Ce tool de share files folositi?

Folosesc dropbox, insa incep sa ating limita de 8g pe care o am plus ca depind si de cei cu care colaborez sa aiba spatiu suficient.

Alte idei?

Dacă sincronizarea instantă nu e ceva vital, poți folosi BT Sync.

Nu știu cum e la versiunea curentă, dar acum un an aveam delay de până la 15-20 minute până începea sync. Și era un pic frustrant.

Pe Dropbox, din afiliați + diverse concursuri de-ale lor, am strâns vreo 16gb :smile:

1 Like

@iamntz: foarte buni cei 16Gb, dar ce faci daca vrei sa sharuiesti un folder de 4g unuia care nu are decat 2 limita?

Limita asta parcă este soft. Adică dacă nu îți faci un obicei, poți depăși spațiul maxim alocat (bine, nu știu dacă poți depăși cu 100%).

Politica asta a DB mă enervează: este aceleași fișier dar practic este taxat separat, ca două fișiere distincte…

33Gb in Dropbox, 20 in Copy si cei 15 din Google Drive plus vreo 2 din MyDrive.ch . Cam asta folosesc eu de obicei. Wetransfer l-am mai folosit. Si inainte sa renunt la Windows foloseam SkyDrive / OneDrive / whatever it’s called these days.

1 Like

Primul folosit a fost Dropbox dar am renuntat rapid din cauza spatiului mic. Acum am ajuns sa am 50GB pana in 2015 de la o promotie Samsung dar intre timp am cumparat cu $5 20GB pentru Google Drive (total 36 GB).

Pe langa astea mai am 26GB pe OneDrive / SkyDrive dar pe asta il folosesc pentru chestii personale. Daca bine tin minte daca iti faci abonament la Office 365 primesti 1TB spatiu in OneDrive.

Google Drive pentru backup fisiere personale si fisiere proiecte, si MEGA.co.nz pe care tin ceva fisiere de care am nevoie foarte rar, e long-term storage (50 GB free).

Aproape 2 ani am folosit OneDrive(formerly known as SkyDrive), pentru ca mi a fost prima platforma care mi s-a oferit, mi s-a parut user-friendly (inca mi se pare cea mai user-friendly) si pentru ca aveam 25 GB.

Avand in vedere ca cei 25 GB s-au dus, si am primit 50 GB la Google Drive cand mi-am cumparat telefonul, am trecut la Google Drive. Dar doar pentru ca mi s-a oferit storage gratis. Chiar daca Google Drive e mai rapid, mi-e dor de interfata OneDrive.

Dropbox opulenț, i haz it:

iar pe Google Drive:

adevarul e ca am fost nesimțit, dar chiar nu am ce face cu atatia.

1 Like

Personal Google Drive mi se pare util + cost effective, in special daca colaborezi des cu alte persoane.

Am folosit Dropbox pana cand am inceput sa implementez Google Drive cam in orice companie / agentie cu care lucrez (care accepta, aproape toate acum).

In Google Drive am un folder structure: Organizations / [organization name] / [domain of activity]

Organizations/Quando/development/quando.com   <- source code
Organizations/Quando/marketing   <- diverse documente cu idei sau campanii
Organizations/Quando/design/quando.com/materials   <- client provided materials
Organizations/Quando/design/quando.com/wireframes/front-page.v1.ai
Organizations/Quando/design/quando.com/previews/front-page.v2.jpg
Organizations/Quando/design/quando.com/front-page.v1.psd
Organizations/Quando/design/quando.com/front-page.v2.[in-review].psd   <- shared with the client waiting approval

Ii dau share designer-ului la folderul Organizations/Quando/design/quando.com si ne pastram in sync. Similar si cu celelalte folders.

1 Like

Foloseste cineva Jolicloud? E un fel de agragator de tool-uri de share, foarte interesant. Recomand.

1 Like

Stiam de Joli OS de la Jolicloud, vazusem ceva demo pe youtube, da vad ca au oprit proiectul.
Nu l-am incercat.

Apropo, cum de am uitat sa va zic, incercat ownCloud ! E o platforma web pentru cloud file storage, practic va creeati propriul serviciu de file sharing.

2 Likes

Exista vreun app (win/os x) care sa functioneze ca un agregator pentru toate serviciile populare de sharing (One Drive, Google Drive, Dropbox etc)? Am incercat Jolicloud si e chiar ok pentru operatiuni basic dar de multe ori mi-as dori o integrare mai buna cu fiecare serviciu, plus notificari.

mega.co.nz au 50gb + aplicatie windows + aplicatie android

si dropbox folosesc, dar nu cred ca pot ajunge free la 50gb

1 Like

cloud.mail.ru ofera 100GB free

1 Like

One Drive (fostul SkyDrive) ofera ‘unlimited storage’ pentru abonatii Office 365.

1 Like

De curand am gasit Odrive (via ProductHunt). Face exact ce voiam mai sus, nu mai trebuie sa am instalate si sa rulez fiecare share-app in parte ci doar unul singur la care le conectez pe celelalte.

1 Like