Cloudflare renunță la NGINX?!

Cloudflare renunță la NGINX… și construiește Pingora folosind rust.
“We could no longer get the performance we needed nor did NGINX have the features we needed…” afirmă Cloudflare în blogul din link.
Sunt prezentate câteva detalii interesante de arhitectură.

2 Likes

De asteptat cand businessul se invarte in jurul acestor lucruri.

Din ce am citit mi se pare normal. Ei foloseau strict partea de proxy din nginx, iar la un moment dat da, nevoile lor clar au depășit nevoile celor ce folosesc doar partea de bază din el.

Până la urmă pentru ei un proxy performant e parte din core business deci mi se pare normal să încerce să investească în ceva ce nu îi limitează și se integrează mai bine cu restul infrastructurii lor.

Ce a spus Cloudflare:

nginx este grozav, duce o grămadă de trafic, dar la 1 triliard de cereri/zi avem nevoie de mai mult.

Ce o să înțeleagă majoritatea celor care au 10.000 request/lună:

nginx sucks, avem nevoie de Pingora.


We will be back with more technical details regarding the problems we faced, the optimizations we applied and the lessons we learned from building Pingora and rolling it out to power a significant portion of the Internet. We will also be back with our plan to open source it.

1 Like

Corect, dar nginx sucks doar dacă ești unul dintre cei mai mari provideri de redundancy din lume :slight_smile:

1 Like