Cea mai rapida metoda de a extrage din baza de date un numar exact de row-uri, din ultimele 24 ore, cand intervalul de adaugare difera

Daca vei avea un volum mare de date in timp, recomand sa citesti despre agregari de date. Vei avea una sau mai multe tabele cu date restranse intr-o forma cat mai apropiata de cea pe care o folosesti in UI, fapt care iti va oferi acces mult mai rapid, eliminand unele query-uri prea complexe.

Nu stiam denumirea , dar la chestia asta ma gandeam si eu cand scriam mai sus despre acele “tabele arhiva”, cateva tabele in care ti datele la un interval mult mai mare decat in tabelul principal. Un tabel pt graficele zilnice, alt tabel pt graficele lunare, si altul pt cele anuale, in felul asta tabelul actualizat constant, de fiecare senzor va contine doar datele din ultimele 30 de zile, nu va creste marimea tabelului , la fel si numarul de inregistrari va fi destul de constant, doar cand se adauga noi senzori in retea, atunci va mai creste. Asa cred ca o sa si fac, dar cu siguranta voi folosii si query-urile postate de voi mai sus pt ca oricum e un plus de viteza fata de varianta mea.

Azi nu am avut timp deloc , inca mai sunt in atelier, mai am putin si ii termin treaba :slight_smile: