Ce triggere de scalare folositi?

Cand decideti ca una/x instante nu mai fac fata (sau sunt oversized) in asa fel incat sa existe costuri cat mai mici in conditii de performanta acceptabile?

Eu am incercat cu procesor > 60% in ultimele 5 minute dar pare ca nu e deajuns. De obicei cand se ajunge la procesor 60% e clar un spike (in conditii normale e la 15-20%) si pana sa treaca alea 5 minute de monitorizare deja e gatuit.

noi de obicei inlocuim / adaugam masini cand incep sa crape la spike-uri. nu e ceva stiintific, cand credem ca trebuie schimbat ceva si sunt bani pt upgrade…

cand trebuie high availability e cam din topor :smile:

Mie mi s-a parut destul de ok sa incerc cu average load > 5

Depinde ce reprezinta work load-ul, daca expui un caz mai spcecific poate gasim ceva solutii.

Eu folosesc Joyent si aveam un server standard cu $0.120/hour pe care procesam un formular + imagini si uneori cand se faceau upload la mai multe formulare aparea un lag, am trecut de la $0.120 -> $0.127 la High CPU si problem solved. Cazurile in care vrei optimizezi si cum, sunt date de context.

1 Like

Cel mai mare pericol e “premature scaling”. Tre sa vezi ce anume aduce loadul si sa incerci sa optimizezi. De cele mai multe ori, niste optimizare software salveaza o gramada de bani in hardware.

Ca sa revenim la ce vrei tu, o formula simpla nu e, dar, cand loadul sta constant aproape de numarul de core-uri… e o problema. In cazul procesoarelor cu multe core-uri insa nu prea se aplica, ca daca ai load 12 constant masina aia nu e reliable.