Cine lucreaza `remotely from home` sau oriunde mai putin birourile companiei/clientului?

de exemplu, anul asta am avut majoritatea clientilor cu shopuri, le livrez prima data shop-ul la cheie (contractul de baza) apoi pe baza unui alt contract lunar le fac imporvementuri/modificari/intretinere si ce mai vor ei la acel site (implementari de api-uri de exemplu, awb-uri, curieri, procesatori plati, legaturi cu parteneri externi, retele de socializare etc). La shop-uri mai ales, mereu se gaseste ceva de facut, ceva nou de adaugat/modificat…
Mai am si o parte de clienti pe site-uri gen olx/imobiliare si acolo apar mereu cerinte noi (cu cat firma se extinde mai mult cu atat si cerintele).
Ei imi dau o lista cu ce vor sa fie modificat/implementat si eu le estimez orele de lucru si apoi impart cerintele pe ore/luni (unele cerinte se pot intinde pe mai multe luni de lucru in orele de abonament). Desigur, apar si urgente, de exemplu un client renunta la un procesator de plati si vrea urgent implementat api cu un nou procesator, si astea se fac in contract in regim de urgenta (iar daca luna respectiva se depasesc orele, cum ziceam, se renegociaza, ori plateste orele suplimentare ori le scad din luna urmatoare).
Imi calculez timpul in asa fel incat sa pot sa lucrez la toti clientii existenti si sa imi mai si ramana timp pentru alti clienti noi (in caz ca apar). Desigur, nu toti clientii imi dau in fiecare luna de lucru (si asa uneori am timp liber mai mult) dar abonamentul se plateste indiferent ca imi dau ei de lucru sau nu.

In general e bine sa lucrezi cu firme/clienti care castiga ceva de pe urma activitatii lor online, altfel nu vor vrea contracte lunare (exemplu firmele cu site-uri de prezentare a firmei, ii vezi odata si apoi mai auzi de ei dupa un an cand mai vor cine stie ce modificare minora la site - astfel de clienti nu ar accepta un contract lunar ca nu au nevoie).

7 Likes