Chatbot pentru pagina de Facebook

Buna,

Imi puteti spune va rog de ce anume este nevoie pentru implementarea unui chatbot pentru o pagina de Facebook (ce tehnologii ar trebui folosite si cat ar putea dura implementarea chatbot-ului)? Pe baza unor keywords, acesta ar trebui sa afiseze anumite informatii.

Ex: https://www.facebook.com/cnn/

Multumesc.

1 Like

Două articole ce ar putea să te inspire.

(va trebui să fac și eu ceva de genul, așa că ar fi bine să ne spui și nouă ce găsești :smiley:)

2 Likes

Multumesc pentru articole.
Hmmm, nu stiu nici PHP, nici Wordpress dar pot sa invat. Da, voi face un update cu statusul chatbot-ului.

Exista o optiune parca in pagina prin care poti adauga fara prea mult stres …

1 Like

Da, am parcurs tutorialul de mai sus (creat app, generat token), varianta PHP, insa obtin o eroare ce pare a tine de permisiuni:
(#100) Tried accessing nonexisting field (read_insights) on node type (Page)

As dori ca la introducerea unui cuvint cheie de tip: jobs, sa se afiseze o lista cu tehnologiile existente din job description: Java, Javascript, SAP, etc iar la alegerea unei astfel de optiuni sa se afiseze link-urile cu job-urile respective astfel incat la click, sa duca spre site-ul cu joburi. Pe site-ul respectiv exista o astfel de filtrare si as vrea sa extrag informatiile care ma intereseaza.

Buna dimineața ! :slight_smile:

Eu am făcut un bot urmărind tutorialul de aici.

Codul complet il găsești aici.

1 Like

tare acela cu wordpress ! :smiley:

Multumesc Cosmin. Tutorialul tau are si un workaround care pare sa fixeze eroarea generata. Doar sa ma lase Facebook sa pot face modificarile respective pentru ca din motive de securitate, au blocat contul: We’ll get in touch with you shortly after we’ve reviewed it. You’ll now be logged out of Facebook as a security precaution.

1 Like

Eu am facut unul cu Microsoft Bot Framework folosind node api, sunt destul de multumit.

2 Likes

Exista un exemplu foarte bun cu Node.js:

Singura problema pe care o am este ca Facebook blocheaza pagina ori de cat ori setez callback URL din Setup Webhooks (url creat cu heroku.com).

salut, l-ai facut pt. limba romana, sau EN?

Manychat sau chatfuel

Pentru pagini care vor să vândă produse și servicii, fb chat-bot este un feature util care aduce ceva în plus. Și pe mine m-a băut gândul la unul dar nu am avut pentru ce încă, pus că logica este destul de simpluță, mai multă bătaie de cap este cu integrarea.