cu ele. Să schimb un ecran la iPhone costă mai mult decât fostul meu telefon secundar (xiaomi redmi s2 - care m-a ținut vreo 4 ani cred). Le-am făcut pe asigurare până acum, dar parcă e prea mare risipa. Bateria la iPhone a scăzut la 80% capacitate după 2 ani și începea să se miște greu. Telefoanele scumpe nu se potrivesc stilului meu de trai.

De acord. Sincer nu recomand decât celor care știu în ce se bagă. La raport performanță/preț stă foarte rău. Și pe deasupra mai este și cărămidă. Eu l-am luat cu reducere semnificativă (lucrez la un magazin online și am prins un discount bun pentru angajați). Urmăresc Faiphone de la prima generație, m-am gândit că ar fi momentul să contribui și eu la cauza lor. Faptul că e reparabil îl face și mai potrivit pentru mine. Au dovedit că se țin de promisiuni și aș vrea să-i ajut cumva.

Dacă-i schimbi bateria o să-ți meargă mult mai bine (chiar și cu baterie non-Apple).

Asta consider și eu cam cel mai mare dezavantaj la telefoanele mid-range: nu oferă wireless charging. Iar dacă nu au NFC e și mai nașpa că nu le poți folosi pentru plăți. La wireless charging am renunțat când am trecut la Fairphone, însă n-aș mai renunța în a plăti cu telefonul.

Da, iPhone-ul cred că filmează cel mai bine dintre toate telefoanele. Mă aștept ca flagship-urile de la Samsung/Sony/Pixel să fie totuși destul de aproape.

Am făcut fix asta pentru un prieten acum câteva săptămâni (migrat de la Samsung la iPhone). Am muncit vreo 3 ore dar am reușit să transferăm aproape totul. Am reușit și să facem merge la bazele de date (folosise iPhone-ul câteva zile înainte de migrare). Nu s-au transferat reaction-urile de la mesaje (feature relativ nou) și după transfer search-ul nu găsește ce cauți în conversațiile vechi. Însă pozele, mesajele s-au transferat. Sper ca search-ul să se rezolve cu următorul update care o să triggeruie o re-indexare. Dacă vrei să-ți bați capul, am folosit programul ăsta, însă trebuie să urmezi instrucțiunile întocmai (oricât de stupide ar părea pe alocuri) și nu pot să-ți garantez că merge nici așa. Eu l-am folosit la 3 migrări până acum (2x de la android la iphone și o dată de la iphone la android).

2 Likes

Multumesc :grin:

Chestia e ca, nu de-aia am evitat programele 3rd party (de frica ca n-ar merge). Mai mult e din cauza ca, n-am deloc incredere ca nu ar leakui date personale, nici eu nu stiu ce am in 6-8 ani de conversatii, dar n-as exclude sa fie si date mai sensitive.

1 Like

pentru ca sunt intr-un business de devices-as-a-service cu un mare focus pe telefoane pot sa va dau niste insights care cred ca pot fi utile.
Security: Apple tine device-urile cu updates de securitate mult mai mult si sunt in general mult mai bine protejate pe termen lung. Este una din explicatiile din spatele valorii reziduale mai mari.

Reliability: Apple e mai bun ca si reliability, dar ca si cost de reparatie si rapiditate (turn-around-time) Samsung face legea in Romania, dar si in regiune. Cred ca la nivel de after-sales support Samsung e greu de batut acum pe mai toate dispozitivele pe care le produc. Bateriile de la Apple devin foarte unreliable cand scade battery health sub 80%. va sfatuiesc sa il vindeti cand e la 82% :stuck_out_tongue:

Valoare reziduala: Samsung a crescut bine in ultima vreme si materialele folosite sunt din ce in ce mai bune. Insa tot Apple este cel mai bun la calitatea materialelor. La nivel de marime: cele mici si cele foarte mari nu isi pastreaza valoarea reziduala, este pur si simplu mai putina cerere, deci piata nu are dinamica necesara. Am primit o statistica de la un portal gen OLX la un moment dat ca ne arata ca un iphone pro max sta idle, pana se face tranzactia, cam cat o masina compacta (vw golf)!

Avarii accidentale: telefoanele de astazi (exclud cele sub 250 EUR caci nu le avem in portofoliu) nu se mai sparg la prima scapare ca faimosul iphone 6 care a bagat spaima in toti asiguratorii de telefoane (eu fiind printre ei :smiley: ) Dar am observat ca, in timp, aceste scapari cresc fragilitatea si am vazut telefoane sparte foarte usor in anul 2 de functionare pentru ca mai fusesera scapate in trecut.

