Cine poata sa faca asa site?

Salut, cine poate sa faca un site de genul si cat costa ?
https://qxaphp.xandr.co/

orice dev de pe site-ul asta

2 Likes

Pasii pentru o estimare si realizarea unui proiect:

  1. Alegi un consultant in tariful orar agreat.
  2. Te intalnesti cu el intr-o prima runda de analiza. Vorbesti cu el despre ce doresti.
  3. Consultantul/analistul va veni cu un proiect: numar de pagini, ce contine fiecare pagina, ce use case-uri exista in aplicatie. Iti va da o estimare de ore pentru dezvoltare.
  4. Discuti din nou cu el si modifici unele aspecte, sunt unele lucrui ce trebuie clarificate, unele lucruri ce nu le-ai prezentat corect, apar aspecte pe care consultantul ti le poate aduce la cunostinta.
  5. Repeti 3 si 4 pana cand ai design-ul unui proiect integral si cu estimarile aferente facute.
  6. Gasesti programatori in tariful orar agreat.
  7. Gasesti un project manager (sau pastrezi legatura cu consultantul) care sa verifice ca cerintele sunt respectate si calitatea codului e cea dorita.
  8. Aplicatia e finalizata => profit.
2 Likes

De-ar sti si clientii reteta asta…

In realitate e cam asa: vreau un porc care zboara, sigur e simplu ca stim ce e ala porc si am auzit despre zburat.

E un pic exagerat, dar mai aproape de realitate e problema cu clientul care nu intelege ca programarea trateaza in mod egal solutia cat si erorile, generalizand orice scenariu pentru ca produsul final sa nu necesite mentenanta dau rescriere din cauza ca o situatie nu a fost acoperita. 1 leu dat unui consultant economiseste 10 dati programatorilor si 100 pierduti in mentenanta.

1 Like

Dincolo de mici diferențe de stilizare, pare a fi ăsta:

:crazy_face:

5 Likes

Desigur, un consultant poate să îți propună o soluție gata-facuta explicând dezavantajele.

Din experiența mea 0% din soluțiile gata-facute au fost folosite fără alte modificări.

2 Likes

eu.
20.000 euros

Incearca https://flarum.org/ este asemanator

Discy - Social Questions and Answers WordPress Theme by 2codeThemes - $60