Cod Caen pentru SRL

În general găzduirea costă 1000 de lei pe un an din câte am văzut și eu în Cluj.

Înregistrarea nu te costă nimic, poți înregistra firma chiar pe site dacă am văzut bine și te duci doar să confirmi la onrc. După pentru a fi înființat ai nevoie de sediu social și cont de capital social.

Isti38 ca tot veni vorba, îmi spuse cineva ca îmi trebuie un cont comercial(nu am mai auzit de așa ceva), am căutat pe site-ul de la BCR și au doar trei tipuri de conturi pf, pfa și juridic, ai idee de care trebuie sa îmi fac ?

Pentru deschiderea unui cont pentru capitalul social vei avea nevoie de:

  • copie act constitutiv
  • copie rezervare denumire de la Reg Comertului
  • copie CI
  • minim 200 ron pentru a-i depune in respectivul cont

Dupa ce ai infiintat firma contul de capital social trebuie transformat in cont curent. Evident… te uiti pentru ofertele pentru persoane juridice.

Acei 200 ron ii poti folosi ulterior.

1 Like

Am rezolvat parțial, am găsit o firma de înființări care ma va ajuta cu toate necesare, de mâine începem și cam in 3 zile va fi deschis. Problema e alta, pana mâine dimineața trebuie sa aleg codul Caen și nu am idee ce cod sau potrivi pentru “dezvoltare site-uri web”. Help me!

6201 - activitati dezvoltare software la comanda

1 Like

Pune principal 6201, dar alege mai multe secundare pentru ca pe termen lung poate vrei sa mai faci si altceva (nu numai dezvoltare site-uri web).

Un exemplu care-mi vine acum in minte: daca vrei sa-ti deschizi un magazin online pentru a vinde produse digitale… vei avea nevoie de cod caen: 4791 (Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet).

O modificare ulterioara a codurilor caen… costa! Se schimba actul constitutiv, trebuie horarare AGA, platit taxe la Registrul Comertului.

2 Likes

Nu mai trebuie platit nimic. Dar o strategie buna e sa pui toate codurile caen existente la secundar daca s-ar schimba legea. Deci iei lista si dai copy paste pana iti doare mana.

Iti trebuie autorizatii la unele, deci grija sa nu prestezi ceva ce necesita autorizatii si sa nu le ai. (dar nu e o problema daca le pui la coduri)

2 Likes

S-au scos recent taxele pentru aceasta operatiune? Stiu ca anul trecut inca erau. Pe langa taxele ONRC, se platea si taxa de publicare in Monitorul Oficial.

http://www.avocat-firme.info/taxe-si-tarife-eliminate-la-registrul-comertului.html

modificarea obiectului de activitate

1 Like

4791 e doar pentru produse digitale? Prietena mea vrea sa își deschidă pe viitor un magazin online cu chestii pentru câini

E diferenta dintre coduri specificate si activate. Poti sa treci toate codurile, dar sa ai active doar cateva, si le activezi pe masura ce ai nevoie de ele.

E pentru orice fel de magazin online, dar ti-am dat exemplul cu produse digitale pentru ca e ceva probabil pentru un developer. :slight_smile:

Era un subiect in care se discutase de modificare impozitului pentru sediile sociale in imobile rezidentiale, nu-l mai gasesc asa ca scriu aici.

Am cunostinte care au primit controale si le-a venit de plata in jur de 2000euro pentru ca nu au avut evaluare si specificat clar cat din suprafata este comodat la societate / PFA.