Dispozitive second-hand: Noi am vazut foarte multe, dar foarte multe, fraude: bateria schimbata cu una care nu e de origine, ecran schimbat cu unul care nu e de origine, ecran schimbat dar fara calibrarea Apple (pur si simplu ala nu mai e iPhone fara acea calibrare). Drept consecinta noi nu am introdus telefoane used, nici daca sunt refurbished de catre parteneri reputabili pentru ca nu exista limita a creativitatii fraudacilor :smiley: din pacate

Trade-in: programele de buyback ale operatorilor telecom si cele independente nu sunt avantajoase. nu pentru ca ar fi acestia foarte lacomi ci pentru ca e foarte multa frauda (vezi mai sus) si cumva o distribuie celor cinsititi. noi am ales sa nu includem astfel de clienti ca sa nu plateasca cei corecti pentru cei incorecti. call me naive, but we have some values

8 Likes

Merci! :smiley:
In 3 ani este la 92%.

De la S6, Samsung a evoluat mult. :slight_smile:

De cand mi-am scapat telefonul de la 15 metri inaltime, pe stanci, cand eram la Via Ferrata, si a supravietuit intact cu minim de zgarieturi pe colt, datorita husei Unicorn Beetle, criteriul meu cel mai important pentru un telefon nou este daca este husa dinasta pentru el :slight_smile:

In rest cam prefer telefoane din gama Pixel, deobicei modelul de anul trecut (ca si nou e mult mai ieftin), pentru ca nu prea au bloatware pe ele.

Ăștia fac și combinezoane (pentru oameni adică)? Întreb pentru un prieten :smiley: :smiley:

1 Like

Samsung note Galaxy S22 Ultra. Inainte de asta am avut un S10 si un S8+.

De vreo 5 ani folosesc doar Samsung. M-am obisnuit cu interfata, cu ecosistemul (am si Galaxy Buds Pro si Galaxy Watch) si imi place ca atunci cand schimb telefonul migrarea e foarte smooth (aplicatii, layout-uri, fisiere, tot se migreaza automat). Imi place si partea de post-sale gen service, comunitate, support etc.

Schimb telefoanele cam la 2-3 in functie de cat de mult ma atrage noul model (la s9, s11, s20, s21 am dat skip pentru ca nu mi s-a parut ca au adus nimic major/interesant).

Evit cu toata puterea marcile chinezesti gen Xiaomi sau Huawei.

Am incercat sa trec pe iPhone dar sistemul de operare nu imi place deloc. Mi se pare foarte limitat si imi lipsesc feature-uri de pe Android - in special tastatura. Daca ar aparea un iPhone cu Android dar la fel de stabil ca si cu iOS as fi dispus sa mai fac o incercare :smiley:

2 Likes

Voi încă cumpărați telefoane Samsung cu Exynos? Adică…nu faceți și voi un research înainte? Că este cea mai mare țeapă posibilă! :smile:

Care este țeapa?

corect. noi prosti. pf. cum nu ne-am prins si am ales sa cumparam telefoane cu Exynos in loc de Snapdragon care n-are suport in europa (de la Samsung).

1 Like

Nu e ceva ce poti controla, functioneaza bine si cu Exynos fata de alte telefoane, nu pot sa ma plang. Aveau probleme multe la inceput dar le-au rezolvat din update-urile de soft. Acum normal ca nu e nici pe departe la fel de rapid in jocuri sau sunt diferente chiar semnificative la sunet, filmare si poze…

Si eu am avut acum doi ani o husa military grade, mi-am facut bine treaba cu ea; cam dubla greutatea dispozitivului. Din pacate nu mi s-a mai incarcat telefonul si am urcat o generatie de iphone la unul cu qi. Merg husele astea jmechere cu qi (ma gandesc ca magsafe nici poveste)?

2 Likes

Sunt ceva huse noi cu magneti care sunt pusi ca sa îți alinieze și tine incarcatorul lipit de telefon.

1 Like

@Cosmin_Popescu: Samsung delivered the worst Exynos flagship in recent times - SamMobile


Degeaba îmi arăți link-ul respectiv când Samsung vinde telefoane de 50€ — nu au avut din 2018 până-n 2022 un telefon “premium” în top 10 smartphone-uri vândute. Atât de util este link-ul tău.

Eu am avut 2 telefoane cu Exynos și ambele au fost dezastru, de la lag până la actualizări de software.

PS: Andrei, uite cum stă treaba de fapt.

2 Likes