Certificari fullstack

Buna ziua la toata lumea !

Cred ca aici o sa ma inteleaga mai mult cei care nu au studii in domeniul it, or fara cele din urma e mult mai complicat sa gasesti un job in calitate de junior developer.

Astfel, cu ceva timp in urma am dat peste respectiva certificare https://www.coursera.org/professional-certificates/ibm-full-stack-cloud-developer

Tot ezitam sa o iau pe aceasta cale din motivul ca dureaza tocmai 6 luni plus sunt cunoscut deja cu mern+ ts stack. Un alt motiv ar fi fost si riview-urile contradictorii de pe net.

Concluzionand, vreau sa vad parerea voastra la acest curs, daca cineva la trecut cat de bun este??? Cat de mult conteaza prezenta unei asemenea certificari in cv-ul de angajare?!

Proiecte > Certificari

Daca certificarile includ proiecte sunt bune, ai ce adauga pe github, in special daca nu e ceva copy paste.

Gandeste-te la interviu, nu scapi de el oricate certificari ai avea. Te poate ajuta sa ajungi la interviu, dar la fel te poate ajuta si sa faci spam pe linkedin si sa scrii ca stii xyz si ca iti place foarte mult si ca iti doresti ceva proiect cu ele… Certificarea suprema e diploma de licenta, dar nici ea nu e o garantie.

La o companie de outsourcing chiar s-ar putea sa ajute sa ai certificari, te pot vinde mai usor clientului o data ce esti deja angajat. Dar trebuie sa fie certificari bune, nu ceva de genul de mai sus. Certificarile utile sunt de devops, AWS, Azure, GCP, de QA, ISTQB, de limba engleza Cambridge/IELTS, germana Goethe-Zertifikat… Eventual pe platforme speciale precum SAP ai diplome speciale.

Imi amintesc ca la un moment dat cautam certificari bune pe front-end si niciunul nu era ce trebuie, nu garanteaza nimic. Freecodecamp era oarecum ok ca sa vezi ca cineva a invatat ceva.

Ti-am mai zis ca fullstack e extrem de mult, nimeni nu e full-stack adevarat, cum vad full-stack la cineva e clar ca minte cu nerusinare. In special cineva fara 5 ani experienta in spate.

3 Likes

Da eu inteleg, dar nu e vb de fullstack adevarat .Acest curs include doua cele mai populare limbaje.

Frontendul, ma plictiseste deja. Consider ca i se acorda prea mare atentie.

De asta si acum regret ca nu am inceput cu ceva de genu java , c#.

Man, no offense dar cu asta ai spus tot.

Nu prea am inteles la ce te referi. Idea mea era ca odata ce nu ai ce consuma (api) nu mai e sens in front…

Atunci te provoc sa faci ce a facut si el (nu neaparat Youtube)

Nu ai nevoie de api

Si daca te descurci, nu ai nevoie de nicio certificare.
Apropo de asta, o certificare, cel mult poate sa faca un recrutor sa iti scrie pe LinkedIn despre o oferta si sa te cheme le interviu.

1 Like

A fost trecut acest video. Lam facut cu redux toolkit si typescript.

Nu sunt prea creativ ca sa fac ceva singur de la zero.Cele mai dese ori aleg un video de pe youtube sau udemy si incerc sal fac cu alte tehnologii.

Nu pot sa spun ca am fost chemat la multe interviuri de asta si ma uit inspre certificari. Si sincer sa fiu asa si nu am inteles care e peoblema, testele leam trecut cu parca bn la intrebari la fel am raspuns bn…

Esti pe LinkedIn?
Ai un profil decent unde ai trecut experienta?
Ai un CV actualizat? (unii mai cer)
Github ceva?

Pe scurt, esti prezent?
Intrebarile sunt retorice. Nu vreau raspuns la ele?

Interviul este ceva subiectiv. Poate ai facut bine la acele teste, dar nu le-a convenit ceva.Nu este obligatoriu sa te accepte, poti doar sa mergi ca sa te evaluezi, sa observi. Interviul este si parte de soft skills.

Am fost respins la zeci de interviuri si sunt si cazuri cu persoane care au fost respinse la sute.

Acum vin sarbatorile. Poti sa incerci la anu.

Vezi ca ce ai facut a fost sa urmezi un tutorial. Cu video-ul in stanga si ide-ul in dreapta. Eu ziceam sa-l faci fara tutorial :slight_smile:

2 Likes

Eu nu am facultate si nu te inteleg. Nu am avut niciodata nevoie de vreo certificare si am ajuns destul de departe fara.

