Choosing a JavaScript Framework - Rob Eisenberg

https://codek.tv/v/6I_GwgoGm1w/choosing-a-javascript-framework-rob-eisenberg/

Vreau pareri.

Păreri la… ce?

Tu ce părere ai? :slight_smile:

2 Likes

concluzia lui Rob mi se pare un pic gresita. El zice ca angular 2 nu recomanda, si mi-i interesant voi ce ziceti.

Concluzia lui fiind? Partea cu Angular 2 este foarte biased din varii motive - insa depinde de contextul in care vrei sa-l folosesti deci la fel nu atinge aceasta nuanta suna ca si cum este un pic biased.

Din cate am vazut omul se axeaza pe sugestii pentru companii.
Spune niste lucruri foarte importante, gen daca folosesti React sau orice librarie facebook dai acces la facebook la toate brevetele companiei si facebook iti poate retrage brevetul pentru react daca ai vreun litigiu cu ei.

Totusi e reclama clara pentru http://aurelia.io, un framework cu suport platit pentru companii.

Daca vrei un framework simplu, doar sa iti organizezi codul ai http://mithril.js.org/index.html care e mic, rapid si cred ca il intelegi fara nici o documentatie daca stii JS.

Daca vrei sa ai intreaga interfata deja facuta si tu sa iti faci ordinea la logica react, vue sau angular sunt musai. React ca si framework are un avantaj URIAS cu react native si poti face aplicatii destul de complexe (rasar boilerplate-urile ca ciupercile).

1 Like

Ăsta mi se pare punctul cel mai important pentru un framework (sau pentru orice produs, de fapt…): își folosesc produsul sau nu?


Nu mi s-a părut că vinde vreun aurelia; face doar o comparație între ele. Chiar mi s-a părut că a vorbit mai puțin despre aurelia comparativ cu restul :slight_smile:

3 Likes

la React de ce zice Initially?

Nu exista frameworkul perfect, Angular2 are niste atuuri, e simplu, usor de inteles, productiv. Am putea deschide o discutie separata despre limbaje, frameworkuri backend si frameworkuri frontend.

Am trata urmatoarele:

  1. Ce limbaj e potrivit pentru web? Ce conditii ar trebui sa indeplineasca?

  2. Randare client side sau server side? Avantaje si dezavantaje.

  3. Ce caracteristici are un framework potrivit pentru backend?

  4. Ce caracteristici are un framework potrivit pentru frontend?

Normal, 3. si 4. se vor imparti in multe subpuncte dupa tipurile de aplicatii majore.

Eu zic ca vinde, deoarece la Uses Framework nu stiu de unde a scos ca Facebook si Google nu isi folosesc framework-urile.

https://www.madewithangular.com + Google are proiecte locale care sunt mai mult ca sigur ca folosesc Angular, de exemplu imi amintesc ca am vazut pe undeva un site de genul emag sub sigla Google.

La Facebook Instagram si WhatsApp folosesc react si Facebook foloseste react la comentarii si diferite parti, chiar si licenta a fost schimbata la Facebook sa nu mai fie discutii.

La Training iarasi, cred ca nu exista framework cu mai multe resurse pentru invatat ca Angular sau React, total gratuite, trebuie sa fi paralel cu programarea sa ai nevoie de training pe langa.

Eu urmaresc cu interes Aurelia de vreo 8 luni, dar inca nu mi-am facut curaj/timp sa fac niciun proiectel cu acest framework. La fel pot spune si despre Angular 2: citesc, invat, studiez, dar inca n-am construit nimic cu el. In prezent lucrez preponderent cu Angular 1, dar va trebui sa trec in curand la ceva mai nou/bun.

O posibila problema cu Aurelia, pe care mi-a semnalat-o un prieten ce a folosit Durandal (precursorul Aurelia, construit tot de Rob Eisenberg), este ca are totusi o comunitate mica, cel putin deocamdata. Cand ajungi sa te lovesti de lucruri mai complexe ale unui framework, este foarte importanta comunitatea si cati s-au mai lovit de aceleasi probleme, inaintea ta. Oarecum asta incearca acum sa rezolve cu Aurelia, oferind suport platit si traininguri.

Lumea asta a framework-urilor web este extrem de dinamica si instabila, nimeni si nimic nu-ti garanteaza suportul/succesul pe termen lung. Totusi, parerea mea personala este ca majoritatea acestor frameworkuri au evoluat foarte mult si au ajuns la o oarecare stabilitate, in sensul ca toate sunt relativ OK, atat timp cat decizia folosirii frameworkului X sau Y este luata in cunostinta de cauza si aplicata specificitatii fiecarui proiect in parte.