Ce tineti pe birou, care nu are legatura cu munca?

Am vazut aici poza unui birou care are o iconita sub monitor si ma intrebam ce alte obiecte se mai afla pe birouri, pe la altii. Un coleg aici are un cristal, eu nu vad altceva in jur decat o moneda de 1eur pe care cumva nu am avut timp sa o mut. Voi?

Un Lamborghini

4 Likes

Probabil nu mai avea loc pe desktop.

Haos.

Țin haos pe birou. :grimacing:

4 Likes

Un pat, o masă de bar…
O listă lungă :slight_smile:

Daca ma intrebi pe mine, nimicuri, niste chestiute sa invart intre degete cand ma gandesc. Daca o intrebi pe sotia mea, groapa de gunoi a orasului, haosul universului, etc.

3 Likes

Un xbox game controller pe care nu l-am mai folosit de cateva luni, sta doar pe-acolo. A, si haos ca Ionut. Sau probabil mai rau.

Cat de mari aveti desk-urile? Ca de exemplu la mine nu e loc de haos :))
Am loc pentru tastatura mouse si un caiet A4 (w 90cm)

1 Like

120x80 cm.
L-am primit gratis de la o firmă care voia să il arunce. Il folosesc de vreo 12 ani.

Si biroul unui taximetrist…

4 Likes

Sediu NSA mobil

Creion cu mina si o foaie de hartie (o schimb cand se umple). Mi-a salvat pielea de multe ori. :))
+con lemn parfumat, chiar ma simt ca un mistic din prince of persia cand ii dau foc :smiley:

150x100cm.

Setup-ul actual de monitoare ocupă aproape toți cei 150cm pe lățime.

160x80 de peste un deceniu. Cred ca am schimbat cel putin 7 locatii de munca, precum si vreo 5 birouri in sine. Dimensiunea a ramas aceeasi. Primul din serie a fost facut chiar de mine si era chiar mai mare (vreo 180x90) si era perfect.

O minge antistress cu un smiley pe ea, precum si spray-ul pt tabla de langa unde fac mereu brain dump. Nelipsitul clipboard a4 si instrumentele de scris.

1 Like

Si eu mi-am facut biroul acesta dar din lipsa de spatiu mi-am facut pe comanda blatul de 90x60 deocamdata imi este de ajuns dar ma bate gandul sa ii adaug picioare ajustabile.

Cam acesta este setup-ul meu.

4 Likes

mai vechi greu de gasit pe telefon, asa in viteza

candva 2015, home office, inainte sa emigrez — uitasem de amplif-ul Delia ce trona acolo, faine vremuri

final de 2017, in sfarsit in camera zugravita si mobilata de la firma (mea)

chirie 2020

home office nr 2 de anul asta, e localizat in ceva incapere de 2,5 x 2 metri, dar am izbutit sa înghesui un super birou si o biblioteca Ikea :smiling_imp: — intre timp a crescut monitorul la 27” dar nu am mai pozat nimica

3 Likes

ah tu mai pui si pe pervaz, in adancime

eu nu as incapea la biroul tau ca nu as putea sta ergonomic cu mainile pt a tasta

La primul birou cum puteai sa lucrezi cum monitoarele asa despartite?

Imi place ultimul birou e minimalist.

Acolo pe pervaz am doua mini craciunite si un cactus.

Da si cam ai dreptate eu inca nu stiu daca stau foarte ergonomic la birou, inca lucrez la partea asta eu doar cu un singur monitor am dureri de gat. In Ro cat am stat pe vara aveam un birou mai mare, dar parca cu cat este mai mare cu atat adaugi mai multe lucruri nefolositoare.

PS. cam putine pix-uri din cate observ. Ai preferinte la pix-uri sau agende/caiete?

1 Like

m-am obisnuit greu si in final nu am continuat; dar pe cel din dreapta tineam documentatia si social/office crap — pe prinvipiul “invat/lecturez” sau “povestesc, rasp la mail, am call”, pe cel din stanga erau mereu ide + browserul de lucru

bine, eu nu-s ca ionut, folosesc la greu desktopurile virtuale de mac, insa fiecare din ele are un scop clar definit si doar ferestrele related sunt pe el (de asta ma si seaca mediul de lucru win din ultimii 4 ani, fac jumate din ce faceam inainte)

Deci scriu cu stiloul (am depasit 20 unitati sapt trecuta la ultima achizitie) sau cu micron PN, am highlightere zebra (f f smechere) si la notite… e un intreg story. Musai tabla (in home office din RO am una de 2,40m latime, in NL una mica de 90cm a incaput doar). Blocnotesul a4 cu hârtie punctata Rhodia pt scribbles. Si evident carnețelul a5 pt permanentizare, planning, etc, unde calitatea hartiei e esentiala si unde am incercat vreo 10 firme diferite. Ultimii doi ani arata cam asa:


si e un blogpost separat numai pt asta. Ideea e sa fie hartie de calitate, acum sunt pe 120gsm de la Perfectly Penned.

1 Like

Nu sunt fan Rhodia, folosesc si eu folosesc Micron dar in ultimul an cred ca scriu numai cu uni-ball https://www.amazon.co.uk/uni-ball-Micro-UB-150-Rollerball-Pens/dp/B002XZLGX0?th=1 iti recomand sa incerci. Cred ca cele mai bune agende pe care le-am folosit sunt cele de la Dingbats iar la hartie cred ca prefer undeva la 90/100gsm 120 este prea rigida cat despre A4 il folosesc pe asta acum (prefer dotted dar nu cred ca au varianta asta) https://www.amazon.nl/Pukka-Jotta-spiraalboek-formaat-metallic/dp/B000N3ZF04/ref=sr_1_1?__mk_nl_NL=ÅMÅŽÕÑ&crid=249SPAA26RT0V&keywords=pukka+pad&qid=1649624788&sprefix=pukka+pad%2Caps%2C75&sr=8-1

3 Likes