Ce va motiveaza sa va inregistrati afacerea in Romania si sa platiti taxe aici?

De cand mi-am deschis firma in Romania, am fost foarte multumit. Со временем mi-am dat seama ca aici ai taxe mici si что rost are sa mai te duci in U.E. cand рядом с тобой матушка Россия

2 Likes

Bă, băieţi şi fete.
Discuţia a început foarte frumos şi la obiect, despre chestii financiare şi legislative … şi aţi ajuns să vă certaţi pe dentişti :nerd_face:

“Uat dă fac?” Înţeleg că principala noastră noxă profesională ca programatori e A.D.H.D. … dar totuşi!

@sarah a pus o întrebare legată de administrarea unei afaceri, iar voi aţi dat-o în probleme de angajaţi.

Ca programator, de-alungul timpului, am învăţat ca optimizarea prematură e nasoală.
Şi că cel mai bine e să începi întotdeauna cu ce ştii cel mai bine.

Cea mai mare experienţă, este cu ai mei fraţi şi surori (36 de ani). Îi ştiu pe derost, 0 surprize.
Şi asta vreau! Zero surprize!

Da, am urmarit foarte mulţi pe Eddie Izzard, Ricky Gervais, Jimmy Carr, dar tot nu mă prind de glumele pe şest Britanice. O diferenţă culturală MULT prea mare.

Aici, în țara mea, în schimb, îmi dau seama de la 10km dacă mă iei peste picior sau nu. (36 de ani de experienţă)

Şi acum să ajungem la costuri.

De după vârsta de 20 de ani, calculele mele au început să fie în procente %

Cât % este impozit pe venit, cât % dau pe mâncare, în condiţiile în care vreau să mă duc în supermarket şi să îmi iau ce vreau, fără să mă uit la preţ.
Cât % dau pe chirie, transport, haine.

Şi cel mai şi cel mai important … cât % din ce câştig pot pune într-un cont de economii

Dacă nu pot pune 40%, înseamnă că ori cheltui prea mult aiurea, ori trebuie să îmi schimb servici

Pentru partea de firmâ

Am avut firmâ. Am renunţat. Pentru următoarele motive:

  1. Nu am putut genera venituri, încât să plătesc angajaţii pentru a se putea încadra la cele spuse mai sus
  2. După costurile cu angajaţii, nu am putut reinvesti 20% înapoi în firmă

195 de ţări suverane pe planeta asta, şi poţi eşua în fiecare dintre ele.
Ţară în care e înregistrată afacerea ta, nu are legatură cu capabilitatea ta de director de a genera profit

7 Likes