Cod CAEN necesar pentru vanzarea aplicatiilor software pe Google Play / App store

Buna ziua,

Voi incepe sa vand aplicatii software pe Google Play si App Store si nu stiu daca codurile mele CAEN pe care le-am activat sunt bune pentru ceea ce vreau sa fac.

Codurile mele active:
4791 -Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
5821 -Activitati de editare a jocurilor de calculator;
5829 -Activitati de editare a altor produse software;
6201 -Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client);
6202 -Activitati de consultanta în tehnologia informatiei;
6209 - Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei;
6311 -Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe;
CAEN principal: 7311 -Activitati ale agentiilor de publicitate;

Eu ca si dezvoltator doar public aplicatiile pe GooglePlay/AppStore iar de aici se ocupa ei cu platiile de la utilizatori. Astfel eu nu primesc nicio informatie referitoare la utilizatorul real care a cumparat aplicatia, ci doar numarul de comenzi pe care le am. La sfarsitul lunii Google/AppStore imi spune ce suma am acumulat, dupa ce ei isi iau procentul lor, si imi vireaza banii pe la jumatatea lunii viitoare.

Problema principala este ca eu nu stiu cum sa facturez aceasta activitate si daca CAEN-urile sunt bune. Am intrebat si contabila dar nu am primit niciun raspuns. Daca cineva a mai avut o astfel de experienta va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Va multumesc!

1 Like

esti ok.
nu-si bate nimeni capul cu asta decat daca e vorba de activitati care necesita anumite avize extra