Codeigniter si intelegerea acestuia

Salut, vreau sa invat un framework si cred ca acesta e cel mai bun, sa pot incepe. Ideea e ca,daca e nou ptr mine, mi se pare complicat.Trebuie sa inteleg modelul MVC cat si altele ce le contine acesta. Am cautat tutoriale pe net, mi-am facut o idee, insa cand am pus in practica m-am blocat. De aceea cred ca ar fi mai bine sa cer ajutor prietenilor de aici.

Vroiam sa stiu daca ati lucrat cu acesta si daca-mi puteti explica si mie,elementele de baza. As vrea sa incep cu ceva complex, un site cu logari,utilizatori,categorii,postari si cateva functii ce trebuie sa-mi ia cu CURL() niste date dupa anumite pagini.

Ma blochez la

  • config-ul acestuia
  • autoload
  • controller
  • models
  • views

.De exemplu vreau sa fac o pagina statica “preia.php” in care sa utilizez o functie cu curl.

Multumesc mult de tot.

Salutare,

Ai spus multe si sper sa iti raspund la cateva:

  • pentru a intelege cum functioneaza MVC-ul in cadrul Codeigniter-ului, iti recomand sa te uiti la mai multe tutoriale si sa faci exemplele de acolo. E mult mai eficient decat sa iti scriem noi aici fiecare chestie in parte.

  • e adevarat ca framework-ul Codeigniter e bun din punct de vedere didactic, dar probabil ca nu vei gasi prea multe job-uri unde se mai lucreaza cu el. Probabil ca vei gasi job-uri unde se foloseste ori Laravel, ori Symfony, ori vanilla PHP. Ca si idee generala, iti recomand sa inveti serios PHP, deci nu neaparat un framework.

  • ai spus ca vrei sa incepi cu un proiect complex. Eu iti recomand sa incepi cu un proiect simplu, didactic, prin care poti invata mai usor cum sa folosesti acest framework.

Daca faci un repository public pe Github, te pot ajuta cu un code review.

4 Likes

Multumesc mult de tot. Ca sa trec la laravel, va trebui sa incep cu acesta, pentru ca mi s-a parut a fi la obiect. In laravel o sa am mult mai multe, e mult mai complex dar si mai bun. Trebuie sa inteleg cu functioneaza, sa inteleg logica si apoi voi sti cu ce se mananca laravel, macar la nivel standard.Iar deocamdata, am de lucru,lucrez la primarie. Nu ma intereseaza banii sau sa-mi mut locul de munca (deocamdata), ma intereseaza sa invat cat mai multe, ca peste cativa ani (sau anul urmator) sa pot sa incep un job si sa nu fiu aruncat pe geam.

1 Like

Salutare!

Exact asa cum scria cineva mai sus, ai nevoie de bazele programarii, nu neaparat un limbaj anume, nu mai vorbim de un framework.

Ceeace ce doresti sa faci tu, ca proiect, este f. simplu si nu cred ca necesita un anume framework…

Repet parerea ante-scriitorilor mei: invata bazele programarii, apoi limbajele se vor asemana in sintaxa si concept.

Spor!

Pune spatiu intre . si urmatoarea propozitie pentru ca s-ar putea sa lansezi niste trenduri DNS
Mi se pare foarte amuzant ca 2 au dat click pe primarie.Nu :smiley:

image

Referitor la subiect, incepi cu inceputul - wamp/xamp si apoi frameworks

Tare asta, multumesc vechi prieten :wink: :smiley:

1 Like