Client refuza plata / intarziere plata

Salutare, sunt un freelancer pe partea de SEO/web design si ma confrunt cu o problema de 2 luni.

Am semnat un contract de prestare servicii SEO pentru un site - de curand am emis o factura pe luna trecuta - Iunie.

Clientul nu mai raspunde la mail, telefon, iar cand raspunde spune ca nu are timp/bani/ nu e multumit, etc - tot felul de motive sa evite plata…

Ce se poate face in acest sens sa imi plateasca serviciile?

1 Like

În baza contractului vorbești cu un avocat. O scrisoare din partea avocatului ar trebui să îl pună pe gânduri. Dacă tot nu percutează, judecată și aia e.

(presupun că și tu ești tot persoană juridică)

2 Likes

@Marketing_Flavius Cine e clientul? Ca sa stim sa ne ferim de astfel de indivizi.

La SEO este mai complicat, este posibil sa fi implemetat toate recomandarile SEO in site insa clientul sa nu fie multumit, ca nu apare sau n-a urcat in cautari, nu i-a crescut rankingul, etc. Ar trebui discutat cu el ce-l nemultumeste si sa ajungeti la o intelegere.

2 Likes

E greu cu avocat, pentru o suma asa mica cred ca nu se baga nimeni…

O sa incerc. Rankingul a crescut destul de bine, tinand cont ca acum 2 luni nu era nici indexat. El vrea o crestere mai rapida, dar am explicat ca trebuie link de calitate, care costa si trebuie sa plateasca pentru ele…

1 Like