Cms simplu in Laravel

Intrebare pentru cei cu experienta in Laravel.
Doresc sa imi fac un mic CMS pentru clientii care vor un site de prezentare custom in php si nu vor de exemplu pe platforma Wordpress.
Vreau ceva simplu. Un admin panel in care clientul sa se poate loga si sa faca pagini dinamce.
Conectare la baza de date, pagini statice si dinamice.
E greu de facut in Laravel asa ceva?

Daca nu ai experienta cu Laravel sau cu Php in sine, orice poate fi greu dar asta e un raspuns… asa aiurea si Numuritor.
Concret, dificultatea proiectului creste sau scade in functie de cerinte complixitatea creste sau scade.
Pentru un sistem de roluri : poti folosi asa ceva : https://github.com/CallumCarmicheal/CalPanel (tipul cica are 16 ani :slight_smile: ).
Pentru drag and drop, cred ca trebuie sa folosesti : http://www.laraveldoctrine.org/ sper sa nu vorbesc prostii…
Vezi si https://octobercms.com/ , e posibil sa fie exact ce iti trebuie tie.
Daca ai timp vezi : Useful Repository Laravel .
P.s sunt impresionat sa vad ca clientii vor Laravel mai mult decat Wp, insa cred ca e mai costisitor decat Wordpress, la inceput desi pe termen lung o fi invers.

1 Like

Nu este greu deloc.

Arunca un ochi pe Laravel Admin Panel

2 Likes

E foarte uşor să faci un cms în Laravel. Luăm ca exemplu partea cu autentificarea dacă tot ai menţionat - cu o comandă în terminal se rezolvă:

php artisan make:auth şi php artisan migrate

http://laravel-recipes.com/ aruncă un ochi pe acolo.

1 Like

Si eu caut ceva rapid care sa imi permita de dezvolt un panou de administrare super rapid si usor.
Am gasit cateva solutii:

  1. Backpack for Laravel
  2. Voyager - asemanator cu wordpress, are media manager, menu builder - demo video - tutorial instalare
  3. esensi - arata foarte bine
  4. Laravel Admin Panel - mentionat mai sus
  5. LaraAdmin - demo video
  6. Quick Admin Panel - demo video
  7. CRUD Booster - demo video

Mai este si OctoberCMS, l-am incercat dar mi s-a parut complicat de inteles cum functioneaza.

Am instalat Backpack si urmeaza sa ma joc cu el si cu celelalte.
Voyager si esensi mi se par cele mai bune ca functionalitate si design.
Deci, eu as zice sa incerci voyager sau esensi.

4 Likes

Eu as zice ca nu e greu sa faci nici ceva custom.

Baza fiecarui panou de control este un editor WYSIWYG (HTML), sau Markdown, rutari (meniu/categorii), o functie de upload, vizualizare imagini si cateva statistici sau controale specifice proiectului. Se complica putin lucrurile la un shop sau forum fiindca trebuie sa planifici foarte bine pe hartie, dar nu e chiar asa de greu. De exemplu panoul de control al lui Discourse este primitiv fata de ipb/vbulletin sau phpbb si tot poate fi utilizat si unii chiar il prefera.

Ca sa schimbe tema oricum vor apela la tine, daca vrei sa iti strici business-ul foloseste un CMS si da-le optiunea sa isi puna orice tema de pe net.
Ar mai fi si marketing-ul/reclamele, statistici pentru e-mail si social marketing dar deja e ceva mai avansat fiindca iti trebuie cunostinte de marketing si o platforma cu api-uri. Ceva simplu ar fi o pagina in care sa poata pune bannere (cod html) pe rotatie in header/articole/locuri unde ai vrea sa apara reclame.

Poti gasi pe envato exemple de asset-uri/teme in Bootstrap, Foundation, react, vue… pentru panouri de control care sunt mobile friendly, le prezinti vreo 10 modele si implementezi in unul functiile necesare in maxim o zi.

Daca vrei sa iti surprinzi clientul ii faci si o aplicatie in Electron. Un alt tip e sa iti adaugi si rutare pentru pagina dinamica direct din panoul de control, adica daca trebuie ceva calculator sau ceva pagina de marketing sa il poti lega din panou fara sa chemi rutarea din php ca sa ai statisticile si paginile intr-un singur loc.

Problema cu Laravel e ca daca omul are trafic si nu generezi din panoul de administrare direct pagini statice o sa ai de optimizat. (peste 10000 de vizite pe zi)

2 Likes

Din pacate, de ce te-ai temut, de aia nu ai scapat :))

3 Likes

Drop-in, drag and drop… Hai să nu ne oprim doar din cauza unor definiții :smiley:

3 Likes

Si eu cat ceva mai simplut, lucram la job pe un cms creat de noi care in acest moment este f mare (spre un magento).
Am vazut Voyager care mi-e mi-a placut mult, insa singura problema care o are in acest moment este ca nu este multilanguage insa exista deja un branch la care se lucreaza…sper sa ii faca merge cat mai curand, ca as vrea sa il incerc.
Backpack e facut de un roman de al nostru (sau de o echipa) si pare promitator, o sa l incerc :smiley:

Toate cele bune in alegere

Cel care a creat Backpack-ul este chiar si pe forum. :slight_smile:

4 Likes

Prezent! :slight_smile:

7 Likes

Intrebarea ta mi-a starnit interesul, pentru ca este exact subiectul care ma preocupa in prezent. Am studiat si eu aceasta problema si am descoperit si eu ca deja exista multe sisteme de management al continutului gata proiectate pentru proiecte dezvoltate in Laravel. Provocarea pentru mine a fost sa dezvolt un sistem cat se poate de simplu dar original. Am reusit asta in cateva ore. In principiu am construit un tabel roles pe care l-am relationat cu users prinpivotul user_role, l-am populat cu trei roluri: admin, editor si vizitator, am proiectat un middleware pentru administrator si unul pentru editor, doua functii de testare a calitatii userului isadmin si iseditor. Am dezvoltat un panou de administrare a utilizatorilor pentru admin , care poate stabili drepturile utilizatorilor si unul de editare a postarilor. Mai simplu de atat se poate?

3 Likes