Cati ani ai si ce vrei sa faci in viata ?
Care e scopul pentru care vrei sa inveti programare ?
Te plictisesti pentru ca nu ai un scop.

Jeez …

Cred ca ti-ai pierdut prea mult timp pe tutoriale …

Mie mi se pare ca ai venit cu atitudinea gresita. In loc sa te ascunzi in spatele unui username si sa vii sa ne zici ca tu ai nevoie de o certificare, mai bine ne-ai intreba in ce directie sa o iei.

1 Like

Propabil ai dreptate, si de fapt pentru asta si am venit aici – pentru indrumare. Nu ma ascuns dupa username, asta doar imi ofera posibilitatea sa ma exprim mai liber pe net.

Referitor la scop, scopul meu este sa las radacini cat mai repede in IT … Ma refer ca am inceput frontend , parea mai simplu si nu atit de masiv… Am inteles ca nu pot face ceva real fara backend. Prin real ma refer la cost efective scalable etc… Motiv din care ma orientez tot mai mult spre django /php. Referitor la php sunt mai multe oferte de lucru in zona mea.
Plus din interviurile de pe youtube pe php/ django ultimile par mai simple

Aceasta o fost ce tine de preferintele mele subiective.

Referitor la abilitatile mele actuale. Ma simt bine cu React.js, consider ca am o baza destul de buna cu cel din urma, la fel este ceva experienta cu mern stack.

Sa fiu inteles corect, imi place js-ul. Simt ca abia acum lam inceput a intelege intradevar. Doar ca interviurile astea deja ma baga in depresie… Nu mai vreau sa depind de domnitele din HR. Cele mai dese ori nici ele nu stiu ce cauta… Totul e extrem de superficial cu angajarea si nici nuti ofera un feedback sa stii asupra la ce mai ai de lucrat atunci cand primesti refuz…

In fine cu js-ul din cate vedeti sa las radacini in industria It nu se prea primeste…

E greu sa gasesti job ca junior atunci cand te consideri sau il lasi pe altii sa te considere si sa-ti evalueze nivelul ca junior.

Am fost respins de multe ori in mare parte pentru ca consideram junior si m-am subesitmat. Nu ai nevoie de certificate, nu prea conteaza asa mult, mai mult conteaza experienta si mai ales daca vii cu ceva bun pe github ca sa aiba ce sa vada potentialii angajatori. Daca vii cu ceva de pe Udemy nu o sa te ajute prea mult. Daca vii cu ceva facut de time care sa aiba si un timeline o sa te ajute.

Dar sa stii ca chestiile basic nu te ajuta prea mult decat atunci cand esti consistent so confident. Poti sa ai si o chestie basic in portofoliu daca ajungi cu ea la interviu si acolo esti confident de ceea ce poti sa faci si sa oferi atunci ai trecut mai mult ca singur. Eu am avut si am trecut interviuri project based sau cu probleme legate de programare dar am picat din cauza ca nu am fost confident sau din cauza ca nu am avut X ani in compania Y.

Incearca sa aplici la cat mai multe job-uri iar daca ai nevoie de sfaturi pe frontend te pot ajuta cu sfaturi ca sa poti imbunatii skill-urile. Dar daca ai mindset-ul ala cu regreti ca nu ai invatat java sau c# don’t waste my time. Iar daca nu esti pregatit si motivat sa urmezi sfaturile atunci la fel, don’t waste my time.

Eu am fost super motivat sa fac ceva atunci cand @iamntz mi-a dat mesaj cu provocarea aia si toti cei care au scris in acel topic m-au ajutat foarte mult cu acele sfaturi pe care inca le folosesc, le-am imbunatatit si acum la randul meu incerc sa ajut pe oricine are nevoie si intreaba.

4 Likes

Rezumand , chiar mii interesant cum tia reusit? Ce faci, pe ce scrii, procesul de studii, cat timp tia luat , resurse de studii, cat timp deja activezi , cum ai gasit primul job ? Si nu in ultimul rand daca esti multumit, adica daca asteptarile ai corespuns cu realitatea?!

Anticipat cer iertare pentru indrazneala excesiva !

Pentru asta si sunt aici , sa invat de la cei care au reusit . Asa ca accept orice sfaturi.

1 Like

Ai github?

Te-ai uitat pe profilul meu de Linkedin. Ceea ce este ok :smiley:

React developer at … nu spune nimic. Pune la experineta unde ai lucrat, ceai avut de facut etc. Poti sa il iei pe al meu ca exemplu, desi nu este cel mai bine facut.

Nu pot sa pun unde am lucrat din cauza la Nda . Plus de acolo nu se ofera nimeni sati confirme skilurile , ca sa te poata tine la salariu de 300 de dolari…