Companiile mari se plang de concurenta neloiala

Unde in RO? S-a dus demult, guvernul mituieste presa prin “campanii de informare” a populatiei de vr-o cativa ani

2 Likes
1 Like

N-am auzit de Zitec pana acum, dar vad ca pe undelucram.ro au un scor destul de mare la evaluarile angajatilor (4,52). Daca ma uit la MSG, o firma acuzata acum 2 ani ca practica angajarea prin CIM + PFA, scorul lor e 3,87. Deci oameni mai nemultumiti, chiar daca castiga mai multi bani pe PFA :slight_smile:

Tipul de la Zitec descrie o problema reala, dar se fereste sa dea nume concrete de companii. Sunt companii mari si probabil ii e teama ca se apuca aia sa oferteze direct oameni de la Zitec si ramane fara seniori. E imposibil ca ANAF sa nu stie de companiile care practica angajari mascate la scara larga. Toate celelalte firme care incearca sa angajeze prin CIM sunt afectate deoarece pool-ul de candidati e redus cand ai cateva firme mari care isi permit sa le dea direct salariul brut la “angajati”.

1 Like

Ca si companie sunt ok. Am cunostinte care lucreaza acolo si nu se plang. Lucreaza cu CIM insa

Insa salarii ca la corporatii nu se ofera la companiile romanesti. Cel putin asta am observat eu. Sigur, sunt si exceptii.

1 Like
Daca ma uit la MSG, o firma acuzata acum 2 ani ca practica angajarea prin CIM + PFA, scorul lor e 3,87. Deci oameni mai nemultumiti, chiar daca castiga mai multi bani pe PFA

Uneori e gresita asumptia asta. Am vazut oferte pe CIM de 20+ (k, lei) si oferte pt rol similar cu 12 pe PFA. Uneori PFA nu inseamna mai multi bani, poate sa insemne ca doar e zgarcita firma :grin:

Eu ma intreb daca individul ala e doar ignorant, sau prost, sau mincinos nesimtit. Sau poate toate trei la un loc.
Nu de alta, dar criteriile legale pentru activitatile dependente suna complet altfel.

Prost nu e, dar deh, nu ajungi patron de companie cu cifra de afaceri de 17 milioane de euro avand constiinta, sau scrupule, sau umanitate.

2 Likes

Prostia e relativa.
Plus ca mai e si treaba aia cu rata. Macane ca o rata…

Ok, blamati firmele de outsourcing din Romania, dar freelancerii care lucreaza direct cu clientul nu tot outsourcing fac? O prezentati asa de parca freelancerii ar dezvolta produse proprii, iar companiile care fac outsourcing vai ce naspa sunt. Singura diferenta e ca ei iau mai multi bani, adica tot despre interesul personal este vorba, which is fine. Nu am nicio problema cu asta.

Evident, fiecare e liber sa faca ce vrea si sa lucreze sub ce forma vrea, dar daca puneti problema la nivel de industrie IT in Romania, cum e mai bine sa fie, atunci cred ca toata lumea e de acord ca industria noastra ar trebui sa creeze produse proprii.


Pentru mine nu e asa, dar orice companie, indiferent ca e de produs sau outsourcing, ar trebui sa fie profitabila. Daca voi spuneti ca reducand numarul de companii de outsourcing si crescand numarul de contractori/freelanceri avem mai mari sanse ca sa dezvoltam produsele proprii, atunci eu sunt de acord cu voi. In fact, piata exista pentru toata lumea. Dar nu uitati ca in momentul in care o sa vreti sa dezvoltati acele produse o sa trebuiasca sa platiti voi, la randul vostru salarii/rate-uri de contractori/freelanceri, ceea ce ar putea sa va complice misiunea.


Side note / Context: Eu, ca si companie, platesc o parte din colaboratori pe PFA/SRL, dar doar pentru ca altfel nu pot sa fiu sustenabil, la aceasta faza in care e compania. E un efect de domino care s-a produs in piata care nu-ti da multe optiuni.

Pana la urma, nu cred ca e nimeni de vina. E doar o consecinta a pietei libere.

10 Likes

Pai eu ce-am zis? Mai citeste inca o data, dar asa incet cuvant cu cuvant ultimul paragraf de l-am scris in postul ala.

Ce blamez eu este atitudinea aia gresita in care unu scoate capul si n-ar mai vrea sa mai scoata si altii capul si ii trozneste de fiecare data cand vor sa se ridice si ei, atitudinea aia de zero-sum game care a tinut 1000 de ani omenirea in Evul Mediu ca terenul de cultivat era limitat si nobilimea il controla si nu voia sa il imparta. Cu cat se ridica mai mult industria cu atat castigam TOTI mai mult, ca e prajitura mai mare din care sa prindem toti - unii o felie, altii o firimitura.

9 Likes

Nu vad unde e problema cu PFA/Micro, daca nu platesti pensia nu beneficiezi de pensie nu se adauga anii de vechime => nu ai pensie, la fel si la sanatate nu platesti nu esti asigurat. Nu vad de ce e o problema sa aleg daca beneficiez de ceva sau nu. Iar aia 10% impozit da putem discuta din ce plafon sau suma sa se calculeze.
PS: Portugalia ofera 10 ani de tax free, si croatia are un program asemanator.

