Cea mai buna banca pentru incasari in CAD sau EURO?

Salut,

E prima luna de cand am deschis PFA si o sa facutrez pentru prima data o firma din Canda si ei platesc in dolari canadieni.

Care este cea mai buna solutie sa pierd cat mai putin, ca de pierdut deloc nu cred ca am cum.

Am conturi in Euro si la ING si la BT, la BT am si un cont in CAD dar fara card, trebuie sa fac conversia la cursul lor.

Nu stiu care e cea mai buna solutie… daca imi baga CAD in contul de euro pierd ca face schimbul banca sa imi transfere in Euro, nu? Apoi mai pierd un mic comision cand scot euro la bancomat.

Aveti ceva solutii pentru asta?

Caută o bancă ce are un curs de schimb decent. Nu poți scoate valută din conturile de firmă (sau PFA), deci ideea e să pierzi cât mai puțin la schimb.

Caută și o bancă ce are conturi în CAD, altfel s-ar putea să te trezești că o să-ți facă o conversie dublă (e.g. CAD => RON => EUR).

Poti incerca TransferWise. Au introdus recent un feature numit borderless account. Pe scurt, poti primi bani in peste 40 de monede si ii poti transfera in contul tau din Romania la cea mai buna rata posibila.

Probabil ti-ai putea face o firma in SUA/Canada cu ceva startup incubator daca e vorba de multi bani…

Altcumva revolut e o solutie decenta si pentru firme/freelancing :
https://business.revolut.com/signup