Clienti care nu platesc

La ce imi cere sa ii fac pentru domeniul in care isi desfasoara activitatea, nu am cum sa-i cer preturi modice. Se ruleaza sute de mii de euro in domeniul asta cretin (daca nu ti-ai dat seama deja, eu nu iti spun ce). Ar fi penibil sa ofere sume mici.
Ideea e ca omu toaca banii pe prostii, cu tot felul de dubiosi din anturajul lui. Intr-o vreme cred ca ii tinea pe toti pe banii lui. :slight_smile:
Hai ca facem offtopic prea mult, ideea de baza e ca mai bine te feresti de rude decat de straini cand vine vorba de a oferi un serviciu prin care poti obtine un venit.

1 Like

raspunsul meu era dat la misto !
nu trebuie luat in serios
sunt programator. stiu ce presupune acest domeniu si ce invarteli se fac

ps: ti-am vazut site ul personal si proiectele. Arata foarte bine

Ia să vă mai clătiți ochii cu ceva

1 Like

Ai incercat si la servicii? Ca nu prea cred ca accepta multi.
Celelalte nu te ajuta cu nimic, munca tot o faci, banii tot ii pierzi. Iar recuperatorul nu are ce sa-i faca, sa-l dea in judecata si sa vezi banii peste cine stie cat timp.

I don’t get it.

Depinde ce servicii. Eu de regulă mă ocup de servicii care sunt absolut necesare clienţilor mei. De exemplu, am unul acum care ma tot amână cu plata. Dar nu va putea s-o facă la infinit, va veni momentul în care facturile lui vor trebui importate in programul lui de conta. Daca nu va plati, contabilul lui va avea de introdus la mână cel putin 500 de facturi :slight_smile: Şi chiar dacă nu va plati, oricum intenţionam să comercializez acel modul si altor clienţi, aşa că imi scot pârleala în cele din urmă.

1 Like

Facturezi pe ora . Cel mai sanatos

2 Likes

PHP este highlighted

Înainte de a scrie cod stabiliți aspectul final. Bătrânul Photoshop și prietenii săi. Daca apar cereri de “mai la stânga”, “mai la dreapta” atunci sa modifice clientul imaginea cum vrea. Și facturat pe oră, cum bine a zis sc0.

2 Likes
  • crezi ca nu se intoarce si mai vrea?
  • spargi in (milestones) livrari mai mici (saptamana) si afli repede
  • ultima livrare are o suma mica. si e oarecum esentiala
2 Likes

Sunt de parere ca o solutie complet viabila nu exista.

Din experienta, situatia o vad asa: (aici ma refer la aplicatii nu webdesign)

  • se va lucra in proportie destul de mare local sau pe server propriu
  • se transfera clientului munca echivalenta cu ceeace s-a incasat / achitat pana la acea vreme…
  • se vor adauga optiuni de limitare intr-un anume fel (fara ca sa stie careva - sau poti specifica in contractul initial)
  • se va continua finalizarea proiectului … stii ce ai de facut, insa nu ai lucrat complet … descoperit

Cele bune
ps: voi incerca sa traduc asta intr-un mic programel … ptr. amuzament…

Ma refeream la WEB, unde nu este neaparat necesar.

Am intalnit mai multe tipuri de clienti, cel mai pacatos este cel care nu iti evalueaza munca la acelasi nivel la care ti-o evaluezi si tu si cel care considera ca te poate freca pana iese ce vrea el, nestiind exact ce vrea si fara sa fie dispus sa plateasca in plus.
Am avut un asemenea client care mi-a taiat accesul la serverul lui in momentul in care i-am cerut sa-mi mai dea bani pentru munca in plus, care nu era prevazuta initial. Am pierdut cateva ore de munca, dar nu asta este problema, este mult mai important sa vezi ca este multumit clientul.

Cea mai buna solutie cred ca este comunicarea inainte de colaborare, fiecare stie exact termenii, desi mi se pare destul de greu sa acoperi tot.