1 Like

Problema semnalata in articol este legata de firmele care aleg sa plateasca oamenii prin PFA/SRL, printr-o increngatura de alte firme. Ele cheltuie cam aceleasi sume brute ca si firmele care angajeaza prin CIM, dar in final omul ramane in mana cu o suma mult mai mare. Mie mi se pare normal ca firmele care angajeaza pe CIM sa fie nemultumite ca este tolerat acest sistem de catre ANAF, pana la urma este o angajare mascata.

Cei care sunt freelanceri sunt victime colaterale daca apar schimbari la codul fiscal, e normal sa fie si ei suparati, dar n-au suficienta influenta cum au multinationalele.

2 Likes

Problema vine de la faptul ca avem un cod fiscal facut pe genunchi. Banii pe care ii aduci acasa (din salariu, PFA, micro, IMM) ar trebui sa aiba niveluri similare de impositare, ca sa nu te impinga la cautat loopholes. Si evident nu 40+% cat e acum la salarii.

Sau ok, 40%, dar de banii aia sa mearga tot ce tine de stat struna. Aaa, e greu, nu mai raman bani de furat daca faci autostrazi si spitale…

Pana atunci, ei se fac ca guverneaza in interesul nostru, noi ne facem ca platim impozite… E plina Romania de cercuri vicioase.

7 Likes

problema e ca tu nu platesti pentru tine, platesti pentru ceilalti. Cei care au pensie acuma sunt platiti din contributiile tale, la fel si sanatate. Ideea cu vechimea e ca atunci cand ajungi tu la pensie te bazezi pe ceilalti sa ti-o plateasca si primesti in functie de cat ai contribuit cand ai fost de cealalta parte a gardului. Daca se “sustrag” destui oameni de la plata contributiei se prabuseste sistemu si oamenii la batranete care se bazeaza pe faptu ca intra banii la timp luna de luna raman fara.

Acuma ca in Romania e asa si asa e alta discutie. Ca sa trecem la un sistem “fiecare pentru el” se pune problema majora ca ce se intampla cu cei care au acuma pensie si care au contribuit semnificativ la sistem deja. Sa nu mai vorbim de faptu ca niciun partid n-o sa atinga sistemul pentru ca si-ar distruge electoratul

1 Like

am zis ca ce e in Romania e alta discutie. Sistemu in sine nu e inventat de noi

1 Like

Cel mai bine ar fi ca cineva de la Zitec sa explice ce a vrut sa spuna. Din ce am inteles “concurenta neloiala” vine din partea acelor companii care au 300 de programatori, toti pe micro, dar care lucreaza full pentru ei.

Si am inteles asta ca pentru Zitec aia sunt eventual concurenti, nu un freelancer care are clienti de peste tot, sau chiar exceptiile de freelanceri care lucreaza cu un singur client. Problema pare sa fie cu “fermele” de micro.

3 Likes

Ei au o problema cu cu celelalte firme care angajeaza pe PFA si micro in loc de CIM. De fapt au o problema cu ANAF, ca nu opreste fenomenul.

1 Like

Ca idee și sistemul american e tot generational doar ca nu e pe fata și sunt mai mulți intermediari care își iau comisioane. Fondurile de pensii în care investesc americanii gen 401k investesc o mare parte din bani în… Imobiliare, punând presiune pe piața și crescând preturile. Și cine mai are nevoie de case? Cei tineri care deci plătesc mai mult…

Nu, preturile nu sunt mari într-o piata pentru că se înghesuie investitorii sa bage banii in generarea de mai multe bunuri (imobile în cazul asta). Dimpotrivă, daca e un domeniu atractiv pentru investitori, preturile vor scădea (cel puțin e o forță care acționează în direcția asta, alte forțe mai jos).

Prețurile sunt mari pentru că e cerere mai mare decât oferta. Și eventual din cauza reglementărilor care împiedică generarea rapida de bunuri. De exemplu, la Cluj poți să nu ai PUZ după 12 ani pe un teren intravilan. Sunt multe proiecte blocate de PUZ de mulți ani.

Asta e ca și aia cu “agenții imobiliari care cresc preturile”. Preturile o să scadă daca nu mai au cui sa vândă sau sa închirieze imobile. Cât timp oamenii se muta in tot felul de zone atractive (după aprecierea lor, că nu îi mută nimeni cu forța) și, în același timp, nu sunt suficiente locuințe - de vânzare sau la închiriat -, de ce ar scădea preturile? La fel cu povestea cu “lăcomia proprietarilor”: nu o sa le plângă nimeni de mila când piata se întoarce în defavoarea lor.

Așa cum îți maximizezi veniturile ca programator într-o piață favorabilă ție, așa fac și proprietarii.

3 Likes

Eu ma referam strict la Americani, canadieni unde fondurile de pensii cumpăra locuinte ca investiție, unde de fapt majoritatea cumpărătorilor sunt genu asta de actori.