Ce tip de cunostinte se cauta azi pe piata

Ce tip de cunostinte se cauta azi pe piata?Pentru proiectele necesare in momentul de fata.
Aici ma refer:conteaza mult sa stii sa lucrezi/folosesti algoritmi de genul: care prelucreaza numere(ex:dubleaza prima cifra,elimina cifra din mijloc,schimba prima cu ultima cifra etc) sau cele care lucreaza cu siruri si necesita diverse lucruri(ex:inversarea prima jumatati a unui cuvant cu cealalta jumatate,dublarea anumitor cuvinte din sir etc).
Sunt necesare chestiile de genul asta in proiectele actuale?

Alea sunt probleme simple de algoritmica.
Se cauta pe tehnologii.
Task urile pe care le vei avea vor fi specifice si la obiectul cerintelor proiectului.

Acele probleme iti dezvolta gandirea

Fa-le in orice limbaj vrei

Esti la liceu, daca imi dau bine seama. Rezolva problemele de la clasa si nu te opri acolo. Poti sa incepi sa te uiti peste notiuni cum ar fi arbori, grafuri, parcurgerea lor, structuri de date liniare(stiva, coadaz, lista).

Invata baza. Se va vedea diferenta intre cineva care stie baza si cineva care nu stie.

One more thing: acele lucruri enumerate de tine este posibil sa ii aplici in contextul problemei.

cam asa se cauta pe piata.
https://www.bestjobs.eu/ro/locuri-de-munca?keyword=software%20developer&location=

1 Like

Cu baze de date poti castiga oricand o paine, SQL, dupa e posibil sa te lovesti de proceduri stocate, mi-e mi se pare mai usor web decat aplicatii desktop wpf fiindca poti gasi fisierul dupa url, in aplicatii desktop nu e posibil asa ceva.