Cod Caen pentru SRL

da, impozit pe venit platesti oricun, indiferent ca venitul e din salarii ori din dividende

fara angajat => daca tb sa mergi la spital n-ai asigurare => neaparat te anhajezi, pe un venit f mic
si se reduce si la 1% (@see https://www.avocatnet.ro/articol_44590/Impozitul-pe-microintreprindere-devine-obligatoriu-de-azi-pentru-toate-firmele-cu-afaceri-sub-500000-de-euro.html)

Deci dacă mi-aș da un salariu de 1450lei, 680lei ar fi taxele, rămân cu 770 lei.

brut 1450 >> peste 1000 net http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs2&suma=1450

joaca-te cu numerele pana te lamuresti, lucrurile astea nu se invata intr-o dupamasa

Astăzi o sa merg la registrul comerțului sa cer documentația. Totuși as mai avea doua nelămuriri :smiley:

  1. Dacă nu am nici un angajat, și o luna nu produc nimic, pentru luna aceea mai trebuie sa plătesc vreo taxa?
  2. Dacă angajez le cineva care este student, și are sănătatea gratuită de la facultate, mai trebuie sa i-o plătesc și eu?

Pt intrebarea (1) depinde daca vei face raportare trimesteiala sau lunara. Singura cheltuiala permanenta iti va fi contabilitatea, trebuie sa discuti cu ei aceasta situatie, sa iti faca factura mai mica in acel caz.

La (2) eu stiu ca se platesc toate contributiile, dar e posibil sa fie cev a exceptie. Cel mai bine tor cu contabila te sfatuiesti.

1 Like

Referitor la diploma: Mie mi-au cerut diploma cand mi-am facut firma.

Impozite: Depinde de situatia particulara. In cazul meu, din mai multe motive, a fost un avantaj sa ma angajez pe firma. Tot in cazul meu, nu platesc cei 16% impozit pe salariu, pentru ca firma indeplineste conditiile scutirii. Chiar si cu cei 16%, tot ieseam mai bine decat cu PFA. Am avut PFA inainte si am trecut la firma pentru ca au inceput sa pedepseasca mai drastic acea forma de munca, a fost folosita de multi pentru a evita pedepsirea muncii ca angajat. Si ce conteaza pedepsirea unor ‘nevinovati’ daca vin mai multi bani la furat?

Cat despre manevrele cu casa, ai grija ca fiind pe post de administrator risti o puscarie spectaculoasa. Multi se gandesc ca fiind bani castigati prin munca lor, sunt banii lor, nu? Ei bine, nu.

1 Like

Mai uşurel cu puşcăria, să fim serioşi, doar nu vorbim de omor calificat :slight_smile:

O sa fii surprins, dar majoritatea celor din puscarii nu sunt pentru omor calificat.

Te cred, dar e puţin probabil să fie puşcăriile pline cu oameni care au încarcat casa şi nu pot arăta banii când vine controlul :slight_smile:

Compphys ți-au cerut diploma la înființarea pfa sau SRL ?

M-am sfătuit puțin cu un contabil și primele luni nu o sa fiu angajat sa vedem cum decurg veniturile, iar apoi dacă totul e bine o sa fiu angajat.
Acum a venit alta problema la care nu ma gândisem, am nevoie de un contract de comodat pentru sediul social, eu nu am nici un imobil pe numele meu deci singura soluție ar fi casa printilor, problema e ca ei sunt plecați in alta țara… cum as putea proceda cu contractul de comodat? As putea sa îl trimit prin email/fax/curier sa îl semneze iar apoi ei sa mi-l trimită înapoi ?

Mulțumesc tuturor pentru ajutorul acordat!

Atenţie, ce zic eu mai departe e doar un hint, sa ai de unde sa incepi sa faci sapaturi, e posibil sa nu am dreptate:

Contractul de comodat probabil trebuie sa poarte semnatura si stampila unui notar. Banuiesc ca notarul n-o sa accepte o semnatura trimisa prin curier, dar o sa accepte o procură trimisa de părinţii tăi. Din ce stiu de la rudele mele de prin strainatate, procura se obtine de la ambasada/consulatul cel mai apropiat.

Cred ca am dus diploma si cand am facut PFAul si cand am facut firma. Foarte posibil sa depinda de codurile CAEN alese.
La mine cu contractul de comodat a fost simplu: doar semnaturi pe el, nu era nevoie de notar. Se poate sa se fi schimbat lucrurile de atunci.

Lasand gluma la o parte, da un search pe google cu administrator + puscarie. O sa fii surprins. Legea e foarte dura cu administratorii. Si sunt foarte multe legi in Romania, e usor sa ajungi ilegalist daca nu ai grija.

De exemplu multi cred ca pot trece cam ce le tuna pe cheltuieli si sunt foarte surprinsi cand la primul control se trezesc cu ‘evaziune fiscala’.

Pai eu nu ziceam sa treci cheltuieli aiurea. Ziceam sa treci fonduri din banca in casa si sa le folosesti. Dupa care le pui la loc sau platesti impozit 16% pe ele cand vine timpul sa iei dividendele.

Dupa cum spuneam, ai grija cand faci chestii de-astea. S-ar putea sa ai surprize urate. Eu prefer sa nu le fac.

Exista metode oarecum legale, sigur trebuie documente justificative, dar nu o sa fiu eu ala care sa dea indicatii cum se fac. Contabilii + avocatii ar trebui sa stie mai bine.

1 Like
  1. Nu trebuie nicio diploma ca sa faci SRL pe domeniul nostru.
  2. E legal sa tii banii in casa, atat timp cat la un control demonstrezi ca acei bani exista. Daca nu-i poti demonstra… te poti alege cu probleme. :slight_smile:
  3. Pentru sediu social se si poate inchiria si nu-ti mai bati capul cu contract de comodat. Sunt oferte cu carul la 5-600 ron/an, unii mai dau si discounts la perioade mai mari.
2 Likes

Chiar nu știam de chestia cu găzduire sediu social, la un search rapid pe google am găsi un birou de avocatura care oferă așa ceva la prețul de 600 lei/6 luni. E in totalitate legal ?

Da, este legal. Doar ca in fiecare an trebuie repetata operatiunea de schimbare a sediului social (astfel implica si ceva costuri la Registrul Comertului), pt ca legea permite unui avocat sa gazduiasca sediul social doar pe o perioada de maxim 1 an.

Cat despre oferte… daca stai sa cauti vei gasi si oferte mai bune. Nu stiu din ce oras esti tu, dar in Bucuresti sunt destule oferte. :slight_smile:

Scuze era 400lei/6 luni și 700lei/an. Sunt din galati, aici sunt prețurile mai mari decât in București… un avocat mi-a cerut 1000 lei pentru înființare și din ce am văzut pe net prin București sunt care înființează si cu 4/500lei

eu am fost la camera de comert si mi-au facut ei dosarul; acum 6 ani a fost 200 lei (cu factura) si au rezolvat in 2 zile pt ca trebuia sa plec din tara