Colaborare cu firme din India

sa speram ca o sa le tinem sub control, odata ce lucrarea va lua amploare poate voi gasi si colaboratori vorbitori de limba romana

Lumea incearca India si din cauza ca nu gasesc ingineri pe plan local.

1 Like

azi am deschis o noua lucrare (cu ei) pentru sistemarea serviciului de mail.loghin.com
pina acum totul decurge in mod corect si incep sa am incredre in capacitatile lor

lumea incearca in india din cauza ca-s extrem de ieftini. si din cauza ca aia care cauta nu inteleg ce cauta.daca s-ar intra in it cum se intra in orice alt domeniu nr de programatori s-ar reduce cu 90%

1 Like

Ah, mi-aduc aminte de loghin.com. Era proiectul ala care vroia sa fie un alt(fel) de Facebook/infrastructura de aplicatii Google (Am nevoie de ajutor pentru loghin.com).

Am explicat atunci, mai multi oameni, ca nu are nici un viitor si probabil la aceeasi concluzie au ajuns toti oamenii din lume contactati, mai putin India - unde exista doar “Da”.

2 Likes

RedGuard, fiecare urmareste in viata propriile scopuri, vise si interese. Exista persoane care ajuta, care se implica si care cred in diverse proiecte. Discutiile pe factibilitatea uni proiect se fac in cadrul “consiliului de administratie”, parerile pot fi insa si personale. Eu tin cont de parerea ta insa nu cred ca stii ce reprezinta proiectul nostru. Nu trebuie sa explici sau sa decretezi succesul dsau viitorul unui sau altui proiect fara sa cunosti in mod amanuntit din ce este compus.Sper sa evitam polemica si sa asteptam cu rabdare terminarea lucrarilor incepute de colaboratorilor nostri.

4 Likes

I was just saying that I remember this project.

Don’t take it as criticism. Nobody here has any feelings towards what you are doing, neither good nor bad. It’s just a(nother) project.

Desigur, ati dau perfecta dreptate este doar un proiect la urma urmei. Oricum postul a fost dechis pentru informatii privind colaborarile cu India si probleme ce s-au putea ivi pe parcurs.
Pina acum nimic negativ de semnalat din partea mea.

Glad to hear it. Doar din ultimele 5 minute aici:

Indian: I need to sum all the amount or I can use the total amount per pax ?
Me: The total amount per PAX x number of PAX
Indian: is that all or I need to multiply that by per pax ?
Me: ??!

2 Likes

imi aduc aminte de fix acelasi gen de discutii cu ei. si tot cu nr de pacsi

1 Like

La mine se lucreaza la mail, o sa vedem daca se vor ivi ceva probleme sau vor reusi sa rezolve tasck-ul impus

Eu am vandut catre Indieni si m-au inebunit cu intrebarile cum si ce se face.
Le-am trimis capturi de ecaran ca sa poata intelege.
Era doar de importat proiectul in Eclipse - workspace… asa ca nu am deloc pareri bune, am mai avut clienti carora indienii le-au facut varza site-ul si a trebuit sa refacem webstore-ul complet.
Mai bine nu, parere personala.
Succes

3 Likes

Azi m-au anuntat ca integreaza API c-panel in Afterlogic (ca sa putem gestiona in mod centralizat e-amailurile create pentru sistemul nostru). Nu am intimpinat probleme probabil si datorita faptului ca lucrarea este de complexitare redusa (desi ca proiect Loghin este stufos si incalcit). Daca evaluarea depinde de satisfactia clientului pot sa spun ca pina in momentul de fata este ok.

Îmi place Shahrukh Khan, dar nu este nimic mai frustrant decât să lucrezi cu indieni, mai ales în domenii în care Da înseamnă Da. Chiar și datul din cap în sens de Da, e o combinație între Da și Nu. Am studiat și lucrat împreună cu indieni timp de aproape 20 de ani. Îi evit cât pot, dar de cele mai multe ori nu pot pentru că sunt ieftini și nu poți dicta clientului să nu lucreze cu ei.

Dacă tot ai decis să lucrezi cu ei, eu zic să nu te bazezi niciodată că au înțeles care e problema și ce e de făcut. Verifică cât de des poți dacă sunteți pe aceeași direcție, chiar dacă poate supăra!

Sunt și indieni ok, dar sunt la fel de scumpi ca vesticii și puțin probabil că vei avea de a face cu ei.

3 Likes

Addendum: Indienii stiu sa faca chestii mecanice. Daca ce le ceri e fix o chestia pe care o stiu mecanic, treaba va iesi perfect si rapid. Dar daca iesi si pret de o litera din tipar, game over.

1 Like

Am o serie de lucrari cu diverse grade de complexitate, toate facind parte din acelasi “sistem”.
Pina acum indieni se descurca destul de bine, vor urma si alte cereri (bine inteles pina cind vor putea face fata gradului de complexitate de care aplicatiile vor avea nevoie pentru a functiona corect) din partea mea inca nu sint nemultumiri.
Partea buna este ca reusesc ca duc inainte proiectul personal fara polemici sau orgolii profesionale din partea celor pe care doresc sa ai optez sa colaboreze. Cred ca acesta este elementul esenzial al acestei colaborari. Oricum nivelul de complexitate al proiectului sper sa nu le dea multa bataie de cap si sa obtinem cea ce dorim.

1 Like

Salutare, @Ioan,
Cred ca oarecum simplitatea proiectului tau, te ajuta sa-ti rezolvi problemele cu brio.
Din cate observi, toti de aici am avut experiente mai putin sau mai mult neplacute cu ei.
Este bine si asa …
Succes!

Salut,
pina acum merge bine, au eliminat erorile de pe server si au actualizat tot.
partea de e-mail este terminata asa ca am trecut la register.loghin.com unde au inceput saptamina aceasta
sper sa se descurce pina acum nu pot sa ma pling, singurul inconvenient este plata anticipata a lucrarilor.

Plata anticipata? N-am auzit pana acum, doar de avans si plati partiale. De avut grija sa nu faci cumva o plata mare si apoi sa nu mai auzi de ei.

2 Likes

volumul de lucru e destul de mare dar e impartit intre 40-100 ore odata.

1 Like