CockroachDB, scalabilitate, rezistenţă consistenţă

Tot citind articole despre baze de date, să văd ce mai e nou şi ce mai foloseşte lumea, am dat peste CockroachDB. Pe scurt este o bază de date NewSQL, care vrea să îmbine avantajele bazelor de date clasice, ACID, tranzacţii, cu avantajele bazelor de date NewSQl, scalabilitate, viteză.

Se pare că tipii au reuşit, CockroachDB este uşor scalabilă, e trivial să faci un cluster de instanţe CockroachDB şi a trecut şi unul dintre cele mai dure teste pentru bazele de date, lucru pe care multă concurenţă nu l-a reuşit.
CockroachDB este realizat de o echipă de ex-angajaţi Google şi este inspirat de Spanner.

Înainte să vă entuziasmaţi prea tare, vă spun că deocamdată este în beta, nu este gata pentru producţie, dar echipa speră să lanseze o variantă stabilă pe la sfârşitul anului.

Un alt avantaj CockroachDB este că poate fi folosită cu orice driver pentru PosgreSQL, wiring-ul fiind acelaşi.

N-am avut încă timp să mă joc cu ea, dar tare sunt curios dacă se împacă bine cu driverul npgsql şi Entity Framework.

2 Likes