Cei ce aveți PFA, ce faceți din 2018?

Cred că ăsta e brânciul de care aveam nevoie să închid PFA, să deschid micro.

Isteții din Constanța au mutat ONRC în afara orașului. :angry:


Au mai fost discuții și în anii trecuți:

1 Like

Eu am pastrat si pfa si micro anul asta. Pt ca vreau sa separ clientii, dev pe srl, cei putini da’ buni de consultanta pe pfa la norma.

In afara de tanti care nu mi-a injumatatit norma la cas, nu am avut alte probleme, pt ca am ales sa am o contabila care rezolva orice remote (poate fi perceputa pricey pt unii).

2 Likes

Am PFA pe norma de venit (CAEN 6202) - astept sa vad ce va fi cu normele de venit la inceputul anului viitor.

2 Likes

Din câte am observat, normele astea nu variază prea mult de la an la an. Dar indiferent de normele de venit, vei plăti 8000 lei/an asigurările (cas/cass).

Da, dar asa este si acum.
Astea sunt sumele, daca am inteles eu bine - contabilitatea nu a fost niciodata punctul meu tare:

Norma de venit (CAEN 6202) pentru Cluj-Napoca pe 2017: 50.380 RON
pensie 10,5% = 5.290 RON
sanatate 5,5% = 2.771 RON
Total: 8.061RON

+10% impozit din norma. Tot platim in jur de 12.000 ron (cas&cass&impozit). Sper sa nu gresesc la calcul.

Dar am vazut ca si la SRL au adaugat CAS (10%)

1 Like

Din câte am înțeles, CAS (pensia) de 10.5% este parțială; un fel de partea angajatului de până acum. Dar cum toate taxele trec oficial în cârca angajatului, CAS-ul va crește la 26%.

Practic diferența dintre micro vs pfa va fi strict la procentul impozitului: 3% (sau 1%, dacă te angajezi) pe venit sau 10% pe profit (sau mă rog, pe normă).

Eu unul, odata cu scaderea impozitului pe norma de venit la 10%, ma astept ca de la anul norma sa fie muuult mai mare, poate chiar sa se dubleze.
Sper, totusi, sa nu am gura aurita!

Tinand cont ca va creste salariul minim de la 1450 la 1900lei de marit sigur se va mari.
Mi se pare prematur sa iei o decizie in momentul asta, cei de la PSD si-au facut un obicei din a anunta niste masuri si de a le elimina ulterior printr-o OUG. Asa au facut si cu Grindeanu cat si cu Ponta de doua ori.